Tegnap délután hordónként 1,01 százalékkal erősödve, 58,28 dollárra, új csúcsra szökött a májusi szállítású nyersolaj jegyzése New Yorkban. Több szakértő úgy véli: ezen a héten eléri a 60 dollárt is.
A drágulásért a nyár a „felelős”, a vakáció idején felszökik az üzemanyagigény, a kereskedők félnek, hogy nem lesz elég benzin és gázolaj az amerikai piacon – magyaráz a Bloomberg. Az olaj-, illetve olajtermék-kereslet növekedésekor a világ most is a globális felhasználás közel 40 százalékát adó Kőolaj-exportáló Országok Szervezetétől (OPEC) várja a választ, a kartell azonban mától újra kvótaemelésről tárgyal. Kínálatát március derekán növelte ötszázezer hordóval, napi 27,5 millióra, májusban ezt fejelné meg újabb félmillióval – jelentette ki a szervezet elnöke.
Mivel a kartell már kapacitásai felső határán termel, ezért sokak szerint ha akar, se tud lépést tartani a kereslettel. Ráadásul a nagyobb OPEC-kínálat sem oldaná az amerikai aggodalmakat, az ott működő finomítók ugyanis a mostaninál már nem tudnak több olyan minőségű olajat feldolgozni, amilyet az OPEC szállít. A piac feszült, az amerikai benzinárak harmadik napja emelkednek.
Az amerikai olajárak magukkal rántották az Európában meghatározó brent minőség londoni árát is, a májusi jegyzés 1,4 százalékkal, 57,31 dollárra nőtt az IPE-n. Ez 42 százalékos emelkedés az év eleje óta, de nem éri el a közelmúltban jegyzett abszolút helyi rekordot, az 57,65 dollárt.
A Nemzetközi Energiaügynökség szerint az idén 2,2 százalékkal, napi 84,3 millió hordóra nő a világ összesített olajkereslete. A helyzet kiélezett, ezt jelzi az is, hogy a Goldman Sachs Group Inc. elemzői az elkövetkező évekre már 105 dolláros olajárral riogatnak arra az esetre, ha zavarok támadnának a szállításban.
A Mol a múlt héten már hét forinttal emelte az üzemanyag árát, a kormányszóvivő pedig bejelentette, hogy a tavalyihoz hasonló jövedékiadó-csökkentésre az idén nem lehet számítani.
Forrás: Világgazdaság

Fidesz-frakció: Nemzetbiztonsági kockázatot jelenthetnek a Tisza Párt ukrán kapcsolatai