Nem készített beadványt az MNB-elnök

Ha a jelenlegi trend folytatódik, az államadósság túllépi az előírt határt az első félév végére – véli a Magyar Nemzeti Bank elnöke. Járai Zsigmond szerint a lehívható uniós pénzek nem helyettesíthetik a jó gazdaságpolitikát, s ha a hazai feltételeket nem tudjuk addigra kialakítani, nem kapjuk meg a támogatásokat – figyelmeztetett.

MNO
2005. 02. 04. 11:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jegybank elnöke nem működött közre a Fidesz beadványainak elkészítésében – mint Gyurcsány Ferenc miniszterelnök állította –, hanem csupán felvilágosítást adott két országgyűlési képviselőnek – derül ki abból az interjúból, amelyet Járai Zsigmond adott a Világgazdaságnak. – Ezt az információnyújtást az állami szervek részéről törvény írja elő. Ugyanilyen felvilágosítást adtunk volna szocialista képviselőknek is – hangsúlyozta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke.

A Monetáris Tanács bővítésével kapcsolatban Járai kifejtette: a négy új tag közt kitűnő szakemberek vannak. – Gondom csak azzal volt, hogy egy órával kinevezésük előtt közölte velem a kormányfő a neveket. Ezt nem nevezném „véleményem kikérésének”, márpedig ezt írja elő a törvény – fűzte hozzá. A kibővült tanács működésével kapcsolatban annak a reményének adott hangot, hogy a testület ugyanúgy működhet, mint eddig. – Nem várok lényeges változást. Bizonyára lesznek jótékony viták, de a statisztikák, adatok értelmezésében nagy nézetkülönbségeket nem várok. Közös célunk az infláció féken tartása, a forintárfolyam stabilitásának fenntartása – mondta.

Járai felhívta a figyelmet arra: az államháztartással továbbra is gondok vannak, s ha a jelenlegi trend folytatódik, az év első felében az államadósság túllépi az előírt határt. – A költségvetési kiadások szerkezetét meg kellene változtatni. Az újraelosztás aránya a gazdaság méreteihez képest túlságosan magas, túl sokat és messze nem hatékonyan költünk szociális transzferre, és túlságosan keveset az infrastruktúra fejlesztésére, kutatásra. Kevés a munkahely, 3,9 millióan vannak állásban a 10 milliós népességből. A gazdaságot súlyos szerkezeti gondok terhelik – sorolta a szakember, hangsúlyozva: az export a jelek szerint a jelenlegi forintárfolyam mellett is jól teljesít, az erős árfolyamnak pedig nem kis szerepe van az infláció lassulásában. Az euró bevezetésétől a jegybank elnöke szerint nem vagyunk távolabb, mint Portugália, Görögország, Spanyolország öt évvel a közös fizetőeszköz bevezetése előtt.

A 2007 és 2012 között beáramló uniós forrásokkal kapcsolatban pedig azt jegyezte meg: jó gazdaságpolitikát ezek a pénzek sem helyettesíthetnek. – Egyáltalán nem biztos, hogy megkapjuk ezt a támogatást, ha a hazai feltételeket nem tudjuk addigra kialakítani. Figyelmeztető jel, hogy a strukturális alapokból az új tagországok közül mindeddig Magyarország vehette fel a legkisebb összeget. Ha pedig nem tartjuk magunkat a maastrichti kritériumokhoz, akkor nagyot fogunk csalódni – figyelmeztetett az MNB elnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.