A Magyar Nemzet forrásai szerint Gyurcsány Ferenc és Szili Katalin között nem felhőtlen a viszony, főleg a házelnök emlékezetes, a nómenklatúrára vonatkozó kijelentése miatt. A napilap úgy tudja, a kormányfő a hivatalos nyilatkozatokkal szemben részt vesz az SZDSZ-szel folytatott háttéregyeztetéseken.
A miniszterelnök nem tartja tisztének, hogy beavatkozzon a köztársaságielnök-jelölés folyamatába, az államfőt a parlament választja majd meg – reagált László Boglár kormányszóvivő a Magyar Hírlapnak arra az értesülésére, hogy Gyurcsány Ferenc a hozzá közel álló MSZP-elnökségi tagokat arról kívánja meggyőzni, hogy a hét végi MSZP fórum még ne nevezzen meg konkrét jelölteket.
Egyre nagyobb feszültség uralkodik mind a kormánykoalícióban, mind pedig a Szabad Demokraták Szövetségén belül a köztársasági elnök jelölése ügyében. A folyamatos találgatások közepette számos új név, önjelölt kerül a köztudatba – többnyire teljesen esélytelenül – mint lehetséges aspiráns, akit valamely párt vagy szervezet alkalmasnak tart a nemzet egységét megjeleníteni.
Az SZDSZ már önmagát is cáfolta, legutóbb Kuncze Gábor Pető Ivánt, amikor Pető azt nyilatkozta, hogy Szili Katalint és Sólyom Lászlót, az Alkotmánybíróság volt elnökét – akit a Fidesz, az MDF és számos balliberális közéleti személyiség is alkalmasnak tart – nem szavaznák meg a szabad demokraták. Kuncze úgy fogalmazott: Pető Iván nem hivatalos, hanem a frakció tagjaival folytatott beszélgetésekből leszűrt álláspontot közölt. Ennek ellenére Gusztos Péter SZDSZ-es ügyvivő is egyetértett Pető nyilatkozatával a Stop.hu internetes lap szerint. Közölte, habár a liberális párt ragaszkodik ahhoz, hogy ne pártpolitikus legyen a jelölt, az SZDSZ elfogadja a szocialisták azon belső igényét, hogy a leendő államfő legyen fogékony a szociáldemokrata értékekre is. Szili Katalinnal kapcsolatban azt mondta: olyan nincs, hogy valaki az egyik héten még pártpolitikus, a másikon pedig már nem.
Az SZDSZ tegnap arra kérte az MSZP-s politikusokat, hogy személyesen ismerkedjenek meg Gombár Csabával – aki vállalja a jelölést –, mert szerintük ő olyan személy, aki alkalmas jelölt lenne az államfői posztra. Fodor Gábor, az SZDSZ ügyvivője kifejtette: aki a politikai frontvonalban van, az nem alkalmas arra, hogy a másik tábornak a támogatását megszerezze. Kuncze Gábor pártelnök hangsúlyozta, hogy az SZDSZ a koalíciós partnerrel közösen kíván köztársasági elnököt jelölni, s nem tekintik alku tárgyának a posztot. A hét közepén tett nyilatkozatában a pártelnök elvileg alkalmasnak tartotta Sólyom Lászlót is államfőnek, ám úgy tudjuk, hogy bár Szilinél nagyobb az elfogadottsága az SZDSZ-en belül, a frakció tagjainak többsége nem támogatná őt sem, mint ahogy az MSZP sem gondolkodik az Alkotmánybíróság volt elnökének személyében.
A MSZP-ben Szili Katalin házelnök kapta az ajánlások elsöprő többségét, mellette Glatz Ferenc, a Magyar Tudományos Akadémia volt elnöke, Bihari Mihály és Bárándy Péter volt igazságügy-miniszter is kapott jelölést. Horn Gyula exkormányfő a héten nyilatkozta azt, hogy rövidesen eldönti, vállalja-e a jelölést a köztársasági elnöki posztra. A szocialisták mai országos elnökségének ülésén a köztársasági elnök jelölése lesz a fő téma.
Az MDF legközelebbi választmányi ülésén foglalkozik az államfőválasztással, egyelőre azt tudni, hogy Sólyom Lászlót alkalmas, konszenzusos személynek tartják.

Politikai inkorrektség turbófokozaton – itt a legfrissebb Politikai Hobbista!