Ökobűnözés fantomcégekkel

Tata közelében és Tatabányán tavaly ősszel több mint háromszáz gazdátlan, ismeretlen anyaggal teli hordót találtak a rendőrök. A több tonnányi veszélyes hulladékot engedély nélkül helyezték el. A hordók tartalmát égetéssel kellett volna szakszerűen ártalmatlaníttatni, de a cég olcsóbb megoldást választott: átadta a termelési maradékokat egy szegedi bűnbandának.

MNO
2005. 03. 24. 9:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon is terjed az ökobűnözés. A szervezett csoportok elsősorban veszélyes hulladékok illegális átvételével és lerakásával foglalkoznak. A Nemzeti Nyomozó Irodánál külön egységet állítanak fel a környezetkárosító bűncselekmények leleplezésére – írja a Magyar Hírlap.

Tata közelében és Tatabányán tavaly ősszel több mint 300 gazdátlan, ismeretlen anyaggal teli hordót találtak a rendőrök. A több tonnányi veszélyes hulladékot engedély nélkül helyezték el. Az Észak-dunántúli Környezetvédelmi Felügyelőség és a rendőrség vizsgálatot indított az ügyben. Kiderült, hogy egy szegedi vegyipari vállalkozástól származnak a festékalapanyagok.

A hordók tartalmát égetéssel kellett volna szakszerűen ártalmatlaníttatni, de a cég olcsóbb megoldást választott: átadta a termelési maradékokat egy szegedi bűnbandának, amely különféle hasonló anyagok eltüntetésére specializálódott. Ők szállították és hagyták sorsukra a rosszul lezárt, szivárgó hordókat az ország egy távoli pontján bérelt telepen. A rendőrök az eset kapcsán nyolc embert hallgattak ki gyanúsítottként, közülük négyet tartóztattak le. Az illegális hulladéktelep felszámolása jelenleg is tart – tudtuk meg Böhm Andrástól, az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főigazgatóság (OKTVF) szóvivőjétől.

Hasonló ügyek tucatszám fordultak elő az elmúlt években. A környezetkárosító bűncselekmények felkeltették a bűnüldöző hatóságok, sőt a polgári titkosszolgálatok figyelmét is. Megállapították, hogy az elkövetők minden esetben hasonló módon járnak el. Cégeket hoznak létre, akár hamis adatokkal, amelyek azután nyakló nélkül vállalják a megrendeléseket a veszélyes anyagok ártalmatlanítására. A hulladékot jó pénzért átveszik, majd valamely félreeső raktárban, telepen szabadulnak meg tőle.

A környezetkárosító bűncselekmények elszaporodását jelzi, hogy a Nemzeti Nyomozó Irodánál egy vadonatúj egységet állítanak fel, amelynek kizárólagos feladata lesz az ilyen esetek felderítése.

A Nemzetbiztonsági Hivatalnál az elmúlt évben szorosabbra vonták a kapcsolatot a szakhatóságokkal és a környezetvédelmi tárcával. (Ezt jelzi, hogy a tatai ügy kapcsán nemrégiben a környezetvédelmi miniszter kitüntette a nyomozást vezető rendőröket.) Közösen állították össze azoknak a társaságoknak a listáját, amelyek rendelkeznek veszélyes hulladékok szállításához, illetve export-importjához szükséges engedéllyel.

Az együttműködés azért is fontos, mert az Európai Unióban szigorúan szabályozzák a veszélyes hulladékok kezelését, határokon átszállítását. Ezen a téren egyébként egy év engedményt kaptunk, így nálunk csak májusban lép hatályba az uniós szabályozás.

Noha sokan attól tartottak, hogy a csatlakozás után vagonszám érkeznek Magyarországra uniós hulladékok, alaptalannak bizonyultak az ilyen félelmek – mondta Varga Pál, az OKTVF helyettes vezetője. A különleges kezelést igénylő anyagokat csak engedéllyel és kizárólag hasznosításra lehet behozni.

Tavaly összesen 36 ilyen szállítmányt hagytak jóvá, ennél nagyobb, 88 volt a veszélyeshulladék-tranzitengedélyek száma. Az irány egyelőre fordított: inkább tőlünk visznek ki például akkumulátorokat, veszélyes összetevőket tartalmazó elektronikai hulladékokat Nyugat-Európába (főként Ausztriába, Németországba) és Szlovéniába feldolgozásra – hangoztatta Varga Pál.

Forrás: Magyar Hírlapó

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.