Világszerte búcsúztatták II. János Pált

Világszerte több millióan emlékeztek meg II. János Pál pápáról. Lengyelországban szinte leállt az élet, Krakkóban egymillióan gyűltek össze a temetéskor. A lengyel külügyminiszter felvetette, hogy a következő évben jelöljék béke Nobel-díjra II. János Pál pápát. A hivatalos Kína nem vett tudomást az eseményről, a temetésről hírzárlat volt.

MNO
2005. 04. 08. 18:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lengyelországban leállt az élet

Pénteken egész Lengyelországban leállt az élet. Zárva voltak az iskolák, a színházak, a bankok, az üzletek, nem dolgoztak a hivatalokban.

A lengyel fővárosban a római szertartás kezdete előtt a pápaságot jelképező 26 ágyúlövéssel tisztelegtek II. János Pál emléke előtt, megszólaltak a légvédelmi szirénák és a harangok. Karol Wojtyla szülővárosában, gyermek- és ifjúkorának helyszínén, Wadowicében a temetés óráiban is tízezrek imádkoztak a város főterén, a bazilikánál, ott, ahol az utóbbi héten szünet nélkül fohászkodtak, virrasztottak az emberek. A pápa szeretett városában, érsekségének egykori székhelyén, Krakkóban egymillióan gyűltek össze a temetéskor.

A krakkóiak a pápai végrendelet ismeretében immár megbékéltek azzal, hogy a szentatya a lengyel püspökök döntése után a katolicizmus fővárosában tér nyugalomra. A művészek sok lengyel városban koncerteken emlékeztek pénteken a lengyel pápára, aki egy szentbeszédében arra utalt, hogy kétszeresen imádkozik az az ember, aki muzsikál és énekel.

A lengyel külügyminiszter felvetette, hogy a következő évben jelöljék béke Nobel-díjra II. János Pál pápát.

A párizsi Notre Dame-székesegyházban mintegy hétezer hívő követte a pápa vatikáni gyászszertartásának világszerte nagy figyelemmel kísért közvetítését. A szertartás kezdetekor a székesegyházból sokan kint rekedtek az esőben, ahol – akárcsak odabent – óriási kivetítőkön követhették az eseményt. A Montmartre dombjáról a városra tekintő Sacré Coeur-templomban is mintegy félezer hívő nézte a temetést, szintén kivetítőkön.

A franciaországi Lourdes-ban elnéptelenedtek az utcák és bezártak az üzletek, az emberek a X. Piusz-bazilikában nézték az egyenes adásban közvetített temetést. A csütörtök esti istentiszteleten, amelyet Jacques Perrier püspök tartott, mintegy 4000 hívő vett részt. Az oltárra egyetlen arany rózsát helyeztek, amelyet a pápa ajándékozott a szentélynek utolsó zarándoklatán 2004 augusztusában.

A portugáliai Fatimában, ahol II. János Pál háromszor is járt, néhány száz megrendült hívő emlékezett a késő délelőtti gyászmisén II. János Pálra. Az elhunyt pápa mélységesen tisztelte a fatimai Szűzanyát, mert meggyőződése volt, hogy ő mentette meg életét 1981-ben, eltérítve merénylője, a török Ali Agca három kilőtt golyójának egyikét.

New Yorkban az Empire State Building fényei csütörtök éjszaka, a szentatya temetésének előestéjén tompítottan égtek, este 9 óra 37 perckor – a pápa halálának időpontjában – pedig teljesen kialudtak, sötétségbe burkolva a felhőkarcolót.

Mexikóvárosban hívők ezrei sereglettek össze csütörtök este, amikor az egyik II. János Pál által használt pápamobil lassan körüljárt a városon, ülésén a néhai egyházfő hatalmas portréjával. A több tucat rendőrségi autóval, motorkerékpárral és egy helikopterrel kísért pápamobil 20 kilométert tett meg Mexikóvárosban, ahol a szentatya ötször járt pápasága alatt.

Kína nem vett tudomást az eseményről, a temetésről hírzárlat volt. Pekingben a vatikáni gyászszertartásra vonatkozó hírzárlat ellenére a hivatalosan elismert egyház templomaiban és a földalatti vallási közösségekben egyaránt gyászmiséket tartottak ezrek részvételével. A sajtó nem szentelt figyelmet a temetésnek és az állami televízió sem vett tudomást az eseményről.

Bagdadban az al-Irakíja közszolgálati televízió egyenes adásban közvetítette a vatikáni gyászszertartást, a néhai egyházfő Irak iránt érzett részvétére emlékeztető hírmagyarázatokkal megtűzdelve.

„Ellenezte az iraki háborút. Szerette Irakot, a javát óhajtotta és el akart látogatni ide, hogy megáldja az országot, de már nem tudott” – mondta Antoine Atamján, a helyi örmény katolikus egyház érseke. A temetés közvetítésén és az ország néhány keresztény templomában tartott istentiszteleten kívül a pápa halála mérsékelt visszhangot váltott ki a túlnyomórészt muzulmán országban.

Tokióban Naruhito trónörökös, diplomaták, kormánytisztségviselők és 1500 katolikus hívő jelenlétében tartottak gyászmisét a Szűz Mária-székesegyházban. A herceg mélyen meghajolt a pápa arcképe előtt, amikor letette fehér virágokból álló kis csokrát.

A pápáért szóltak a harangok, a római katolikus templomokban szentmiséken méltatták II. János Pál pápa életét Romániában is. Teoctist román ortodox pátriárka, aki betegsége miatt nem tudott elutazni Rómába, a román közszolgálati média által sugárzott gyászüzenetében méltatta II. János Pál pápa életét és munkásságát, hat évvel ezelőtti romániai ökumenikus látogatásának történelmi jelentőségét a katolikus és az ortodox egyház közötti párbeszédben és közeledésben.

Fülöp-szigeteki hívők tízezrei gyűltek össze pénteken a főváros, Manila egyik parkjában, hogy a vatikáni gyászszertartással egy időben imádkozzanak II. János Pál pápa lelki üdvéért. A szentmisét a manilai érsek, Gaudencio Rosales mutatta be a Lunata parkban, ahol 1995 januárjában hívők milliói hallgatták a néhai szentatyát. A sokaságban magasra tartott transzparensek némelyikén a pápa képe volt látható, amint megcsókol egy Fülöp-szigeteki gyermeket, egy másikon az állt: „Isten veled. Köszönet azért, amit ránk hagytál: az élet kultúrájáért”.

Forrás: hirado.hu, radio.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.