Magyarországon is terjed az ökobűnözés. A szervezett csoportok elsősorban veszélyes hulladékok illegális átvételével és lerakásával foglalkoznak. A Nemzeti Nyomozó Irodánál külön egységet állítanak fel a környezetkárosító bűncselekmények leleplezésére – írja a Magyar Hírlap.
Tata közelében és Tatabányán tavaly ősszel több mint 300 gazdátlan, ismeretlen anyaggal teli hordót találtak a rendőrök. A több tonnányi veszélyes hulladékot engedély nélkül helyezték el. Az Észak-dunántúli Környezetvédelmi Felügyelőség és a rendőrség vizsgálatot indított az ügyben. Kiderült, hogy egy szegedi vegyipari vállalkozástól származnak a festékalapanyagok.
A hordók tartalmát égetéssel kellett volna szakszerűen ártalmatlaníttatni, de a cég olcsóbb megoldást választott: átadta a termelési maradékokat egy szegedi bűnbandának, amely különféle hasonló anyagok eltüntetésére specializálódott. Ők szállították és hagyták sorsukra a rosszul lezárt, szivárgó hordókat az ország egy távoli pontján bérelt telepen. A rendőrök az eset kapcsán nyolc embert hallgattak ki gyanúsítottként, közülük négyet tartóztattak le. Az illegális hulladéktelep felszámolása jelenleg is tart – tudtuk meg Böhm Andrástól, az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főigazgatóság (OKTVF) szóvivőjétől.
Hasonló ügyek tucatszám fordultak elő az elmúlt években. A környezetkárosító bűncselekmények felkeltették a bűnüldöző hatóságok, sőt a polgári titkosszolgálatok figyelmét is. Megállapították, hogy az elkövetők minden esetben hasonló módon járnak el. Cégeket hoznak létre, akár hamis adatokkal, amelyek azután nyakló nélkül vállalják a megrendeléseket a veszélyes anyagok ártalmatlanítására. A hulladékot jó pénzért átveszik, majd valamely félreeső raktárban, telepen szabadulnak meg tőle.
A környezetkárosító bűncselekmények elszaporodását jelzi, hogy a Nemzeti Nyomozó Irodánál egy vadonatúj egységet állítanak fel, amelynek kizárólagos feladata lesz az ilyen esetek felderítése.
A Nemzetbiztonsági Hivatalnál az elmúlt évben szorosabbra vonták a kapcsolatot a szakhatóságokkal és a környezetvédelmi tárcával. (Ezt jelzi, hogy a tatai ügy kapcsán nemrégiben a környezetvédelmi miniszter kitüntette a nyomozást vezető rendőröket.) Közösen állították össze azoknak a társaságoknak a listáját, amelyek rendelkeznek veszélyes hulladékok szállításához, illetve export-importjához szükséges engedéllyel.
Az együttműködés azért is fontos, mert az Európai Unióban szigorúan szabályozzák a veszélyes hulladékok kezelését, határokon átszállítását. Ezen a téren egyébként egy év engedményt kaptunk, így nálunk csak májusban lép hatályba az uniós szabályozás.
Noha sokan attól tartottak, hogy a csatlakozás után vagonszám érkeznek Magyarországra uniós hulladékok, alaptalannak bizonyultak az ilyen félelmek – mondta Varga Pál, az OKTVF helyettes vezetője. A különleges kezelést igénylő anyagokat csak engedéllyel és kizárólag hasznosításra lehet behozni.
Tavaly összesen 36 ilyen szállítmányt hagytak jóvá, ennél nagyobb, 88 volt a veszélyeshulladék-tranzitengedélyek száma. Az irány egyelőre fordított: inkább tőlünk visznek ki például akkumulátorokat, veszélyes összetevőket tartalmazó elektronikai hulladékokat Nyugat-Európába (főként Ausztriába, Németországba) és Szlovéniába feldolgozásra – hangoztatta Varga Pál.
Forrás: Magyar Hírlapó

Letartóztatták Holló Istvánt Ukrajnának való kémkedés gyanújával