Vasárnap kezdődik a nyári időszámítás, vagyis hajnali két órakor háromra igazítjuk az óra mutatóit. Aznap egy órával kevesebbet aludhatunk, viszont hosszabbak lesznek a nappalok. A nyári időszámítás október utolsó vasárnapján zárul, ekkor nyerjük vissza a márciusban „elveszett„ egy órát.
A nyári időszámítást 1976-ban, három évvel az egész világot megrázó első olajár-robbanás után vezették be Franciaországban. A hatóságok azzal indokolták ezt a lépést, hogy így 300 ezer tonna kőolajnak megfelelő energia-megtakarítás érhető el. Az évek során több mint száz országban vették át a nyári-téli időszámítás rendszerét, egyebek között az egykori EGK tagállamai 1986-ban. 2000-ben az akkor már EU-országok úgy döntöttek, hogy meghatározatlan ideig folytatják az órák évente két alkalommal történő átállítását.
Egy néhány évvel ezelőtt végzett felmérés szerint Magyarország egy nagyobb város egész éves villamos energiájának megfelelő, csaknem 200 gigawatt villamosáramot takarít meg a kétféle időszámítás váltogatásával.
Az órák igazításával nem változik a MÁV menetrendje, de az átállás éjszakáján a nemzetközi vonatok közül a Dacia expressz és a Beograd expressz mindkét irányú járatát hazánkban éri az óraigazítás, ezért a két vonat egyórás késéssel közlekedik – tájékoztatott a MÁV. Az óraátállítás miatt a kettő és három óra között induló személyvonatokat legkorábban hajnali háromkor, késve indítják.

Tseber Roland úgy aggódik a magyarokért, hogy nem tartotta fontosnak a magyar állampolgárságát