Kitálalt, majd leszerel a százados

Farkas Roland, az Afganiszánban szolgált százados számos észrevételének volt valóságalapja. A helyszínen kellett legyártani kilenc drótvágót, átalakítani a géppuskaállványokat, illetve megvásárolni az összes megkülönböztető jelzést. A vezérkari főnök a katonai ügyészséghez fordul, de Farkas ellen nem indul fegyelmi eljárás.

Nemes Károly
2005. 03. 03. 10:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Farkas Roland százados számos észrevételének volt valóságalapja – derült ki a honvédelmi bizottság szerdai rendkívüli ülésén, ahol tájékoztatást hallgathattak meg az ügyben a Juhász Ferenc honvédelmi miniszter által elrendelt vizsgálatról a képviselők.

Braun László vezérkari főnökhelyettes, a vizsgálóbizottság vezetője közölte: már augusztus 5-én megérkezett az első jelentés Kabulból arról, hogy szükség van a csapat terepjáróira szerelhető drótvágó védőeszközökre. Ezeket azonban az elhúzódó beszerzés és a kivitelező HM Currus Rt. nem megfelelően legyártott prototípusa miatt csak decemberben szállíthatták ki. Afganisztánban pedig kiderült, hogy ezek az eszközök a terepviszonyok miatt kockáztatják a terepjárók stabilitását. Mielőtt mindez kiderült volna, átmeneti megoldásként novemberben – a vezérkar engedélyével – a helyszínen kellett legyártani kilenc drótvágót.

Az ülésen fény derült arra is, hogy a misszió járműveihez kifejlesztett magyar géppuskaállványok szintén a katonák kiérkezése után érkeztek meg Afganisztánba, így a fegyverek használóit Kabulban kellett kiképezni. A géppuskaállványokon a misszió századparancsnokának tájékoztatása szerint a helyszínen átalakításokat kellett alkalmazni, hogy azok hatékonyabban használhatók legyenek.

A katonák kiérkezésekor nem állt rendelkezésre a szükséges mennyiségben a magyarok ruhájához az összes megkülönböztető jelzés sem, amelyek egy részét szintén Afganisztánban kellett megvásárolni. A kabuli századparancsnok jelentése alapján az állománynál találtak lejárt szavatosságú napolajat is.

Braun László vezérőrnagy, a vizsgálat vezetője azt is állítja: a 126 katona kifogástalan felszereltséggel és felkészültséggel vágott a misszióba. A tábornok reagált Farkas néhány konkrét vádjára is. A „feleslegesen kivitt” – így Farkas – áramátalakítóról például azt mondta: azért kellett kiszállítani, mert az ottani infrastruktúrát biztosító kanadaiaknak csak 110 voltos áramuk volt. Kissé kínosabb a katonák védelmének ügye: míg a kanadaiak páncélozott harckocsikkal cirkálnak, addig a magyarok golyóálló mellényekkel bélelték ki belülről járműveiket az orvlövészek ellen.

A bizottsági ülésen kiderült az is, hogy az akkori vezérkari főnök helyettese novemberben a helyszínen járt, és a szabályokat megsértve engedélyezte, hogy a katonák a helyszínen kifejlesztett drótvágót felszerelhessék.

Iváncsik Imre, a HM politikai államtitkára az ülésen közölte: minden misszióban adódhatnak váratlan helyzetek, de azokat nem lehet a szolgálati út megkerülésével megoldani.

Simicskó István (Fidesz) kijelentette: a HM akkor tudott gyors döntést hozni, amikor milliárdokat kellett elkülöníteni őrző-védő kft.-kre és milliókat kutyaólak építésére, akkor nem, amikor a katonák biztonságát veszélyeztette a késlekedő beszerzés.

Keleti György (MSZP) több keresztkérdést tett fel a századosnak. Az ezekre adott egyik válaszában Farkas Roland megerősítette azt a korábbi állítását is, hogy sokszor „baráti körből választják ki a külszolgálatra a katonákat, és emiatt nemegyszer előfordult, hogy hazaküldtek tiszteket, mert nem beszéltek megfelelően idegen nyelvet”.

Amikor véleményét kifejtve a honvédség felső vezetését is bírálta, figyelmeztették őt arra, hogy ezt katonaként nem teheti meg, s törvényt sért. Mind a Honvédelmi Minisztérium, mind a vezérkar álláspontja alapján úgy tűnik, hogy Farkast súlyos fegyelemsértés miatt eljárás alá vonják majd.

Farkas a figyelmeztetések ellenére többször is úgy vélte, hogy nemcsak saját álláspontját képviseli, hanem azokét is, akik úgy látják, a felső vezetés nem tett meg mindent a katonák biztonsága érdekében. Farkas végül újságírókkal közölte: leszerel, és ha kell, független bírósághoz fordul.

Az ülés után kijelentette: beadja leszerelési kérelmét.

A felszerelésekről elindított minisztériumi vizsgálatról pénteken készül el a végleges jelentés.

Havril a katonai ügyészséghez fordul

A katonai ügyészséghez fordul Havril András vezérezredes, hogy vizsgálják meg, veszélyben volt-e a katonák biztonsága az ellátás és a felszerelés miatt az afganisztáni misszióban – jelentette be a Magyar Honvédség vezérkari főnöke. Havril azt is elmondta, hogy nem indítanak fegyelmi eljárást Farkas Roland százados ellen, akinek nyílt levele kapcsán indított vizsgálatot a honvédelmi miniszter a múlt héten.

A százados február végén írt nyílt levelében különböző panaszokat, problémákat fogalmazott meg az afganisztáni misszióval kapcsolatban. Havril András közölte: olyan feljelentéssel fordul a katonai ügyészséghez, hogy vizsgálják meg „ki mulasztott, hogyan mulasztott, ki veszélyeztette a magyar katonák tevékenységét”.

Forrás: Magyar Nemzet, MNO, Népszabadság, Blikk, MTV

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.