Az Adevarul 1989-ben jött létre, az addig Scanteia (A szikra) címmel megjelenő kommunista napilap jogutódjaként. A lap az elmúlt 15 évben meghatározó helyet foglalt el a román sajtó élvonalában, leplezett le korrupciós eseteket, s folyamatosan támadta az erdélyi magyarság autonómia-törekvéseit. Igazgatója, Dumitru Tinu 2003-ban gyanús körülmények között hunyt el, főszerkesztője pedig a vehemens írásairól híres, vitriolos tollú, és néha nem kifejezetten magyarbarát Cristian Tudor Popescu volt. A főszerkesző hétfőn lemondott posztjáról három helyettesével (Adrian Ursu, Bogdan Chireac és Leila Munteanu) együtt azt követően, hogy a lap kiadójának többségi részvényese, Ana-Maria Tinu (a volt lapigazgató lánya) kezdeményezésére kizárták őket az újság igazgatótanácsából. Popescu és társai a döntést igazságtalannak tartották, mert szerintük jók voltak a gazdasági mutatóik és a tavalyi évet egymillió eurós profittal zárták. A főszerkesztő végül bejelentette távozásukat, majd követte őket 93 munkatársuk is, akik testületileg adták be felmondásukat. A példáját követőknek Popescu rögtön fel is ajánlotta a részvényvásárlás lehetőségét, és azt ígérte: új lapja hat héten belül jelenik meg a standokon. Ez lesz az első, az újságírók és nem a befektetők tulajdonában álló újság – nyilatkozta Popescu. Új kiadványának fő erényét abban határozta meg, hogy az „igazi román lap lesz”, utalva ezzel arra, hogy az ország napilapjainak többségét külföldi trösztök vásárolták fel.
Az Adevarul akkor érte fennállásának legnagyobb vihara, amikor 2003 elején Dumitru Tinu lapigazgató, és egyben a Román Sajtóklub akkori elnöke autóbalesetben életét vesztette. Ekkor még a szociáldemokrata kormány (PSD) és Adrian Nastase miniszterelnök volt hatalmon, és a napilap megvádolta a hatóságokat, hogy nem hajlandók korrekten kivizsgálni a halál körülményeit, az ügyről pedig vaskos dossziét megtöltő oknyomozó riportok jelentek meg több újságban is. Az írások szerzői azt vitatták: miként balesetezett Románia egyik legbefolyásosabb újságírója. Az Adevarul egyik vezércikkének állítása szerint a hatóságok hibát hibára halmoztak a baleset körülményeinek kiderítésekor, nem léptek kellő időben, és hallgatásukkal hozzájárultak a pletykák terjedéséhez. A cikk szerint Tinu megsérült Volvóját úgy emelték ki az árokból, hogy közben fontos nyomokat tettek tönkre, ráadásul egy héttel a baleset után még nyomoztak a helyszínen, nem törődve azzal, hogy ez idő alatt hóvihar volt a környéken, és a kíváncsiak mindent összetapostak, amit csak lehetett.
Tinu temetése után névtelen e-mail-ek sorát küldte szét valaki, amelyekből egy a transindex.ro portálhoz is eljutott. Ezt az Országos Turisztikai Hivatalból küldték el, de nem tudni, ki a szerzõje. Írója azt állította magáról, hogy az Adevarul munkatársa, de nevét elhallgatja. A portál szerint a levélben az állt, hogy Viorel Hrebenciuc, a PSD korrupciós ügyekkel vádolt erős embere adott pénzt Fathi Taher jordániai üzletembernek, hogy az adja tovább az összeget Tinunak, a lap többségi részvénycsomagjainak későbbi felvásárlása céljából. A levél a „lap utolsó kommunistájának” nevezte Tinut, és hozzátette, a részvénycsomagot „messze áron felül vásárolta meg.” A levél szerzője szinte két hónapot várt a leleplezéssel, és az is feltűnő, hogy nem is tett semmiféle utalást benne a lapszerkesztő halálára. Kitért viszont arra, hogy a lap így veszíti el a függetlenségét a PSD-vel szemben, bár a párt túlkapásait esetenként kritizálta az Adevarul.
A Popescu által tervezett új lap és az Adevarul további esélyeit elemezve, mai számában az Evenimentul Zilei (EZ) kitért arra: 1998 és 2004 között az Adevarul példányszáma 200 ezerről 110 ezerre esett, és megfeleződtek előfizetései is, amiről az a szóbeszéd járta, hogy azok még az 1989 előtti évek hagyatékai voltak. – Olvasottsága 110 ezer példánnyal számolva 431 ezerre tehető. A részvényesek tanácsának hétfői földrengése ezért a fenti számok tükrében veszít a jelentőségéből – magyarázta az EZ –, mert az újságra amúgy is sötét jövő várt volna gyökeres üzleti döntések meghozatala nélkül. Az új lap munkatársai azon kell majd elgondolkodjanak: miként helyettesítik majd azt a 75-80 ezer előfizetést amivel az Adevarul rendelkezett, hiszen 35 ezer standon eladott példány nem hoz komoly bevételeket – állapította meg az EZ. Az Adevarul laptársa feltette a kérdést, hogy honnan teremti majd elő Popescu azt a héhány millió eurót, amely egy új lap sikeres kiadásához szükséges, noha Popescu jelezte: a vele tartó csapatnak meg van már a pénze erre. Az írásban ugyanakkor ismételten szóba került Viorel Hrebenciuc neve is, aki tagadta, hogy köze lett volna az Adevarul lefejezéséhez, amint azt Popescu még korábban egy vezércikkben megírta. Miután több napig kerülte a médiát, Hrebenciuc végül kijelentette: nem részvényese a lapnak, és megerősítette: jó barátságot ápol Popescuval.

Bajban Karácsony Gergely: törvénytelenné nyilvánították Budapest 2025-ös költségvetését!