A negyedik negyedéves áfát e logika szerint viszont csak áprilisban kaphatják meg a cégek – s így tovább. Úgy tűnik, hogy az idei első negyedéves áfát júliusban, a második negyedévest októberben fizetik ki, ha ez a tendencia folytatódik.
A csúszás oka az volt, hogy a beígért tételes ellenőrzéshez szükség volt az uniós kontrolladatokra. Ezek alapján lehet megállapítani, jogos-e az áfa-visszaigénylés. A nemzetközi összehasonlító adatoknak legkésőbb 2004. december 31-ig kellett megérkezniük az APEH-hez – úgy tűnik, az adatküldést nem is kapkodta el a többi uniós adóhatóság. Az adatok megérkezéséig nem fizettek vissza egyetlen fillér áfát sem. Egy ideig. A közvélemény nyomására ugyanis muszáj volt engednie a minisztériumnak, s el kellett kezdeni az utalásokat, mármint a harmadik negyedévre vonatkozó összegeket.
A tételes ellenőrzést először azok úszták meg, akiknek nem is volt visszaigénylésük, csak közösségi adószámuk. Ezután az úgynevezett kicsik következtek: akiknek az uniós ügyleteik ötmillió forint alatt maradtak, illetve áfájuk kevesebb, mint kétmillió forint volt. Maradt végül hozzávetőleg hatezer cég és 127 milliárd forint áfa. Az ellenőrzések, összevetések után ennek túlnyomó része végül eljutott (vagy most jut el) a társaságokhoz. De még ebből a harmadik negyedévi adagból is kasszában maradt negyvenmilliárd forint. Ennek utalása előtt vizsgálatokra lesz szükség – mondta Kőszegi Márk, a minisztérium helyettes szóvivője.
A negyedik negyedéves áfa összegéről még adatok sincsenek. Annyi biztos, hogy az uniós kontrolladatoknak legkésőbb március végéig kell megérkezniük. Vagyis lehet, hogy csak áprilisban kaphatják meg a cégek a pénzt, igaz, kamatokkal együtt.
Forrás: Magyar Hírlap

Záporokkal és erős széllel érkezik a hidegfront