,,A március 15-i rendezvényeket a román lakosság gyanakvással figyelte. Felmerült a szecesszió és az oktatási különválás kérdése” — mondta Iliescu sajtótájékoztatóján Marosvásárhelyen. Az SZDP-szenátor szerint ,,az 1990. március 19-i marosvásárhelyi események során a magyar közösség túlfeszítette a húrt, és ez tüzelte fel a kedélyeket”. Azzal kapcsolatban, hogy nem utazott Marosvásárhelyre a helyzet csillapítására, Iliescu kifejtette, személyes jelenléte nem volt fontos akkor.
Az igazság feltárása eredményezhet valódi megbékélést
Az események megközelítésében és a tanulságok levonásában komoly politikai különbségek vannak. Én magam Temesvár vonatkozásában is követelem az igazság kiderítését – mondta Tőkés László református püspök 1990 fekete márciusának 15. évfordulóján rendezett marosvásárhelyi megemlékezésen.
Markó Béla, az RMDSZ szövetségi elnöke, Románia miniszterelnök-helyettese ekkor úgy fogalmazott: – Tudjuk, kik azok az emberek, akiket behoztak ide vidékről, akiket bottal fölfegyvereztek, de ma már nem róluk kell beszélnünk, hiszen őket is csak belehajtották ebbe a konfliktusba. Azokról azonban, akik ezt cselekedték, ma is keveset tudunk, és 15 év múltán sem szabad azt mondani, hogy ez már olyan régen volt, hogy nem is érdemes tudni. Az elkövetkezőkben előbb-utóbb ennek ki kell derülnie – tette hozzá.
Sütő András beszédében a magyarság összefogásának erejét és szükségességét hangsúlyozva hozzátette: az erdélyi magyar szolidaritás, összetartás az az életelixír, amire most a legnagyobb szükségünk van . Ez az egység nem egyetlen alkalommal mentette meg Marosvásárhelyt annak idején, mint sok más magyar várost is, ahol pogromkísérletek történtek, így Szászrégenben, vagy Szatmáron.
A magyar kormány visszautasítja Iliescu nyilatkozatát
A 15 évvel ezelőtti romániai forradalommal kapcsolatban tett volt román államelnöki nyilatkozatot sérelmezi a kormány – hangzott el a szóvivői tájékoztatón.
A kormány visszautasítja és érthetetlennek tartja a volt román államfő marosvásárhelyi nyilatkozatát, amelyben a 15 évvel ezelőtti véres eseményekért az erdélyi magyarokat tette felelőssé. Erről László Boglár kormányszóvivő beszélt a tájékoztatón:
– A magyar kormány az RMDSZ elnökének értékelésével azonosul. Markó Béla úgy fogalmazott, hogy az erdélyi magyarság 1990 tavaszán Marosvásárhelyen is és Európa-szerte is elismert jogokért lépett fel, és ennek a hozadéka, hogy hosszú idők párbeszéde nyomán ma már a magyar kisebbségnek nem kell elemi jogokért folyamodnia a többségi román államhoz.
László Boglár kormányszóvivő leszögezte: a nyilatkozat nincs összhangban a magyar-román kétoldalú kapcsolatok utóbbi évekbeli fejlődésével, amely a történelmi megbékélést célozza.
(Háromszék, hírek.ro, mediatica.ro, Magyar Rádió)

Sokkoló állatkínzás: öt kiskutyát öltek meg brutális módon