A 67 éves író holttestét fia, Juan találta meg vasárnap, aki szerint édesapja lőfegyverrel végzett magával. Az ifjabb Thompson az Aspen Daily News-nak nyilatkozva egyúttal arra kérte a barátokat, az ismerősöket és a sajtó képviselőit, hogy tartsák tiszteletben az apja által is mindig fontosnak tekintett családi magánszférát.
Thompsont az amerikai új stílusú újságírás egyik legjelentősebb irányzata, a „gonzo” megteremtőjének tartják számon, mely nemcsak újszerű témaválasztásában, hanem nyelvezetében is erősen kötődött a 60-as évek „ellenkultúrájához”, a korszak szabadságeszményeihez, kábítószeres kísérleteihez. Nevét leginkább az 1972-ben napvilágot látott, a Félelem és reszketés Las Vegasban című híres-hírhedt pszichedelikus regénye, illetve az abból készült film tette híressé. E kultuszkönyv az író személyes tapasztalataiból született, amikor tudatmódosult állapotban az ország nyugati részét bejárva „üldözte” az Amerikai Álmot.
Hunter Stocton Thompson, az amerikai „ellenkultúra” ikonja 1937. július 18-án született a Kentucky állambeli Louisville-ben. Újságírói pályafutását 1956-ban kezdte, legelső munkáit a Rolling Stone magazin tette közzé. Szabadúszóként számos neves lapnak dolgozott, köztük a Time-nak, a The New York Herald Tribune-nak és a Rolling Stone-nak, amelyben 1972-ben Richard Nixon elnök választási kampányáról írt azóta klasszikussá vált cikksorozatot, majd 1974-ben saigoni tudósítója is volt a vietnami háború utolsó időszakában.
A Félelem és reszketés Las Vegasban mellett eddig csak egy regénye jelent meg magyarul: a hírhedt motoros banda mindennapjait, életmódját, filozófiáját feltáró Hell's Angels – vad rege az angyalokról. A könyv megírása előtt Thompson 1965-ben csatlakozott, majd hosszabb ideig együtt is élt a Pokol Angyalai nevű bandával, a motorosok életének fő mozgatórugói – motorok, fegyverek, őszinteség, alkohol és egyéb tudatmódosítók – később saját életében is fontos szerepet töltöttek be. Az egy évvel később róluk írt könyv a korszak egyik legfontosabb dokumentumregénye lett.
Tény, hogy Thompson – akinek életét is végigkísérte a kábítószer és az alkoholfüggőség – az utóbbi években nagyon visszavonultan élt, a Woody Creek-beli birtok tulajdonosához hasonlóan legendássá vált. Az író itt pávákat tenyésztett, fegyvereket gyűjtött, és képzeletbeli mosómedvékre lődözött hátsó kertjében. Nagy botrányt kavart, amikor 2000-ben véletlenül megsebesítette asszisztensét, miközben egy medvét akart elűzni kertje alól.
Íróként Thompson szinte haláláig aktív maradt: 2004 szeptemberében jelent meg Hey Rube című esszégyűjteménye, melyben a 2000 novembere és 2003 októbere között publikált írásait gyűjtötte össze. A kötet látszólag Thompson egyik kedvenc témájáról, a sportról szól (karrierjét is sportújságíróként kezdte), a sporttudósítások valójában azonban csak a Bush-kormány ellen intézett dühödt kirohanásait leplezik.
Rumnapló címmel hamarosan első regénye is olvasható lesz magyar nyelven, ebben a művében azokat az élményeit rögzítette, melyeket még karrierje kezdetén, a Time és a New York Herald Tribune karibi tudósítójaként szerzett. A könyvnek egyébként már a filmváltozata is készül, Thompsont ismét Johnny Depp személyesíti meg a vásznon, Benicio Del Toro azonban ezúttal nem színészként, hanem rendezőként működik közre a regény megfilmesítésében.
(BBC News, Guardian, origo)
Rapid délutáni friss – Ki mit tud Átlátszó módra + videó
