Eddig még nem adott tanácsot Vitray, a főtanácsadó

Bár Vitray Tamás arról panaszkodik, hogy az MTV elnöke eddig egyetlen tanácsot sem kért tőle, Rudi Zoltán azt mondja: ajtaja nyitva áll a sportriporter és annak tanácsai előtt, de az eddig nemigen élt a lehetőséggel. Az MTV új szervezeti és működési modellje szerint karcsúsítják az indokolatlanul nagy főnöki gárdát.

MNO
2005. 03. 25. 9:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A köztévénél eddig egyetlen tanácsot sem kértek a Kossuth-díjjal kitüntetett sportriportertől, Vitray Tamástól, noha elnöki főtanácsadóként alkalmazzák. A tévéelnök, Rudi Zoltán szerint Vitray és ötletei előtt mindig nyitva áll szobája. Vitrayn kívül két elnöki főtanácsadót – Rangos Katalin és Pinke György – fizet a köztévé, mindkettőjüknek kulcsfontosságú szerepe van – emelte ki a tévéelnök.

Vitray Tamás nemrég a Nap-kelte című műsorban panaszolta el, hogy, mióta tavaly lemondott sportfőszerkesztői tisztségéről és elnöki főtanácsadónak kérték fel, egyetlen tanácsot sem kért tőle az MTV elnöke, Rudi Zoltán, sőt még szobája sincs a köztévében. A tévéelnök erre úgy reagált a Népszavának, hogy Vitray neve egybeforrt a Magyar Televízióval, nem mellőzik, amíg a riporter él, helye van a köztévében. – Azért kértem fel tanácsadómnak, hogy tapasztalatait, ötleteit megossza a sportfőszerkesztőséggel és velem. Vitray és ötletei előtt bármikor nyitva áll az elnöki szoba, sőt a nemsokára ötven éves MTV-ről szóló sorozattal kapcsolatban is várjuk segítségét – fogalmazott.

Vitray azt mondta: „szégyellem, hogy nem vettem észre mindeddig, hogy nekem kéne jelentkeznem, hiszen eddig két levélben érdeklődtem, mi lesz a sorsom. Azt hittem, több-kevesebb rendszerességgel konkrét feladatokkal bíznak meg, vagyis műsorok és szereplők elemzésére, vagy még el nem döntött műsorügyekben a véleményemre kíváncsiak. Egyetlen mentségem, hogy ilyen buta voltam, az, hogy az utolsó beszélgetésen azt mondták, rövidesen megkapom a konkrét feladatokat. Most, hogy tudom, mi a dolgom, minden másképp lesz„ – mondta a Vitray.

A lap megkérdezte a tévéelnököt, mi a feladata az elnöki tanácsadóinak. Rudi közölte: elnöki főtanácsadóként dolgozik Rangos Katalin, a volt programigazgató, hozzá a műsoros területek tartoznak, jelenleg a hírfőszerkesztőség magazinműsorain dolgozik. A volt gazdasági folyamatokért felelős alelnök, Pinke György pedig az MTV uniós pályázati lehetőségeinek felkutatásával foglalkozik, és takarékos gazdálkodási intézkedéseket dolgoz ki. Emellett Rudi az évente befizetett 3,5 milliárdos áfa lefaragásával bízta meg. A tévéelnök tájékoztatása szerint még egy szakember dolgozik mellette tanácsadóként, az osztrák köztévé, a ZDF munkatársa: Wolfgang Koob, őt azonban a ZDF fizeti. Koob tagja a reorganizációért és a székházépítésért felelős munkacsoportnak.

Az MTV új szervezeti és működési modelljét szerdán hozta nyilvánosságra a tévéelnök. E szerint jelentősen karcsúsítja az MTV indokolatlanul felduzzasztott 18 igazgatóval és 157 vezetőt számláló főnöki gárdát, hiszen csak 10 igazgató és 65-70-re vezető maradhat a posztján. A vezetői posztok megfelezése az elnöki tanácsadókat nem érinti. Az MTV a lap információi szerint jelentős summát fog a végkielégítésekre kifizetni.

Nemcsak az elbocsátások, a visszafoglalkoztatások is sokba kerültek annak idején a köztévének. Az előző tévéelnök Ragáts Imre idején hat visszafoglalkoztatásra került sor, „az érintettek mindegyike megkezdte, vagy már be is fejezte korábban felvett végkielégítése visszafizetését” – nyilatkozta az Indexnek 2003 októberében Csorba Mária sajtóreferens. Az MTV-nek ugyanis a Pénzügyminisztériummal (PM) kötött – munkajogászok szerint törvénytelen – megállapodása szerint vissza kell fizetni a végkielégítéssel elbocsátott, majd öt éven belül újra felvett munkatársak végkielégítését a PM-nek.

Az intézmény Ragáts előtti korábbi vezetői 1997-ben, 1999-ben, 2000-ben és 2001-ben ugyanis anyagi segítséget kértek a tárcától a csoportos létszámleépítéshez. Az összeg folyósításának a feltétele ez volt. Ragáts megkérte az újra felvetteket, fizessék vissza „lelépti díjukat„, akár részletekben. A Magyar Hírlap 2003 májusában született cikke szerint a kormányváltást követően többek újra állásba kerültek: Hortobágyi Éva Ragáts tanácsadója lett, Heltai Pétert és Rudi Zoltánt szintén visszafoglalkoztatták. Rudi volt az egyetlen, aki 2003-ban, még hírigazgatóként azt nyilatkozta a Magyar Nemzetnek, hogy visszafizeti végkielégítését. A Népszava érdeklődésére, miszerint fizetik-e a visszafoglalkoztatottak a részleteket az MTV-nek – köztük a tévéelnök –, Rudi úgy nyilatkozott, ezek személyes adatok, közlésük bűncselekmény, de természetesen rendesen fizetik a részleteket az újra állásba kerültek. A lap által megkérdezett jogászok szerint a PM és az MTV megállapodása esetében felmerül, hogy az alkotmánysértő is lehet, hiszen, ha a munkavállaló nem maga vállalja, akkor nem lehet korlátozni abban, hogy öt éven belül visszatérhessen előző munkahelyére.

Forrás: Népszava

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.