A Gutenberg-sziget Nagy Könyve

A mai írók, költők egy álom vándorai: minden gondolatuk őszi séta a porladó Gutenberg-szigeten. Tarka köntösükben nézdelik a messzi semmit, egyedül hallgatva a tenger mormolását. A szárazulatot harapdáló tenger pedig azt morogja: „járkálj csak, halálraítélt”.

Végh Attila
2005. 03. 23. 10:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

E rövid bevezető – melyet a kedves olvasó mindjárt belső Gutenberg-szigete porladási tesztjeként, azaz irodalmi kvízkérdésként használhat, találgatva, miféle kötelező gimnáziumi idézeteket rejtettünk el a szövegben – a Gutenberg-galaxist nemcsak azért láttatja szigetnek, mert az összement agymosásban, de azért is, mert posztmodern korunkban a sziget-metafora inkább illik az irodalomra, mint a galaxis monumentális képe, kozmikus narratívája.
A világegyetem állítólag véges, de határtalan. Az irodalom végtelen, de határolt. Határait az általános elhülyülés jelöli ki. A hülyeség tengere öleli a szigetet, amely azonban még mindig nem teljesen lakatlan. (Gyanítom, nem is lesz az soha.)
A kitűnő kortárs filozófus, Peter Sloterdijk szerint a humanizmus rejtett témája az ember megszelídítése, melynek eszköze az olvasás. Eszerint a humanizmus expanziójának célképzete az az álom, hogy a Föld népe megszelídíthető, hogy az írástudás elterjedése egyre beláthatóbb szellemi magaslatok, valamint a végső, össznépi béke felé emeli az emberiséget. Nos, a Föld népe nagyjából már meg volt szelídítve, amikor a tömegmédia megkezdte hódító hadjáratát. A televízió elterjedését néhány gondokodó úgy üdvözölte, mint a képi-mágikus gondolkodás újjászületését a fogalmi-racionális mentalitás gyarmatbirodalmában. Tévedtek. A televízió nem a régi-új mágikus világlátást hozta el, nem az archetipikus képek, szimbólumok uralmát, nem az emberlét ráción túli, misztikus megalapozását, hanem a racionalitást alulról szagoló lét bambulását. Az életélmény nem hogy nem nyert el valamiféle új közvetlenséget a képek uralma által, de a lehető legközvetettebb lett. Az élmény végső közvetettségét úgy nevezzük: virtuális valóság. Fedőneve: informatikai társadalom. Ebben élünk ma.
Mit lehetne tenni, hogyan védhető az irodalom szigete a dagály ellen? Angliában néhány ember kitalálta, hogy a médiában olvasásra buzdítja a tömegeket. És megszületett a program: The Big Read. Ennek lényege az, hogy aki bekapcsolja a tévét, annak okos angol emberek azt mondják: kapcsolja ki. A szófogadó tévépolgár pedig kikapcsolja, és nyomban kezébe vesz egy könyvet. Az első oldal után rádöbben, hogy még tud olvasni. Nosza, elolvassa. És látja, hogy olvasni jó.
Mi, magyarok – akik pedig állítólag baromi találékony népek vagyunk – magunktól általában nem szoktunk kitalálni semmit. Most is angol kaptafára dolgozunk. Itt a Nagy Könyv program, amelynek lényege, hogy bekapcsoljuk a tévét, és okos magyar emberek azt mondják nekünk: kapcsoljuk ki. Satöbbi. Ezek az okos emberek ajánlgatják nekünk a könyveket. Próbálnak megnyerni bennünket. Igyekeznek behízelegni lelkünkbe a betűket. A gondolkodást. Holott mi már régen nem gondolkodunk, csak az agyunkat működtetjük: kalkulálunk, számolunk, spekulálunk. Mi sülhet ki ebből?
Ha kalkulálni kezdenék, akkor tudnám, mi sülhet ki ebből: néhány bennfentes szerez egy csomó pénzt az adófizetőktől közművelődés ürügyén. Ám ha gondokodni próbálok a végeredményen, elbizonytalanodom. Fogalmam sincs, mi lesz belőle. Miféle eredmény származhat abból, hogy a nép megszavazza, mit olvas? A demokrácia már elérte azt a végsőkig degenerált fokát, amikor közművelődésnek az számít, ha a kommersz tömegízlés visszaigazolja magát? Ha egy hatalmas pénzeket felemésztő program torz tükrében nézegeti magát, Harry Potter-kötettel a kezében?
Ne reménykedjünk abban, hogy az a néhány szellemi ember, aki most elszegődik az irodalom ügynökének, valóban hatni tud a tömegre, és nemes irodalmat tukmál rá. (Hogy közülük mennyi a valóban szellemi ember, azt most ne firtassuk.) Egyáltalán semmiben ne reménykedjünk. És ezt a reménytelenséget próbáljuk belakni. Terepe nagyjából kiadja a Gutenberg-sziget térképét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.