Hazai bérkörkép

Helyenként a 20 százalékot is meghaladja a különbség a fővárosi és az ország más tájain egy munkakörben dolgozók jövedelmei között. A különbségek okai, hogy a jobban fizető külföldi cégek elsősorban a fővárosban és a nyugati részen képviselik magukat, és hogy a munkavállalók mobilitása nagyon alacsony.

MNO
2005. 03. 24. 10:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Hay Group nemzetközi tanácsadó cég hazai képviselete a jövedelemszinteket mérte fel Magyarország egyes tájegységeire vetítve. A cég az egyes tájegységek területén, megyékben, régiókban elérhető jövedelmeket az országos átlaghoz viszonyította. Öt csoportot különítettek el a regionális bérkülönbségek bemutatásához. Ezek a fizikai dolgozók, az irodai alkalmazottak, a szakértők/szakemberek, a vezetők és a felsővezetők csoportjai – Heti Világgazdaságban.

A dolgozók jövedelme mind az öt kategóriában a fővárosban a legmagasabb, meghaladja az országos átlagot. Jól megfigyelhető, hogy a legnagyobb különbségek az irodai alkalmazottak és a szakemberek körében tapasztalhatók.

A 1. táblázatból jól látszik, hogy egy budapesti irodai alkalmazott akár 27 százalékkal is többet kereshet, mint hasonló munkakörben dolgozó kelet-magyarországi szaktársa. Az eltérés minden munkavállalói kategóriában jelentős. Viszont látható, hogy a felsővezetők közti különbség a legkisebb.

A 2. és 3. táblázat szerint Győr-Moson-Sopron és Vas megyében a fizikai dolgozók javadalmazása kiemelkedő, hiszen ezekben a munkakörökben szinte állandó a munkaerőhiány. Csongrád és Bács-Kiskun megye adatai is jobbak, mint az általában vett kelet-magyarországi érték.

A Hay Romániában is készített jövedelemszint-felmérés. Ott – hazánkkal ellentétben – a legnagyobb különbségek éppen a felsővezetők bérezésében tapasztalhatók, akár 50-60 százalékos az eltérés Bukarest és az ország más területei között. A felmérés óriási megosztottságot mutat, hiszen míg a fizikai dolgozók fele annyit keresnek Romániában, a felsővezetők bérei viszont megközelítik – helyenként meg is haladják – a magyarországi szintet.

A magyar különbségek okai hogy a jobban fizető külföldi cégek hangsúlyosabban képviselik magukat a fővárosban és az ország nyugati felén. A másik, ami fenntartja az eltérést, hogy a munkavállalók mobilitása még mindig nagyon alacsony.












































1. táblázat
A hazai összjövedelmi viszonyok
számszerűen, az országos átlagot mindig nullának
tekintve:
Besorolás Budapest Kelet-Magyarország Nyugat-Magyarország
Fizikai dolgozók 12,7% -3.8% -8%
Irodai alkalmazottak 18,6% -8,2% -3,7%
Szak&eacutők / szakemberek 12,4% -12,4% -4,7%
Vezetők 7,9% -9,1% -3,6%
Felsővezetők 4,8% 0,3% 2,8%




































2. táblázat
Besorolás Kelet-Magyarország Csongrád és Bács

-Kiskun megye
Fizikai dolgozók -3,7% 3,5%
Irodai alkalmazottak -8,2% -8,7%
Szakértők / szakemberek -12,4% -14%
Vezetők -9,1% -15,3%
Felsővezetők 0,3% -6,6%




































3. táblázat
Besorolás Nyugat-Magyarország Győr-Moson-

Sopron és Vas megye
Fizikai dolgozók -8% 1,8%
Irodai alkalmazottak -3,7% -3,5%
Szakértők / szakemberek -4,7% -12%
Vezetők -3,6% -10%
Felsővezetők 2,8% 3,8%





(Forrás: HVG)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.