II. János Pál pápa és Magyarország

Nagy büszkesége a magyar katolikus egyháznak, hogy II. János Pál pápa – első pápaként a történelemben – kétszer is ellátogatott hazánkba. Számos apostoli levelet és üzenetet küldött a magyar egyház képviselőinek, több magyar püspököt szentelt fel sajátkezűleg, és hat szentet is adott nemzetünknek.

Érszegi Márk Aurél
2005. 04. 04. 10:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Apostoli levelek és üzenetek

II. János Pál pápa már nem sokkal megválasztása után, 1978. december 2-án levelet intézett Magyarország főpásztoraihoz, majd két év múlva, 1980. április 6-i húsvéti levelével sürgette a magyar püspököket és papságot az iskolai és templomi hitoktatás végzésére. Ugyanabban az évben Szent Gellért születésének millenniuma, 1981-ben pedig Árpad-házi Szent Erzsébet halálának 750. évfordulója alkalmából írt a magyaroknak. 1988-ban Szent István halálának 950. évfordulója alkalmából küldött apostoli levelet a magyar katolikusoknak, majd 1990-ben a Mindszenty József bíborosról történt esztergomi megemlékezés alkalmából, és első magyarországi látogatása évében külön újévi üzenettel fordult a magyar néphez. A Magyar Millenniumot külön üzenetben (2000. augusztus 20.), majd apostoli levélben (2001. július 25.) köszöntötte.

Egyházi események

Az egyik legemlékezetesebb esemény volt, amikor 1980. október 8-án maga a Szentatya szentelte fel a Szent Péter-bazilika altemplomában található Magyarok Nagyasszonya kápolnát, amelyet még előde, VI. Pál adott a magyaroknak, mintegy kárpótlásul a XVIII. században a bazilika új sekrestyéje építésekor lebontott Szent István-féle magyar zarándokházért. II. János Pál felhasználta a történelmi alkalmat, hogy Magyarország képviselői előtt már akkor az egyesült Európa eszméjéről szóljon.
A kapcsolatok szintén nagy jelentőségű momentuma volt húsz évvel később, 2000. szeptember 23-án, amikor a Nagy Jubileum alkalmából Magyarország ünnepi hangversenyt adott tiszteletére a vatikáni VI. Pál teremben. Október 9-én pedig a szentévi magyar nemzeti zarándoklat résztvevőit fogadta a Szent Péter-bazilikában.

Hivatalos kapcsolatok

A Kádár-rendszer képviselőivel elsősorban Agostino Casaroli bíboros-államtitkár, valamint Luigi Poggi és Francesco Colasuonno érsekek tartották a kapcsolatot, a VI. Pál pápa idején megkezdett „keleti politika” jegyében. Maga II. János Pál is fogadta azonban Miklós Imre államtitkárt, az Állami Egyházügyi Hivatal elnökét (1984-ben és 1986-ben), majd 1987-ben Lázár György miniszterelnököt.

A rendszerváltás után, a diplomáciai kapcsolatok 1990-ben történt újrafelvételét követően több alkalommal is találkozott a magyar állami vezetőkkel – Göncz Árpáddal és Mádl Ferenccel, illetve Antall József, Horn Gyula, Orbán Viktor, Medgyessy Péter és legutóbb Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel – hol a Vatikánban, hol pedig Magyarországon, vagy éppen a környező országokban tett látogatásai során.

Találkozás a hívekkel, látogatás Magyarországon

A magyar híveknek a rendszerváltás előtt korlátozott lehetőségeik voltak a vele való találkozásra, hiszen keveseknek adatott csak meg, hogy eljussanak Rómába – és még kevesebbek vették a bátorságot, hogy részt vegyenek a Pápa által celebrált szertartások, vagy kihallgatások valamelyikén. Azonban már 1988-as ausztriai útja során, a burgenlandi Darázsfalván (Trausdorf) több tízezer magyar hívő vehetett részt a pápai szentmisén. Később is, amikor a környező országokba látogatott, magyar zarándokok mindig képviselték hazánkat.

Nagy büszkesége a magyar egyháznak, és életreszóló kedves élménye sokezer hívőnek, hogy II. János Pál pápa – első pápaként a történelemben – kétszer is ellátogatott hazánkba. 1991-es programjában szerepelt szabadtéri szentmise Esztergomban, Máriapócson, Pécsett és Budapesten, ökumenikus istentisztelet Debrecenben, találkozás a magyar fiatalokkal a Népstadionban, a szeminaristákkal a Mátyás-templomban, a betegekkel a budapesti Bazilikában, továbbá a tudomány és a művészet képviselőivel és a zsidó hitközségek delegációjával. Szent István ünnepén, a Hősök terén mondott miséjén mintegy kétszázezren vettek részt. 1996-ban a millenniumát ünneplő Pannonhalmát kereste fel, és meglátogatta Győrt, ahol a város határában celebrált szentmise után imádkozott Apor Vilmos sírjánál – akit a következő évben az oltár dicsőségére emelt.

Kapcsolata a magyar püspökökkel

A teljes mai magyar egyházi hierarchiát II. János Pál pápa nevezte ki, aki két magyar bíborost is kreált: 1988. június 28-án a Lékai bíboros helyére lépő Paskai László esztergomi érseket, majd 2003. október 21-én Erdő Péter esztergomi prímás-érseket. A vízkereszt napján szokásos alkalmakkor a Szent Péter-bazilikában több magyar püspököt szentelt fel sajátkezűleg: 1993-ban Ternyák Csabát, a MKPK titkárát, aki jelenleg a Római Kúria magasrangú tisztségviselője, 1996-ban a kárpátaljai apostoli adminisztrátor segédpüspökévé kinevezett Majnek Antal ferences szerzetest, majd pedig 2000-ben Erdő Péter székesfehérvári, illetve Veres András egri segédpüspököt.

A Magyar Püspöki Kar ötévente esedékes római ad limina látogatásai közül kiemelendő az 1982. októberi, amelyre a Pápa december 12-i beszédében is reflektált kimondván, hogy Magyarországon a lelkipásztorkodásban elsőbbséget kell adni a katekézisnek, különösen az ifjúságnak, a családnak, az egyházi hivatásoknak, a férfi és női szerzetesközösségeknek. Emlékezetes még a püspöki kar 1993-as, majd a Nagy Jubileum évét követő, 2001. januári ad limina látogatása.

A Magyarországot érintő rendelkezései kapcsán meg kell említeni az egyházmegyei határok rendezését. Először a Trianonban elszakított egyházmegyék Magyarországon maradt területeit rendezte, kiterjesztette a görög-katolikus egyházmegye joghatóságát az ország egész terültére, majd 1993. május 30-i Hungarorum Gens kezdetű bullájával újrarendezte az egyházmegyei határokat, megalapítva a kaposvári és a debrecen-nyíregyházi püspökséget, érsekség rangjára emelve a veszprémit.

Magyar szentek és boldogok

Az elmúlt 26 év során négy boldoggal gyarapodott a magyar egyház Apor Vilmos (1997), Romzsa Tódor (2001), Battyhány-Strattmann László, Aviánói Márk (2003) és IV. Károly király (2004) személyében, de II. János Pál hat szentet is adott nemzetünknek: 1989-ben Prágai Ágnest (II. András királyunk unokahúgát), 1995-ben a kassai vértanúkat, 1997-ben Hedvig lengyel királynét (Nagy Lajos lányát), 1999-ben pedig Árpád-házi Kingát (IV. Béla lányát) avatta szentté.

Érszegi Márk A.
Vatikán-szakértő (Keresztény Közéleti Akadémia)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.