Lengyelországban leállt az élet
Pénteken egész Lengyelországban leállt az élet. Zárva voltak az iskolák, a színházak, a bankok, az üzletek, nem dolgoztak a hivatalokban.
A lengyel fővárosban a római szertartás kezdete előtt a pápaságot jelképező 26 ágyúlövéssel tisztelegtek II. János Pál emléke előtt, megszólaltak a légvédelmi szirénák és a harangok. Karol Wojtyla szülővárosában, gyermek- és ifjúkorának helyszínén, Wadowicében a temetés óráiban is tízezrek imádkoztak a város főterén, a bazilikánál, ott, ahol az utóbbi héten szünet nélkül fohászkodtak, virrasztottak az emberek. A pápa szeretett városában, érsekségének egykori székhelyén, Krakkóban egymillióan gyűltek össze a temetéskor.
A krakkóiak a pápai végrendelet ismeretében immár megbékéltek azzal, hogy a szentatya a lengyel püspökök döntése után a katolicizmus fővárosában tér nyugalomra. A művészek sok lengyel városban koncerteken emlékeztek pénteken a lengyel pápára, aki egy szentbeszédében arra utalt, hogy kétszeresen imádkozik az az ember, aki muzsikál és énekel.
A lengyel külügyminiszter felvetette, hogy a következő évben jelöljék béke Nobel-díjra II. János Pál pápát.
A párizsi Notre Dame-székesegyházban mintegy hétezer hívő követte a pápa vatikáni gyászszertartásának világszerte nagy figyelemmel kísért közvetítését. A szertartás kezdetekor a székesegyházból sokan kint rekedtek az esőben, ahol – akárcsak odabent – óriási kivetítőkön követhették az eseményt. A Montmartre dombjáról a városra tekintő Sacré Coeur-templomban is mintegy félezer hívő nézte a temetést, szintén kivetítőkön.
A franciaországi Lourdes-ban elnéptelenedtek az utcák és bezártak az üzletek, az emberek a X. Piusz-bazilikában nézték az egyenes adásban közvetített temetést. A csütörtök esti istentiszteleten, amelyet Jacques Perrier püspök tartott, mintegy 4000 hívő vett részt. Az oltárra egyetlen arany rózsát helyeztek, amelyet a pápa ajándékozott a szentélynek utolsó zarándoklatán 2004 augusztusában.
A portugáliai Fatimában, ahol II. János Pál háromszor is járt, néhány száz megrendült hívő emlékezett a késő délelőtti gyászmisén II. János Pálra. Az elhunyt pápa mélységesen tisztelte a fatimai Szűzanyát, mert meggyőződése volt, hogy ő mentette meg életét 1981-ben, eltérítve merénylője, a török Ali Agca három kilőtt golyójának egyikét.
New Yorkban az Empire State Building fényei csütörtök éjszaka, a szentatya temetésének előestéjén tompítottan égtek, este 9 óra 37 perckor – a pápa halálának időpontjában – pedig teljesen kialudtak, sötétségbe burkolva a felhőkarcolót.
Mexikóvárosban hívők ezrei sereglettek össze csütörtök este, amikor az egyik II. János Pál által használt pápamobil lassan körüljárt a városon, ülésén a néhai egyházfő hatalmas portréjával. A több tucat rendőrségi autóval, motorkerékpárral és egy helikopterrel kísért pápamobil 20 kilométert tett meg Mexikóvárosban, ahol a szentatya ötször járt pápasága alatt.
Kína nem vett tudomást az eseményről, a temetésről hírzárlat volt. Pekingben a vatikáni gyászszertartásra vonatkozó hírzárlat ellenére a hivatalosan elismert egyház templomaiban és a földalatti vallási közösségekben egyaránt gyászmiséket tartottak ezrek részvételével. A sajtó nem szentelt figyelmet a temetésnek és az állami televízió sem vett tudomást az eseményről.
Bagdadban az al-Irakíja közszolgálati televízió egyenes adásban közvetítette a vatikáni gyászszertartást, a néhai egyházfő Irak iránt érzett részvétére emlékeztető hírmagyarázatokkal megtűzdelve.
„Ellenezte az iraki háborút. Szerette Irakot, a javát óhajtotta és el akart látogatni ide, hogy megáldja az országot, de már nem tudott” – mondta Antoine Atamján, a helyi örmény katolikus egyház érseke. A temetés közvetítésén és az ország néhány keresztény templomában tartott istentiszteleten kívül a pápa halála mérsékelt visszhangot váltott ki a túlnyomórészt muzulmán országban.
Tokióban Naruhito trónörökös, diplomaták, kormánytisztségviselők és 1500 katolikus hívő jelenlétében tartottak gyászmisét a Szűz Mária-székesegyházban. A herceg mélyen meghajolt a pápa arcképe előtt, amikor letette fehér virágokból álló kis csokrát.
A pápáért szóltak a harangok, a római katolikus templomokban szentmiséken méltatták II. János Pál pápa életét Romániában is. Teoctist román ortodox pátriárka, aki betegsége miatt nem tudott elutazni Rómába, a román közszolgálati média által sugárzott gyászüzenetében méltatta II. János Pál pápa életét és munkásságát, hat évvel ezelőtti romániai ökumenikus látogatásának történelmi jelentőségét a katolikus és az ortodox egyház közötti párbeszédben és közeledésben.
Fülöp-szigeteki hívők tízezrei gyűltek össze pénteken a főváros, Manila egyik parkjában, hogy a vatikáni gyászszertartással egy időben imádkozzanak II. János Pál pápa lelki üdvéért. A szentmisét a manilai érsek, Gaudencio Rosales mutatta be a Lunata parkban, ahol 1995 januárjában hívők milliói hallgatták a néhai szentatyát. A sokaságban magasra tartott transzparensek némelyikén a pápa képe volt látható, amint megcsókol egy Fülöp-szigeteki gyermeket, egy másikon az állt: „Isten veled. Köszönet azért, amit ránk hagytál: az élet kultúrájáért”.
Forrás: hirado.hu, radio.hu)

Tankcsapda: íme a harmadik tag: „Ő az igazi”