A vita abból ered, hogy januárban megfenyegették Varga Zoltán fővárosi bírót. Lomnici felhívta a figyelmet: a bírák egyre több fenyegetést kapnak. Nem sikerült megállapodniuk a rendőrséggel abban sem, hogy a bíróság Markó utcai épületeiben posztoljon rendőr.
Pénz híján nem vehetik igénybe a bíróságok a rendőri védelmet, még akkor sem, ha rendszeresen kiemelt bűnügyekben, veszélyes vádlottak sorsáról döntenek. Lomnici Zoltán főbíró szerint ugyanis csak piaci alapon rendelhetik meg ezt a szolgáltatást. Hatala József, az ORFK közbiztonsági igazgatója szerint nem a rendőrség feladata az épületek folyamatos őrzése. Januárban Varga Zoltán, a móri vérengzést tárgyaló fővárosi bíró kapott fenyegető levelet.
A móri nyolc halálos áldozattal végződött bankrablást első fokon tárgyaló bírónak és családjának címezték azt a fenyegető levelet, amely januárban érkezett a Fővárosi Bíróságra – értesült a Magyar Nemzet a bíróság elnökhelyettesétől, Szebeni Lászlótól. A bírósági illetékesek nem értették a sajtó érdeklődését, ugyanis munkájukban nem ritkák az ilyen esetek. Már el is feledték volna a januárban történteket, de vasárnap az MTI közölte, hogy egy magas rangú fővárosi bírót a közelmúltban megfenyegettek. A lap megkereste az érintettet, de akkor sem cáfolni, sem megerősíteni nem kívánta a hírt. Vasárnap ugyanis nem tudhatta Varga, melyik fenyegetésre gondol a sajtó. Szebeni Lászlóval tegnap tisztázták, hogy a média érdeklődését a januári levél kelthette fel, amit már régen továbbküldtek az illetékes szerveknek.
Szebeni László elmondta: az A4-es papírlapon különféle rajzok és félreérthetetlen megjegyzések szerepeltek. Konkrét, intézkedésre vonatkozó visszajelzés nem érkezett, és a bíró sem igényelt személyi védelmet – jegyezte meg az elnökhelyettes. Hasonló esetben általában a bíró dönti el, hogy szükségesnek tartja-e személyes védelmét. Bár Varga Zoltán korábban a Magda Marinkó-ügyben sem kérte, mégis meggyőzték róla, hogy éljen ezzel a lehetőséggel – fejtette ki Szebeni László.
Szaporodnak a bírók elleni fenyegetőzések
Nem ritka, hogy tárgyalás közben hangzik el ilyesmi, vagy az elítélt sajtónyilatkozataiban, de arra is volt példa, hogy a vádlott a cellatársának mondta el, mire készül, ha kiszabadul, s ez a bíróság tudomására jutott – magyarázta Szebeni. Hozzátette, hogy az elmúlt fél évben 3-4 ilyet esetet jelentettek.
A lap úgy tudja: Varga Zoltánt az utóbbi öt évben többször is megfenyegették, de eddig sosem kért személyi védelmet, még családjának sem. A januári levélben nincs utalás arra, hogy esetleg a móri ügy miatt lenne veszélyben az élete, miután az elsőfokú ítéletet már tavaly decemberben kimondta. A Magyar Nemzet megkereste Varga Zoltánt, de ő nem kívánt nyilatkozni.
A kiemelt bűnügyeket tárgyaló bíróságokon gondoskodni kellene a folyamatos rendőri jelenlétről, de ezt a szolgáltatást egyelőre csak „piaci alapon” tudnák igénybe venni. Erre pedig a jelenlegi költségvetési körülmények között nincs mód – jelentette ki tegnap az MTI-nek Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) elnöke Sárváron.
Az ORFK közbiztonsági igazgatója, Hatala József vezérőrnagy a lapnak nyilatkozva cáfolta a főbíró szavait, szerinte a rendőrség nem piaci alapon számol, viszont az önköltségi árat meg kell kapniuk. Ennek összegét azonban nem árulta el. Megjegyezte: egyes kiemelt ügyeknél bírósági kérésre jelen vannak, amiért nem számláznak, de az épületek védelme nem tartozik a rendőrség feladatai közé. Az OIT jogszabály-változtatást kezdeményez az ügyben – közölte Lomnici Zoltán. Az elmúlt évben 15 bírót fenyegettek meg életveszélyesen, az esetek harmadában nyújtott a rendőrség átmenetileg személyi védelmet.
Polt Péter legfőbb ügyész és helyettese, Belovics Ervin tegnap a helyszínen tájékozódott a Bács-Kiskun Megyei Főügyészségen fegyvercsempészet bűncselekménye miatt indult büntetőügyben. Az eljárásban olyan adatok vetődtek fel, amelyek indokolttá tették az ügyben tevékenykedő négy ügyész védelmét. A Magyar Nemzet értesülései szerint nem személyeknek címzett, konkrét fenyegetésről van szó. A titkosszolgálati eszközökkel rögzített adatok között olyan utalásokat találtak, amelyekben az érintettek a nyomozást felügyelő ügyészek és nyomozók kiiktatását tervezték. Az ügyészeket otthonukban is 24 órás személyi védelemben részesítik a helyi és a fővárosi erők.
Az Egyesült Államok új módszerrel küzd a jemeni húszik ellen
