Lombhalál többszázezer hektáron – jön a gyapjaslepke

Idén mintegy 280 ezer hektárnyi erdő fertőzött a gyapjaslepke petéivel, ám az FVM szerint csak 45 ezer hektáron kell védekezni. A várható költség 540 millió forint lesz, melynek 75 százalékát a központi költségvetés és az önkormányzatok biztosítanák. Csakhogy a települések forráshiánnyal küzdenek. A gyapjaslepke által leginkább érintett terület idén is Veszprém megye, közelebbről a Magas-Bakony, ahol a bükkösöket támadja a kártevő.

Ádám Kata
2005. 03. 23. 12:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.



A gyapjaslepke (Lymantria dispar) magyar nevét a nőstény potrohán levő gyapjúszerű szőrzetről kapta, mellyel a rovar a lerakott petéket fedi be. A gyapjaslepke a legtöbb hazai fa- és cserjefajon képes kifejlődni, és számos tűlevelűt is képes lecsupaszítani. Szívesen táplálkozik gyümölcsfajokon, megél a szőlőn, a díszfákon is. Különösen kedveli a csertölgy, a kocsányos tölgy, a mézgás éger és a nemes nyár fajtáit. Ezeken táplálkozva hernyói gyorsan, kis veszteséggel fejlődnek ki. Tömeges elszaporodásával 4-12 évente kell számolni, országosan kiemelkedő kárterületekről általában 8-10 évenként beszélhetünk. Jelentősebb rágáskárokkal főleg meleg, aszályos éveket követően számolhatunk.
Az erdők 15 százaléka fertőzött

Tavaly mintegy 133 ezer hektárnyi erdő-, és jelentős mértékű mezőgazdasági területben okozott jelentős károkat a gyapjaslepke. (Ezt megelőzően utoljára 1994-ben regisztráltak kiemelkedő pusztítást, ám a kártétel akkor „csupán” 34 ezer hektárt érintett.) Az erdőgazdálkodók és az Állami Erdészeti Szolgálat felmérése szerint most már 280 ezer hektár, az erdőterület 15 százaléka fertőzött a károsító petéivel. (A fertőzött területek rendszerint kisebbek, mint amekkora terület valójában károsul!)



A legérintettebb megye idén is Veszprém (tavaly a pusztítás 48,4 százalékát e területen okozta a gyapjaslepke), ám jelentős károk várhatók Pest, Nógrád, Heves és Borsod-Abaúj-Zemplén megyékben, illetve Tolna, Baranya Somogy megyében, főleg akkor, ha az időjárás kedvez a gyapjaslepke kifejlődésének – olvasható az Erdészeti Tudományos Intézet honlapján.



– Tavaly 31 ezer hektár, idén már 105 ezer hektár fertőzött Veszprém megyében. 2004-ben 81 ezer hektáron okozott kárt a gyapjaslepke, míg most ennél jóval nagyobb területre kell számítani – tudtuk meg az Állami Erdészeti Szolgálat Veszprémi Igazgatóságának vezetőjétől. Vaspöri Ferenc az MNO érdeklődésére beszámolt arról is: a pusztítás nem ott várható, ahol tavaly, hanem északabbra, a Magas-Bakonyban. A szakember 40 ezer hektárnyi lekopaszított erdőre számít. – A cseres-tölgyes erdők két-három hét alatt újra kihajtanak, ám a bükkösök – mint a Magas-Bakonyban is – nincsenek hozzászokva e kártevőhöz, így tavaly is csak nagyon lassan és gyenge mértékben lombosodtak ki. Emiatt valóban van okunk az aggodalomra – magyarázta az igazgató, aki úgy véli: a Magas-Bakonyból már nem terjedhet északibb területekre a gyapjaslepke.



Védekezés – hogyan és mennyiért?

A földművelésügyi tárca álláspontja szerint „a védekezési kötelezettség a vonatkozó jogszabályok szerint teljes egészében a tulajdonosoké. Tekintettel arra, hogy a gradáció az erdőterületekről indul, döntően az erdőterületek tulajdonosainak a felelőssége” – olvasható az FVM honlapján. Veszprémben az erdők 70 százalékban vannak állami, 30 százalékban magántulajdonban. A veszélyeztetettségi területen, a Magas-Bakonyban 80-20 százalék ez az arány – mondta Vaspöri Ferenc. A védekezés akkor kezdődhet meg, ha a hernyók már kikeltek, ám a Balatonfelvidéken, ahol Badacsonytördemic, Badacsonytomaj, Szigliget, Salföld és Fűzfő is érintett, a Nők a Balatonért Egyesület és a szövetségbe tömörült balatoni önkormányzatok kampánnyal hívták fel a lakosság figyelmét a veszélyre és a védekezés fontosságára (lekaparás, vegyszeres kezelés). A partok, strandok esetében árajánlatokat is beszereztek a védekezésre.

Nagy kiterjedésű területen a helikopteres védekezés hektáronként 13-14 ezer forintba kerül, ám kisebb területen ennek az árnak a sokszorosát is elérhetik a költségek. Így itt célszerűbb más módon védekezni. Vaspöri Ferenc tapasztalatai szerint az ezzel foglalkozó cégek kínálata – már ami az árat illeti – igen széles: volt olyan polgármester, aki a belterületi fákra vonatkozóan hatezer forint/darabos árajánlatot kapott, míg más párszáz forintért elvégzi ugyanezt.

Bóka István, a Balatoni Szövetség elnöke az MNO-t úgy tájékoztatta: a Veszprémben a kültéri védekezés – ami, mint mondta, nem önkormányzati feladat, mivel ezek az erdők vagy állami, vagy magánszemélyek tulajdonában vannak – 120 millió forintba kerül, s ennek az összegnek a fele van meg, részben ígérvényekből. – A belterületi védekezés az önkormányzatok feladata, a költségek településenként eltérőek lehetnek. Az önkormányzatok a Veszprém Megyei Területfejlesztési Tanács vis maior alapjára nyújthatnak be pályázatot – tette hozz Bóka István, megerősítve: az előrejelzések szerint a Balatonfelvidéken nem várható olyan pusztítás, mint tavaly. – Bízunk benne, hogy a gyapjaslepke miatt nem romlik el az üdülési szezon – hangsúlyozta.

FVM: szűkös források

A szaktárca közleménye szerint az FVM már kidolgozta a védekezési stratégiát: elsődleges cél a lakosság zavartalan életvitelének biztosítása, megóvása, továbbá a lombrágás miatt elpusztuló, vagy jelentős egészségi állapotromlásnak kitett faállományok védelme. Az erdei ökoszisztémák megóvása is kiemelt szempont, ezért védekezni csak indokolt esetben, környezetkímélő szerekkel szabad – hívják fel a figyelmet. Az FVM a védekezés forrásának megteremtésére illetve a védekezési stratégia egyeztetése okán tárcaközi bizottság létrehozását kezdeményezte. Az előzetesen becsült 540 millió forintos, az erdőterületekre szánt védekezési költségből a javaslat szerint a központi költségvetés és az önkormányzatok biztosítanának közel 75 százalékot, a többit a gazdálkodók fedezik. Összesen mintegy 45 ezer hektáron kell majd védekezni – áll a közleményben (mint feljebb írtuk, a fertőzött terület 280 ezer hektárt tesz ki). Az FVM 100 milliót különített el a védekezés támogatására. „A többi tárca, szervezet és az önkormányzatok képviselői hangsúlyozták a források szűkösségét, de felajánlások már történtek. A jövő hétre várható a védekezésre felhasználható összegek véglegesítése” – írják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.