Orbán szerint semmi sem biztos, Gyurcsány bizakodó
Magyarország egy furcsa helyzetben van. Magyarország ahhoz szokott hozzá, hogy az emberek megválasztanak egy kormányt, egy miniszterelnököt és egy programot, és négy év után véleményt mondanak róla. Általában negatívat, és elcsapják őket, mint ahogy bennünket is pihenőre küldtek három évvel ezelőtt. Most elvesztette a bizalmat egy kormány, egy miniszterelnök és egy program. Már nem is beszélünk arról, hogy volt egyszer egy jóléti rendszerváltás nevű program, pedig az emberek erre szavaztak, ma az ellenkező irányba haladunk. Volt egy Medgyessy Péter nevű miniszterelnök, ma már nem tudjuk pontosan, hol foglal helyet a politikai életben. Korábban biztosan – vagy nagy valószínűséggel – tudtuk, hogy mindenki le fogja tölteni azt a négy esztendőt, amit az emberek megszavaztak. Én ma csak annyit akarok mondani, hogy semmit nem lehet biztosra venni – (…) nekünk készen kell állni arra, hogyha bármilyen okból azt mondják holnap reggel: no barátom, akkor csináljátok, de jobban, mint eddig, és jobban, mint ezek, akkor oda kell állni, és nekünk jobban kell csinálni – jelentette ki Orbán Viktor a Magyar Televízió vasárnap esti adásában, ahol ő, a polgári kormány miniszterelnöke, illetve Gyurcsány Ferenc szocialista miniszterelnök szólalt meg egymást követően. Orbán Viktor arra a kérdésre: ha március 1-jétől a Fidesz kormányozhatna, az első héten mit tenne, felsorolta: a legfontosabb dolog azon csatornák bedugaszolása volna, ahol elfolyik a pénz, a második a magyar gazdaság jövőjébe, lendülétébe, erejébe vetett hit visszaadása, ezt követően a vállalkozók áfájának azonnali visszaadása, illetve a gazdáknak meg kell adni, ami jár nekik, végezetül sorra meg kellene valósítani a Nemzeti Petíció öt pontját.
Gyurcsány Ferenc a vele készült tegnapi interjúban kijelentette: semmilyen nyomát és jelét nem látja egy esetleges előre hozott választásnak. – Én egy nagyon stabil kormánykoalíciót látok Magyarországon – hangoztatta. – Úgy látom, hogy egy önbizalmában, politikájában, a jövőre vonatkozó várakozásaiban megerősödött parlamenti többség van, ami arra készül, hogy a következő több mint egy évben azt fogja az embereknek bizonyítani, hogy megy előre a dolog, hogy olyan program mentén haladunk, amely érdemes a támogatásra, tehát bizakodóan tekint 2006-ra – mondta.
Arra a kérdésre, hogy miért nem szólal fel gyakrabban a Parlament ülésein, Orbán Viktor úgy válaszolt: „Magyarországon parlamentáris demokrácia van – van, aki a hangsúlyt a Parlamentre teszi, én a demokráciára. A demokrácia meg arról szól, hogy végül is népuralom van, tehát az emberek akaratából fölépülő politikai világban kellene élnünk”. – Én nem úgy fogom fel a munkámat, hogy elsősorban vagy csak politikusokkal kell beszélgetnem. Szerintem a munkánk része az, hogy járjuk az országot. Abban, hogy hány emberrel találkoztam, hány embernek sikerült talán hitet, lendületet vagy energiát átadni, nem állhatok rosszul a parlamenti versenyben – mondta a Fidesz elnöke. Parlamenti hozzászólásaival kapcsolatban úgy fogalmazott: egyetlen fontos vita esetében sem érezte úgy, ha elmondja a véleményét, át tudja lendíteni a túlsó oldalra a véleményeket: „mondjuk a szocialistákat meg tudom győzni arról, hogy legalább néhányan szavazzanak inkább az általunk javasolt indítvány mellett. Nem volt ilyen pillanat, ha lesz, akkor nem fogok hezitálni egy pillanatig sem, azonnal meg fogok szólalni” – mondta.
Miniszterelnöki munka – másképp
Arra a felvetésre, hogy nem volt elég egyszer miniszterelnöknek lenni, hiszen családjával együtt folyamatosan mind a mai napig „annyit kapott hideget-meleget”, Orbán Viktor azt válaszolta: esetében teljesen mindegy, hogy miniszterelnök-e vagy sem, „így is kapok hideget-meleget”. – Ellenzékben az az érzésem van, én kapok a legtöbbet a mai magyar politikában, dacára annak, hogy nem vagyok miniszterelnök. 1989 óta, amikor a Hősök terén azt mondtuk, hogy ideje, hogy az orosz csapatok hazamenjenek, szinte a mai napig egyfolytában pergőtűzben élek. Tehát nem azt látom, hogy akkor támadnak, ha miniszterelnöki lehetőség csillan meg előttem, hanem egyfolytában támadnak, és amíg a közéletben leszek mindig támadni is fognak. Ezzel számot vetettem – jelentette ki. – Én úgy érzem, hogy a miniszterelnökséghez értek – az egy szakma ugyanis: hogy hogyan kell megszervezni egy ország életét, úgy, hogy a nemzetközi színpadon tekintélyt sugározzunk, és elismerést kapjon az ország, hogy az emberek boldoguljanak, hogy biztonságos élet legyen, hogy hogyan lehet alacsonyabb adók szerint működni. Ez egy szakma, és én szívesen csinálom. Ha megbíznak feladatokkal, azokat el szoktam vállalni, és el fogom vállalni a jövőben is – tette hozzá a Fidesz elnöke.
Gyurcsány Ferenc a vasárnapi adásban viszont azt fejtegette: miniszterelnökként nem ő fogja megváltoztatni Magyarországot. – Én egy vagyok a többiek közül, akinek most az a dolgom, hogy szabályokat csináljunk közösen a kormánnyal, meg a Parlamenttel, de azt mondjam az embereknek, hogy hé, ti jöttök, és vannak persze sokan, akiknek kell segíteni, mert maguktól nem megy, de az ország nem az elosztásból él. Nem abból él, hogy ezt, meg azt, meg amazt és kontrollálom és a kormány megcsinálja. Abból él, hogy vannak tehetséges emberek, abból él, hogy többre akarnak jutni, hogy mernek vállalkozni és kezdeményezni – jelentette ki a kormányfő.
Riválisok?
A Fidesz elnöke a műsorvezető kérdésére elmondta: mikor Gyurcsány Ferenc a szocialista kormányban szerepet vállalt, nem érezte úgy, hogy riválisa akadt – Birkózni, erőt összemérni nem most kell, hanem amikor eldördült a startpisztoly, a választási kampány elején – addig az ember őszintén abban érdekelt, hogy a miniszterelnök sikeres legyen. Mikor sikeres egy miniszterelnök? Ha jól megy az országnak, ha jó döntéseket hoz. Az ellenzéktől nem szabad elvitatni azt a jogot, hogy komolyan azt gondolja: az a jó, ha a kormány sikeres, mert jól megy az országnak. Ilyen értelemben sikert kívánok a mindenkori miniszterelnöknek, aztán majd összemérjük az erőnket, ha jön a kampány. De nem most – hangsúlyozta a Fidesz elnöke.
Gyurcsány Ferenc viszont úgy nyilatkozott: neki riválisa Orbán Viktor. – Nem elsősorban személyében, bár azt gyanítom, hogy személyében is az lesz a választáskor, sokkal inkább politikájában. (…) Amilyen politikát most képvisel, azt Magyarország szempontjából rossznak tartom. Mert azt mondja, hogy a biztonságot úgy érjük el, hogy ne változzon semmi és menjünk egy picikét vissza a múltra, kicsikét hajazunk a Kádár utáni érzésre, hogy milyen jó volt akkor, de kérem, nem jön vissza többet. (…) Az a program, amellyel 2002-ben nyertünk, és amelyet utána megvalósítottunk, az éppen azt csinálta, amit most Orbán úr szeretne: mi adunk nektek pénzt és ettől lesz jobb, de kiderült, hogy ettől az ország nem lesz erősebb, nem lesz összetartóbb, nem lesznek nagy közös vágyai, nem lesz versenyképesebb, hanem lemarad. Épp ez ennek a programnak a csapdája és a hazugsága – magyarázta a kormányfő.
– Én nagyon gyötrődöm azon, hogy mi is jó, hogyan kell ezt rendesen csinálni, és ebben a gyötrődésben mindig ott van az, hogy engedni, hogy mondjanak mást, engedni, hogy azt mondják, hogy egy vagy csak közülünk. Most ezt jól eltoltad. És, amikor én eltoltam, nem akarok visszamenni, mert ez szerintem még nem is tanácsos rám nézve, amikor én eltolom, abba én bele tudok gebedni éjszakákra, hogy te jóisten, nem érzed, hogy mekkora felelősség ez, hogy nem mondhatsz még rossz félmondatot sem – fogalmazott Gyurcsány Ferenc, aki arra a kérdésre, hogy a közelmúltban a négypári egyeztetésre miért nem engedték be az ellenzék szakértőit, azt válaszolta: „Ez a rossz reflex, amikor túl voltunk a dolgon, azt mondtam a saját kollégáimnak, hogy micsoda buták vagyunk, ennél egyértelműbben fogalmaztam, úgy viselkedtünk, ahogyan akarták, hogy viselkedjünk, mi is a rossz reflexeknek vagyunk a foglya. Azt kellett volna mondani, hogy hát persze, hányan vannak, öten? Na, öt széket hozzanak még oda a második sorba, aztán hívjanak még kettőt. Így van.”
Orbán több figyelmet, Gyurcsány más politikai hangnemet ígér
Orbán Viktor beszámolt arról is: még ezen a héten szeretne felállítani egy nemzeti konzultációs tanácsot, melynek segítségével személyesen, telefonon, e-mailben megismerkedhet az emberek véleményével. – Mindenkinek módja lesz arra, hogy elmondja a véleményét (…), mit szeretne változtatni és mit vár a leendő kormánytól 2006 után – jelentette ki Orbán Viktor, kitérve arra is: úgy látja, hogy 1998 és 2002 között túl sok energiát fordítottak a meggyőzésre, és túl keveset a meghallgatásra vagy a megértésre. – Ezt kell majd másképpen csinálni a jövőben – kevesebb erőt a meggyőzésre és több figyelmet, több megértést, több meghallgatást – fűzte hozzá. Mint mondta, a nemzeti konzultációval azt szeretné elérni, hogy „olyan nyelven beszéljünk, amikor közéletről van szó, hogy az emberek megérthessék, és azt is lássák, hogy róluk szól”. – Ahhoz szeretnék hozzájárulni a jövőben is, hogy Magyarország mindig menjen egy lépést előre, egyről a kettőre, akármilyen választási eredmények is születnek. Nem akarok patetikus lenni, de egy dolgot tudok mondani: Magyarország meg a magyar emberek, akkor is, ha egyébként nem szimpatizálnak feltétlenül a nézeteimmel, rám mindig számíthatnak – mondta Orbán Viktor.
– Úgy látom, az országnak ebből elege van, minden erről tanúskodik, az ország azt üzeni nekünk, hogy hagyjátok már ezt abba, nem értitek, nekünk nem ilyen politikusok kellenek, tessék sokkal több megbecsüléssel és méltányossággal, egymással, egymásról beszélni – fejtegette Gyurcsány Ferenc. – Én azt hiszem, hogy én erre személyemben alkalmas vagyok, és fogok ebbe az irányba lépéseket tenni, úgy érezze az ország, hogy végül is nem arról szól, hogy X-nek, Y-nak vagy Z-nek hívják a miniszterelnököt, hanem, hogy ezek képesek együtt is cselekedni – mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök.
Rapid délutáni friss – Ki mit tud Átlátszó módra + videó
