Áder: A kormány becsapta az Európai Uniót és az adófizetőket

Jelentős különbség van a kormány által a magyar gazdaság helyzetéről bemutatott számok és az Eurostat által kiszámított számok között. Az államadósság magasabb, mint amit bevallottak, azaz a kormány becsapta az Európai Uniót és az adófizetőket is – mondta Áder János a Magyar Rádióban. A Fidesz frakcióvezetője szerint Magyarország problémáját nem oldja meg az az uniós döntés, miszerint nem kell az államháztartás hiányát a nemzeti össztermék három százaléka alatt tartani.

MNO
2005. 03. 24. 9:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Áder János átmeneti lehetőségnek tekinti az uniós pénzügyminiszterek döntését, miszerint nem kell az államháztartás hiányát a nemzeti össztermék három százaléka alatt tartani. Ez átmeneti időre ad lehetőséget arra, hogy másként könyveljen a kormány különböző számokat. Siker az, ha a tényleges gazdasági folyamatok úgy alakulnak, hogy ne kelljen ilyen könyvelési trükköket alkalmazni – hangsúlyozta Áder János, a Magyar Rádió szerda esti Háttér című műsorában.

A Fidesz frakciójának vezetője kiemelte: az Európai Unió átmeneti időre támogatja ezt a fajta könyvelési rendszert, de ez véglegesen nem jelent megoldást Magyarország problémájára. Az Európai Unió statisztikai hivatala nyilvánosságra hozta saját étékelését a magyar gazdaság helyzetéről, ami két ponton is jelentős eltérést mutatott a kormány által bemutatott számok és az Eurostat által kiszámított számok között – hívta fel a figyelmet Áder János. Hozzátette: az államadósság ennek következtében magasabb, mint amit a kormány bevallott, azaz a kormány becsapta az Európai Uniót és a magyar adófizetőket, választópolgárokat is.

Az államadósság a bruttó hazai össztermékhez viszonyított aránya 60 százalék fölött van, 1998-ban, amikor a polgári kormány megalakult, ez a szám 61 százalék volt, ám a polgári kormány ezt a számot letornázta 53,6 százalékra, évről évre csökkentette az államadósság bruttó hazai össztermékhez viszonyított arányát – emlékeztetett a politikus. Most ez a szám ott van, ahol hét évvel ezelőtt volt. Áder János szerint probléma az is, hogy az euróövezethez történő csatlakozás négy feltétele közül Magyarország az egyetlen, a tíz tavaly csatlakozott ország közül, amelyik egyet sem tud teljesíteni.

A magyar államadósság tavaly év végén már 3500 milliárd forinttal nagyobb volt, mint a kormányváltás idején, amely önmagában is egy drámai mértékű államadósság-növekedést eredményezett – jegyezte meg a Fidesz frakcióvezetője. Egy héttel ezelőtti hír, hogy az államadósság további, közel 600 milliárd forinttal nőtt az év első két hónapjában, tehát meghaladta a kormányváltás óta a 4000 milliárd forintot. Az államadósság növekedésének üteme felgyorsult, havonta háromszor olyan gyorsan nőtt az államadósság 2005 első két hónapjában, mint 2004 átlagában, ott havi 100 milliárd forinttal nőtt az államadósság, most közel 300 milliárddal – hangsúlyozta.

A Fidesz hónapok óta próbál választ kérni a kormánytól arra, hogy a Medgyessy- és a Gyurcsány-kormány által fölvett 4000 milliárd forintot, mire költötte. – Ha látnánk látványos beruházásokat, hídépítéseket, útépítéseket, iskola-rekonstrukciókat, új tornatermeket ebből a pénzből megépülni, akkor megértenénk, hol van ez a pénz – mondta Áder János. Hozzátette: amikor Gyurcsány Ferenc rászánta magát, hogy válaszoljon a kérdésre, akkor a 3500 milliárdos államadósság-növekedésből még mindig csak 2000 milliárdot találtak meg, és még mindig hiányzik 1500 milliárd.

A Fidesz kérdéseinek felvetését még indokoltabbá teszi, hogy újabb és újabb, több százmilliárd forintos programok indulnak: a közelmúltban egy 170 milliárd forintos kollégiumépítési, felsőoktatási intézményi beruházás, az autópálya építésének a tendereit pedig folyamatosan hirdetik. Ezek azonban nem ebből a pénzből valósulnak meg – mondta Áder János. Bár a kormány fölvette ezt a rengeteg pénzt hitelre, mégsem ebből épülnek meg az egyetemek, a főiskolák, az új kollégiumi helyek, hanem magántőkéből, magánbankok kölcsöneiből – jegyezte meg a politikus. Az állam ezt majd visszabérli komoly összegért, így összességében a magyar államnak, a magyar adófizetőknek húsz év alatt 60 milliárd forinttal többe kerül, mintha maga az állam hitelből építette volna meg – hangsúlyozta a politikus. – Ha jól gazdálkodott volna a Medgyessy- és a Gyurcsány-kormány, ha nem adósította volna el ilyen mértékben az országot, akkor most lett volna lehetőség arra, hogy ezt a 170 milliárdot ne ilyen konstrukcióban költsék el, hanem a magyar adófizetők számára kedvezőbb, olcsóbb megoldás szülessen – szögezte le Áder János.

Forrás: Magyar Rádió

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.