Elöntheti a víz a budapesti alsó rakpartot
Már nemcsak a Fekete-, hanem a Fehér-Körösön is harmadfokú az árvízvédelmi készültség. A Kettős-Körösön másodfokú készültséget rendeltek el, míg a Sebes-Körös alsó szakaszán és a Hármas-Körös felső szakaszán, valamint a Berettyón első fokú készültség van érvényben – tájékoztatott a Körös-Vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője. A Fehér-Körösön Gyulánál várható a tetőzés kedden, a Fekete-Körösön Antnál holnap délelőtt. Hétfő éjjel a Fekete-Körös Remeténél tetőzik majd, míg a Kettős-Körös Békésen holnapután délután. A Sebes-Körös vízszintje várhatóan 23-án Körösladánynál éri el a maximumot, a Berettyó Szeghalomnál kedden és szerdán tartósan tetőzni fog. A Hármas-Körös Gyománál 23-án, Szarvasnál 25-én tetőzik majd az előrejelzések szerint. Bak Sándor igazgató tudatta azt is: az árvízvédekezésben 367 ember vesz részt.
A Hernádon másodfokú készültségi szint van mintegy 152 kilométer hosszon – tájékoztatott Boros István, az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi És Vízügyi Főigazgatóság kommunikációs vezetője. Mint közleményében írja: a Duna felső szakaszán, az Ipolyon, a Zagyván és a Túron tartanak fenn első fokú készültséget. Az elkövetkező napokban további fokozat elrendelés is várható – teszi hozzá. Az ország folyóin összesen 931 kilométer hosszú szakaszt érint a készültség; a védekezés költsége január elsejétől göngyölítve eléri a 125 millió forintot.
A Dunán és mellékfolyóin is emelkedik a vízszint, és a jövő hét első felére valószínűleg elönti az árhullám a budapesti alsó rakpartot.
Szemetet hoz a Szamos
A Maros kilépett a medréből Makó térségében: a folyó eddig egy métert áradt. Az ártérben a nyaralóházak vannak veszélyben. Makó, Apátfalva, Kiszombor és Ferencszállás érintett helyein hangosbeszélőn tájékoztatták a lakosságot.
A Hír Televízió értesülése szerint a Szamos megáradt a román oldalon, elárasztott egy szeméttelepet, és a víz magával vitte a háztartási hulladékot. A román hatóságok közölték: nem tudják megállítani a határig a szennyeződést, ezért a magyar szervekre vár a folyó megtisztítása.
A hulladékot hozó árhullám már elérte hazánk területét. A Felső-Tisza Vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője, Bodnár Gáspár az Info Rádiónak elmondta: a természetes uszadék között műanyag- és üvegpalackokat visz a víz. Tiszabecsnél és Csengernél a vizet gyorstesztekkel ellenőrzik, eddig nem kellett készenlétet elrendelni – tette hozzá.
103 ezer hektárnyi föld a víz alatt
A 12-ből 9 vízügyi igazgatóság rendelt el belvízvédelmi készültséget, összesen 49 szakaszon (26-ban első, 23-ban másodfokon) – tájékoztatott a vízügyi főigazgatóság. Az elöntött területek nagysága 103 ezer hektárra becsülhető; ebből 55 ezer hektár vetés és szántó. Az elmúlt napokban az igazgatóságok 107 szivattyútelepet üzemeltettek, a munkálatokban 639 ember vett részt. A belvízvédekezés napi költsége megközelítőleg 37 millió forintra rúg – január elsejétől 743 milliót fordítottak e célra a vízügyi szervek. A megelőző védekezéshez – iszapolás, mederkotrás, akadályok eltávolítása stb. – eddig 49 millió forintot használtak fel a 207 milliós keretből. Az érintett területeken 23 vízgazdálkodási társulat, és 24 önkormányzat is belvízvédelmi készültséget tart fenn.

Folytatódik az M9-es autópálya építése