Megszűnhet a közalkalmazotti és köztisztviselői jogállás, így egységes jogviszonyba kerülhetnek a közszférában foglalkoztatottak – tudta meg a Világgazdaság Vadász Jánostól, a közszolgálati reformért felelős kormánymegbízottól. Ám 2006-tól nemcsak ez, hanem a közszférában foglalkoztatott 812 ezer ember bérezése is változik, ha az egységes közszolgálati törvényt elfogadják. A jelenlegi keresetek még fix bérezésen alapulnak, ezt számtalan pótlék egészíti ki. Az új bérrendszerben a keresetek mindössze 65 százaléka lehet fix, 15 százalékot a pótlékok tennének ki, a bérek 20 százaléka mozgó, teljesítmény alapú lenne. Az átláthatatlan pótlékrendszert egyszerűbb váltja fel, a veszélyességi pótlék marad, s a kétezernél kisebb lélekszámú településeken dolgozó értelmiségiek fizetését egy újfajta pótlék egészítené ki. A törvény tervezetét március végéig társadalmi vitára bocsátják, a kormány elé várhatóan júniusban kerül – írja a Világgazdaság.
A hatósági, minisztériumi, igazgatási területen dolgozó vezetők pozíciója a legingatabb, őket főként az egészségügy, szociális szolgáltatások, kultúra és közoktatás területén foglalkoztatnák tovább. Vadász szerint a vezetők motiváltak, mindenki ragaszkodik a munkához, kvalifikáltságuk pedig alkalmassá teszi őket az új feladatkörre.
A hazai közszolgálatban dolgozók aránya az összes foglalkoztatotthoz képest 22,5 százalék. Ez az arány két százalékkal alacsonyabb az uniós átlagnál, két százalékkal viszont több, mint a most csatlakozott országoké.
Nemcsak a közszolgálat, az egész kormány működése változások elé néz. A várható szervezeti és működési módosításokról Sárközy Tamás professzor tartott tegnap előadást a Magyar Köztisztségviselők és Közalkalmazottak Szakszervezetének konferenciáján. Az átalakítási javaslatok kidolgozását irányító kormánymegbízott úgy látja, legkorábban 2010-re hozható létre korszerűbben működő állam. Egyelőre három törvénytervezet készült el, az első a kormány felépítéséről, a másik a költségvetési szervekről, a harmadik pedig az állami vagyonról szól. A javaslatok alapján egy egységes vagyongazdálkodási szerv jönne létre, továbbá a minisztériumok hatósági szerepköre minimálisra csökkenne.
Forrás: Világgazdaság

A legtöbben csak 4 pontig jutnak – Ön mennyire ismeri Magyarországot?