Az USA miatt válik Afganisztán drogállammá?

Mióta az Egyesült Államok megbuktatta a tálib rezsimet, a kábítószer kinyerésére alkalmas mák termelése robbanásszerűen nő Afganisztánban – írja a Der Spiegel. Nem mond le a vízumbotrány miatt Joschka Fischer berlini külügyminiszter – olvasható a Frankfurter Rundschauban.

2005. 03. 06. 9:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazin Afganisztán csődöt mondott a kábítószer elleni küzdelemben címmel ismerteti az amerikai külügyminisztérium pénteken a kongresszus elé terjesztett jelentését.

A Condoleezza Rice által benyújtott jelentés szerint 2004-ben 206700 hektáron termesztettek kábítószer kinyerésére alkalmas mákot Afganisztánban, ami az előző évhez képest a termőterület megháromszorozódását jelenti. A jelentés értelmében az afgán gazdaság 40-60 százaléka függ a máktermeléstől, melyből heroint és ópiumot készítenek. A jelentés úgy fogalmaz, hogy az egyre növekvő afgán kábítószertermelés már „hatalmas fenyegetést jelent a globális stabilitásra”.

2004-ben a tanulmány szerint 4950 tonna ópiumot termeltek Afganisztánban, ami tizenhétszerese a második helyezett Burma termelésének. A kábítószer elleni küzdelem kilátástalanságát a jelentés szerzői a katasztrofális biztonsági helyzetre vezetik vissza. Washington véleménye szerint Afganisztán drogállammá alakul át, és értékelésük szerint Hamid Karsai mindeddig csődöt mondott a kábítószer elleni harcban. Tovább nehezíti a helyzetet, hogy az évtizedes háborús pusztítást következtében a vidéki lakosság alig rendelkezik a kábítószertermelésen kívül más bevételi lehetőséggel.

A szigorú tálib rezsim tiltotta a máktermelést, és azt majdnem sikerült felszámolnia. Amióta az Egyesült Államok a szeptember 11-i merényletek miatt megbuktatta a tálib rezsimet, a termelés robbanásszerűen nő.

Frankfurter Rundschau (fr-aktuell.de)

Az SPD közeliként ismert frankfurti lap Arra az elhatározásra jutottam: tovább csinálom címmel közölt interjút a vízumbotrány következményeiről a berlini külügyminiszterrel.

Fischer elismerte, hogy a vízumbotrányban általa elkövetett hibáknál jóval kisebb vétségért is lemondtak már miniszterek. Ugyanakkor néhányan ennél sokkal nagyobb vétség után is hivatalban maradtak, ezért saját magára hallgatott az ügyben. Egyrészt azért döntött a hivatalban maradása mellett, mert a minisztérium saját erejéből felszámolta a visszaéléseket. Másrészt – mint Fischer szerénytelenül fogalmazott – a kormánykoalíció munkájához történő hozzájárulása „sem jelentéktelen”.

A vízumokkal történő visszaélések elleni nem kielégítő fellépést azzal magyarázta, hogy tévesen úgy vélték, a problémát elsődlegesen a konzulátusok munkatársainak túlterheltsége okozza.

Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (faz.net)

A konzervatív napilap vasárnapi számában Zilahy Péter Köszönjük Joschka Fischer című szatirikus írásában szintén a vízumügy következményeivel foglalkozik.

„Végre megjutalmaznak bennünket magyarokat, mert hozzájárultunk a német egységhez. A vörös-zöld koalíció vízumpolitikája következtében az ukrán maffia Kelet-Közép-Európából nyugatra települt át” – olvasható az írásban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.