Piros szőnyeggel várják a szaúdiakat az amerikaiak

Bár a szeptember 11-i támadásokban részt vevő 19 terrorista közül 15 szaúdi volt, az Egyesült Államok piros szőnyegen várja a szaúdi állampolgárokat – írja a Washington Times. A Weekly Standard szerint a berlini fal leomlásában nagy szerepet játszott, hogy Magyarország megnyitotta határait a keletnémet menekülteknek.

Simon Zoltán
2005. 02. 24. 7:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Washington Times

Sokak szemében a szeptember 11-i terrortámadások egyik legfelháborítóbb előzménye a „Vízum expressz„ volt, amelynek keretében szaúd-arábiai állampolgárok játszi könnyedséggel szerezhettek vízumot, akár szaúd-arábiai utazási irodákon keresztül is. Ugyan a programért felelős konzuláris főnököt, Mary Ryant menesztette Colin Powell exkülügyminiszeter a kongresszus lázongását lecsillapítandó, de Ryan utódja az a Maura Harty lett, aki a Washington Times kolumnistája szerint Ryan „protezsáltja és klónja.” Harty irányítása alatt a szaúdi vízumok elutasítási rátája nemhogy növekedett volna, de tovább csökkent. Bár a szeptember 11-i támadásokban részt vevő 19 terrorista közül 15 szaúdi volt, a vízumok elutasítási rátája a szaúdi állampolgárok esetében 10 százalék alatt van. Ezzel szemben az arab világban a szokásos elutasítási ráta ennek 3-5-szöröse. A Times kolumnistája ennek ismeretében teszi fel a kérdést, hogyha a terroristákat kitermelő ország polgárainak nyújtott piros szőnyeges fogadtatás nem elegendő ok Harty kirúgására, akkor mi az?

Weekly Standard

Kim Jong Honecker? címmel ír arról a Weekly Standard, hogy az észak-koreai diktátorral, Kim Jong-Il-lel szembeni fellépés része lehetne egy olyan stratégia, amely egy hidegháborús precedensre épülne: a Standard munkatársa szerint Erich Honecker bukásában és a berlini fal leomlásában nagy szerepet játszott, hogy Magyarország megnyitotta határait a keletnémet menekülteknek. Most nincs más dolga Condi Rice-nak, írja a Standard, mint meggyőzni a kínaiakat, hogy ne toloncolják haza az észak-koreai politikai menekülteket, hanem nyissák meg nekik a kínai határt, úgy ahogy azt Magyarország tette 1989-ben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.