Volt MDF-esek készülnek a Fideszbe?

Több volt MDF-es képviselő is a Fideszhez „igazolhat” a közeljövőben – értesültünk. Az MDF-ből távozni kényszerült, függetlenként működő képviselőkből alakult Nemzeti Fórum és a Fidesz között már folynak az egyeztetések, s pár héten belül döntés születhet.

Ádám Kata
2005. 04. 04. 15:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Balsai István volt MDF-es képviselő a Fidesz frakció tagjaként dolgozik tovább a Parlamentben. A 2004. szeptember 6-tól függetlenként tevékenykedő honatya ugyanis felvételét kérte a Fidesz képviselőcsoportjába, amit a mai frakcióülésen a fideszesek egyhangúan elfogadtak. Balsai István a jövőben is a Foglalkoztatási és Munkaügyi Bizottság elnökeként dolgozik – áll a Fidesz frakció elnökségének mai közleményében.

Valószínű, hogy a volt MDF-esek közül többen a Fidesz padsoraiba ülnek a közeljövőben – értesültünk. Szászfalvi László – aki a Lakitelek munkacsoport másik négy tagjával szeptember 6-án volt kénytelen távozni a demokrata fórum frakciójából – az MNO-nak elmondta: a Fidesz és a korábbi MDF-es képviselőkből alakult Nemzeti Fórum közt folynak az egyeztetések, döntés a következő hetekben várható. – 13 képviselőtársam közül többek mozdulása várható a Fidesz irányába – fogalmazott a honatya, hozzátéve: míg a végleges döntés meg nem születik, nem kíván bővebben nyilatkozni.

Mint ismeretes, Herényi Károly szeptember elején kizárta a frakcióból a Lakitelek munkacsoport öt tagját: Balsai Istvánt, Font Sándort, Horváth Balázst, Szászfalvi Lászlót és Kelemen Andrást. A képviselők pert indítottak az Országgyűlés Hivatala és Herényi Károly frakcióvezető ellen, kérve az eredeti állapot helyreállítását, a jó hírnév megsértésének megállapítását, valamint összesen 15 millió forintos kártérítést. A múlt pénteki tárgyaláson a felperesek ügyvédje közölte: keresetüket módosítják, nem kérik az eredeti állapot helyreállítását, mivel az érintettek nem akarnak visszaülni az MDF frakcióba. Ezt kérdésünkre Szászfalvi István is megerősítette: mint mondta, a parlamenten belüli jogi státusz visszaállítása szimbolikus erkölcsi kérdés, de ez nem jelenti azt, hogy az MDF-be vissza kívánnának lépni.

A pénteki tárgyaláson egyébként Herényi Károly elismerte, hogy nem a frakció döntése alapján zárta ki a képviselőket tavaly szeptember 2-án. A frakcióvezető arra hivatkozott, hogy döntését a párt országos választmánya szeptember 5-én jóváhagyta. (Mint emlékezetes, a 22 tagú MDF frakció 13 képviselője bizalmatlansági indítványt nyújtott be Herényi ellen, aki ezt követően, szeptember 2-án bejelentette: kizárta a munkacsoport öt tagját, azzal az indoklással, hogy a képviselők eltértek az MDF országos választmánya által meghatározott politikai irányvonaltól. Az Országgyűlés Ügyrendi Bizottsága a kormánypárti képviselők szavazataival úgy döntött: érvényes Herényi kizáró határozata. Az MDF országos választmányának döntő többsége megerősítette Herényi korábbi döntését az öt képviselő kizárásáról.)

A frakcióvezető novemberben kizárta Lezsák Sándort és Balogh Lászlót is. Ezt követően hét további képviselő – Ékes József, Csampa Zsolt, Fülöp István, Németh Zsolt, Pichler Imre, Püski András és Medgyasszay László – is távozott a frakcióból. A 22 tagú MDF-es képviselőcsoport így ma mindössze 8 tagot számlál, a volt tagok a függetlenek soraiban ülnek (kivéve Balsait). A házszabály szerint a volt MDF-esek fél évig csak független képviselőként dolgozhatnak, s csak hat hónap múltán alapíthatnak frakciót, vagy csatlakozhatnak más országgyűlési képviselőcsoporthoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.