Megkezdődött és a holnapi napon tovább folytatódik az egyeztetés
Holnap is folytatják ma délután megkezdett tárgyalásaikat a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetsége (Magosz) és az agrártárca képviselői a földművelésügyi minisztérium épületében. Németh Imre, az agrártárca minisztere elmondta, a plenáris ülésen a tíz témakörből eddig csak hárommal végeztek. Jakab István, a Magosz elnöke a tárgyalások szünetében konstruktívnak nevezte a megbeszéléseket és hangsúlyozta, mindent megtesznek azért, hogy megoldást találjanak a vitás kérdésekben. Korábban a gazdák delegációjának egy neve elhallgatását kérő képviselője úgy nyilatkozott az Info Rádiónak, hogy elégedetlenek az eddigi eredményekkel. A tárca és
a termelők megállapodása értelmében részleteket nem közölhetnek addig, amíg a tárgyalások le nem zárulnak – hangzott el az Info Rádióban.
Közben Batiz András kormányszóvivő bejelentette: eddig 163 ezer gazdálkodó kapta meg a területalapú támogatást és tovább növekedett a gabonaintervenciós tárolásra felajánlott raktárkapacitás.
A Magyar Rádió információi szerint bőven vannak még olyan kérdések, amelyekben igen távol áll egymástól a két fél álláspontja, úgyhogy kérdéses, mikorra várható a végső megállapodás. Mint az MNO a Magosztól megtudta: délelőtt a gazdák szakértői a tegnap született megállapodás-tervezetről tárgyaltak.
Értetlenül állnak a gazdák Batiz tegnapi kijelentése előtt
A tegnapi kormányülést követő tájékoztatón Batiz András kormányszóvivő kijelentette: a gazdák újabb követelésekkel álltak elő, amelyek teljesítése 200 milliárd forintba kerülne, amit úgy tudna a kormány előteremteni, ha felemelné a társasági adót és megvonná a minimálbér adómentességét, vagy duplájára emelné a gyógszerárakat, esetleg megszüntetné a családi pótlékot.
– Tárgyaló szakértőink nem értik, miről beszélt a kormányszóvivő – jelentette ki Hevesi István, a Magosz sajtószóvivője, hangsúlyozva: a gazdák felháborodtak e kijelentéseken, amivel láthatóan a lakosságot akarják szembefordítani a szaktárca ígéreteinek betartását kérő gazdálkodókkal. – Nem értjük, mi értelme van megosztani az embereket, megvonásokkal riogatni őket, amikor mi csak azt kérjük, ami jár nekünk, és semmi extra juttatást. A miniszter azt soha nem mondta el „számháborúi” során, hogy a 328 milliárdos FVM-es költségvetésből 150 milliárdot már tavaly odaígérték a gazdálkodóknak – hangsúlyozta a szóvivő, hozzátéve: a gazdák legnagyobb gondja, hogy a magyar önrész hiányzik a pályázatokhoz. Kérdésünkre elmondta azt is: nem hiszi, hogy a tárgyalások ma befejeződnének a Magosz és a szaktárca között.
Jakab István, a Magosz elnöke úgy látja: a kormány és az agrártárca nem tatja be a hírzárlatra vonatkozó korábbi megállapodást, és kiszivárogtatásaival, csúsztatásaival folyamatosan bombázza, a gazdák ellen hangolja a közvéleményt – tájékoztatott a Magyar Rádió. Jakab hangsúlyozta: az érdemi tárgyalások a demonstráció hatására kezdődtek csak el, és szó sincs a gazdák részéről politikáról, csak szakmai kérdésekben szeretnének megegyezni, de ezekben minél előbb.
Németh politikai zavarkeltésről beszélt
A gazdák tegnap este rendőri felvezetéssel, kétszer százas konvojban vonultak át traktoraikkal a Felvonulási térről a Kossuth tér elé. Az erőgépek vasárnap estig maradhatnak a Parlament előtt; a villamosközlekedést nem akadályozzák.
Németh Imre a gazdák átvonulásával kapcsolatban ma kijelentette: az átvonulás barátságtalan lépés volt, és azt a következtetést tudja levonni belőle, hogy politikai zavarkeltés folyik.
Gyurcsány fejezze be megosztó játszmáit!
Turi-Kovács Béla fideszes szakpolitikus, a Kisgazda Polgári Egyesület elnöke szerint Gyurcsány Ferenc nemtelen módon arra törekszik, hogy szembefordítsa egymással az embereket. – A kormányfő pontosan tudja, hogy a gazdák senkitől semmit nem akarnak elvenni, csupán azt megkapni, ami törvény szerint jár nekik, s amire a kormány is kötelezettséget vállalt. Azt is tudja, hogy a gazdák idén jóval kevesebb támogatást kapnak az adófizetők pénzéből, mint 2002-ben, mint ahogy azt is, hogy többek között azért léptünk be az EU-ba, hogy az uniós források növeljék a magyar gazdák versenyképességét. Azok az uniós források, amiket a kormány most nem fizet ki nekik – írja közleményében az elnök, hozzátéve: egyesülete felszólítja Gyurcsányt, hogy haladéktalanul állapodjon meg a gazdákkal, és fejezze be megosztó politikai játszmáit.
Cser Ágnes, az Egészségügyi Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke, aki tegnap este a Kossuth téren meglátogatta a fővárosban demonstráló gazdákat, úgy véli: a kormány súlyos hibát követ el, ha pártpolitikát csinál a gazdák demonstrációjából.
Már 19 úton tüntetnek
Vidéken tovább folytatódnak a demonstrációk: az Útinform jelentése szerint ma a 7-es főúton Martonvásárnál, a 6-oson Százhalombattánál, a 61-es főúton Alsószentiván és Cece között, a 71-esen a tihanyi elágazásnál, a 75-ös főúton Lentiben, a 81-esen a bodajki elágazásnál, a 83-as főúton Pápa és Takácsi között, a 86-os elején a rédicsi, a 89-es főúton pedig a búcsúi határállomás közelében zárják le a fél pályát a kormány agrárpolitikája ellen tiltakozó gazdák. A keleti megyékben a 4-es főúton Törökszentmiklósnál, az 5-ösön Budapest és Alsónémedi között, a 22-es főúton Szécsény határában, a 31-esen Szentmártonkáta és Nagykáta között, a 33-as főúton Tiszafürednél, a 35-ös főúton Hajdúböszörmény előtt, a 42-es főúton Földes után, a 47-es főúton Hódmezővásárhely határában, az 51-es főúton közvetlenül Baja előtt, az 53-ason pedig Akasztó és Kiskőrös között, valamint Kiskunhalas után tartanak ma tiltakozó akciót. Az elmúlt napok tapasztalata szerint a közlekedésben nagyobb fennakadás nem várható, de a mezőgazdasági eszközök mellett mindenképpen figyelmesebben kell haladni – írja az Útinform.
A Magyar Rádió értesülései szerint öt határátkelőhelynél tart forgalomlassító demonstrációt a Magosz Győr-Moson-Sopron megyei szervezete március 13-ig. A rendőrségnek tett bejelentés alapján a tiltakozók reggel 6-tól délután 4-ig munkagépekkel zárják le az országhatár felé vezető utak jobb oldalát. A demonstráció kiterjed a magyar–osztrák határ legforgalmasabb átkelőhelyére, Hegyeshalomra is. Emellett Kópházánál, Fertődnél, a szlovák–magyar határátkelők közül pedig Rajkánál és Vámosszabadinál terveznek forgalomlassítást.

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben