Az EU-tagországok légszennyezési mutatóit, illetve az ezekből adódó egészségkárosító hatásokat vizsgáló kutatás szerint Európa levegője lényegesen szennyezettebb az előzetes várakozásoknál, Magyarország néhány térségéé pedig ezen belül is a legegészségtelenebbek közé tartozik – derül ki abból a Népszabadsághoz eljuttatott jelentésből, amelyet ma tesz közzé az Európai Bizottság.
Az EU VI. Környezetvédelmi Akcióprogramjához kapcsolódó Clean Air for Europe (tiszta levegőt Európának, CAFE) program célja a helyzetfelmérésen túl a légszennyezés 2020-ig várható alakulásának előrejelzése. A most nyilvánosságra hozott jelentés a szennyezett levegőt közvetlen egészségügyi kockázatnak tekinti, olyan súlyos betegségek kiváltó okának, mint a tüdőrák, az asztma, illetve néhány keringési probléma.
A dokumentum rávilágít, hogy a legnagyobb veszélyt a levegőbe kerülő szilárd mikrorészecskék jelentik: ugyanis ezek felelősek a légszennyezéssel kapcsolatos halálesetek több mint 90 százalékáért, évi 83 ezer komoly kórházi beavatkozásért, illetve 288 millió olyan napért, amelyet az érintettek más, értelmes elfoglaltság helyett betegeskedéssel töltenek. A mikrorészecskék szempontjából hazánk néhány régiója (a főváros környéke, illetve Észak-Magyarország) az EU-n belül a legveszélyeztetettebbek közé tartozik, ahol akár három évvel is csökkentheti a várható élettartamot a belélegzett szennyezés. Kihívást jelent a talajszinti ózon, amelynek mértéke a jelentős közlekedési légszennyezéssel sújtott városi területeken jóval magasabb lehet az egészségügyi határértéknél, és évente több mint 20 ezer ember idő előtti halálát okozza, főként a tüdőrák gyakoribbá válása miatt.
(Népszabadság)

Ők az ukrán kémek, akiket Magyarország kiutasított