A magyar sajtó szabad, de…

Először a kommunizmus összeomlása óta egy újságírót letöltendő börtönbüntetésre ítéltek egy liberális demokrata parlamenti képviselő megrágalmazása miatt – írja 2004-es jelentésében a Freedom House. A nemzetközi jogvédő szervezet szerint ezért a jogalkotókat is felelősség terheli, hiszen az „újságírókat elavult törvények alapján állították bíróság elé azért, mert a törvényhozás túl lassúnak bizonyult ahhoz, hogy jóváhagyja az oly szükséges jogszabályokat”.

Magyar Nemzet
2005. 04. 29. 22:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elemzés megvilágítja az újságírók elleni perek hátterét. Leírja, hogy „egy jobboldali újság szerkesztője tíz hónapos börtönbüntetést kapott, egy másik újságíró pedig nyolc hónapos felfüggesztett büntetésben részesült. Júliusban a fellebbviteli bíróság megerősítette a büntetés mértékét, ám felfüggesztette azt két évre”. A Freedom House jelentésében szó esik egy novemberi esetről, amikor a jogvédők szerint egy hetvenes évekbeli törvény alapján ítéltek el egy újságírót, mivel cikkében idézett egy rendőrségi feljegyzést. A dokumentum szerint a magyar sajtó ugyan szabad, ám nagyon átpolitizált légkörben működik a média. Hozzáteszi, bár a kormány nem akadályozza a külföldi vagy a magánkézben levő sajtó, illetve az internet működését, politikai viták folynak az állami sajtótermékekkel kapcsolatban. A jelentés ismerteti az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) feladatát, s beszámol az ellenőrző szervezet lépéséről, amelyben elhallgattatta a Tilos Rádiót a keresztényellenes kijelentés miatt. Úgyszintén leírja az ORTT azon határozatát, amelyben elmarasztalja a Magyar Televíziót, amiért az nem tájékoztatta a közönséget ellenzéki pártrendezvényekről.

Rudi Zoltán, a Magyar Televízió elnöke a Magyar Nemzet megkeresésére közölte, nem tudja, hogy a Freedom House mit ért pontosan az átpolitizáltságon. „A Magyar Televízió épp annyira átpolitizált, mint a Magyar Rádió, a Duna Televízió és általában a magyar közélet” – vélekedett Rudi. A jelentés által megemlített ORTT-jelentést azonban nem kívánta kommentálni a köztévé elnöke.

Eötvös Pál, a Magyar Újságírók Országos Szövetségének elnöke a napilap megkeresésére elmondta, ugyan nem olvasta még a Freedom House jelentését, de az általunk ismertetett idézet alapján úgy vélte, ő is egyetért a szervezet megállapításaival. Hasonlóan vélekedett Hollós János, a Magyar Elektronikus Újságírók Szövetségének elnöke is, aki a Magyar Nemzetnek nyilatkozva elmondta, a magyar sajtó valóban átpolitizált, s a Freedom House által bírált törvényhozói mulasztások tényét is valósnak tartotta. „Nincsen olyan oldal a parlamentben, amely ne bírálná például a médiatörvényt, mégsem történt semmi” – jelentette ki Hollós János. Kőszeg Ferenc, a Magyar Helsinki Bizottság elnöke a lap megkeresésére elmondta: egy olyan összevetésben, ahol Angola és Türkmenisztán is szerepel, a jelentés tulajdonképpen megállja a helyét, ám szerinte nem teljesen pontos. Elsősorban azt tartotta aggályosnak, hogy szerinte „a sajtószabadságot és a rágalmazás szabadságát nem szabad összekeverni”. Hozzátette: véleménye egybevág Haraszti Miklóséval, azaz „semmilyen körülmények között nem szabad újságírókat börtönbüntetéssel sújtani”.

A Freedom House amerikai kutatóintézet egyébként majdnem kétszáz ország sajtószabadságának helyzetét vizsgálta 2004-ben. Kutatásának eredményeképpen arra a megállapításra jutott, hogy világátlagban gyengült a sajtószabadság az egy évvel ezelőtti felméréshez képest, így kisebb akadályokba ütközött az Egyesült Államokban és a közép-amerikai térségben, de leginkább Ázsia, Afrika és a volt Szovjetunió területein korlátozták.

A közép- és kelet-európai régió vizsgálatánál szembetűnik, hogy Ukrajna a tavaly kirobbant „narancssárga forradalom” nyomán a „részben szabad” minősítést érdemelhette ki. A szomszédos Oroszország továbbra is a „nem szabad” kategóriában maradt.
Nyugat-Európa újságírói nyugodtabban végezhetik munkájukat, a térség országainak 92 százaléka ugyanis a „szabad” minősítésben részesült. Közülük a skandináv államok emelkednek ki, amelyek egyben a világlistát is vezetik. Silvio Berlusconi olasz kormányfő országában nem érvényesül kellőképpen a sajtó, a Freedom House szerint csak részben szabad. Ugyancsak „részben szabad” térségünkben Románia, Horvátország, Bulgária, Bosznia-Hercegovina és Szerbia-Montenegró sajtója. Magyarország eredménye tavaly óta gyakorlatilag nem változott, Ausztriával, Szlovákiával és Tajvannal együtt holtversenyben a 44. helyen áll.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.