Matthäus, a magyar

Lothar Matthäusnak felajánlották a magyar állampolgárságot, aki különös megtiszteltetésnek tartja ezt, persze a német állampolgárságtól esze ágában sincs megválni. Ha lenne, kettős állampolgár lenne. A hír azonban roppant talányos.

Csontos János
2005. 03. 21. 23:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindjárt itt az első rejtély: vajon ki ajánlgat csak úgy kettős állampolgárságot a mi kontónkra? Ki tud ilyesmit elintézni – főként annak tudatában, hogy a dolgot nem is Matthäus kezdeményezte? Az MLSZ? A sportminiszter? (Ja, az most hiúsági okokból épp nincs.) A miniszterelnök? (Történetesen épp a volt sportminiszterről van szó, aki hiúságból nem töltette be régi székét, inkább eltörölte az egész tárcát, nehogy az utódja óhatatlanul túlragyogja.) A köztársasági elnök? (Ennél Mádl Ferencet azért komolyabb embernek ismertem meg.) A magam részéről az MLSZ-re tippelek (némi kormányfői belekavarással). Ez a szervezet ugyan a saját vezetői válságán sem képes úrrá lenni, tisztújításai kabarészámnak is beillenének, befolyása viszont – miként az elvtársambátyámos átkosban – manapság sem elhanyagolható.
A tény azonban, hogy valakinek hatalmában van hülyeségeket elkövetni, nem mentesít a hülyeség alól. Kinek és miért fogalmazódik meg az agyában az a gondolat, hogy Matthäus, a merőben üzleti alapon szerződtetett magyar szövetségi kapitány magyar állampolgár legyen? Hogy jobban érezze magát Budapesten? Amúgy rászolgált a megbecsülésre? S egyáltalán: miként röppenhet fel egy ilyen hír épp a bolgárok elleni sordöntő kilencven perc előtt, ami után Matthäus könnyen végképp lapátra kerülhet?
A sportbarátok kezdik lassan megszokni, hogy nemzeti válogatottat nemcsak nevelni, de igazolni is lehet. A klubcsapatok pénzzel csábítanak, az országok állampolgársággal. Radulovics Bojánát vagy Janics Natasát könnyű a magyar szívnek honosítani, de a szurokfekete kubai fiúkat se túl nehéz. A szurkoló ilyenkor úgy vélheti: nem az anyakönyvi kivonat a lényeg, hanem a címeres mez. Átestek e fázison nálunk jólétibb államok és nemzetek is. Csakhogy mindig az volt a képlet: ha már valakit – csapatba és országba – leigazolunk, azzal egyértelműen jól járjon a befogadó közösség. Matthäus esetében ez az előny erősen kétes. Nem is szólva arról, hogy amikor egy egész nemzetet megosztott a kettős állampolgárságról folytatott polémia, ízléses-e valakihez csak úgy hozzávágni ezt a státuszt, miközben született magyarok millióit rekesztjük ki e szimbolikus tisztességből?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.