Wolfowitz veszélyt jelent?

A Világbank munkatársai szerint Wolfowitz kinevezése biztonsági kockázatot jelent és ronthatja a szervezet munkájának hatékonyságát – írja a Spiegel. A Bieler Tagblatt az unió keleti bővítésének biztonsági következményeiről faggatta Udo Ulfkotte biztonsági szakértőt, aki szerint ha Svájc csatlakozna a schengeni államokhoz, az országban növekedne a bűncselekmények száma.

2005. 04. 04. 8:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazin A Világbank alkalmazottak terrorakcióktól tartanak címmel ismerteti Paul Wolfowitz kinevezésének egyik várható következményét.

Csütörtökön nevezték ki a Világbank elnökévé Wolfowitzot, aki a munkatársak és a menedzsment számára is biztonsági kockázatot jelent. Az elmúlt héten egy elnökségi ülésen, amelyen Wolfowitz is részt vett, a fenti problémát is megbeszélték. A Világbank munkatársainak kommentárjai szerint Wolfowitz kinevezése biztonsági kockázatot jelent és ronthatja a szervezet munkájának hatékonyságát, különösen azokban a kevéssé biztonságos helyekként számon tartott fejlődő országban, ahol számos Világbank munkatárs dolgozik.

Wolfowitz, aki a Pentagon államtitkáraként kulcsszerepet játszott az afganisztáni és iraki háború megtervezésében, egyszer már célpontja volt egy merényletnek. 2003-ban azt a bagdadi szállodát, ahol megszállt, rakétatámadás érte. Akkor egy amerikai ezredes életét vesztette, 17-en megsérültek, Wolfowitz sérülések nélkül megúszta.

Bieler Tagblatt (bielertagblatt.ch)

A svájci kisváros lapjában Isabel Drews Alábecsülték a veszélyeket címmel készített interjút a német biztonsági szakértővel, Udo Ulfkottevel az unió keleti bővítésének biztonsági következményeiről. (Svájcban jelenleg komoly viták zajlanak arról, hogy érdemes-e az alpesi országnak csatlakoznia a schengeni államokhoz (a szerk.)

Nem fest Ön túl sötét képet Svájc schengeni tagságának várható következményeiről? – hangzott a riporternő első kérdése.

Biztosra vehető- válaszolta Ulfkotte, hogy a belépést követően növekedni fog a kisebb bűncselekmények, mint az autófeltörések, vagy a zsebtolvajlások száma. A szegényebb országok lakói nem azért lesznek bűnözők, mert így születnek, hanem mert a szociális szükség elől így kívánnak elmenekülni. Addig, amíg az új EU-tagállamokban nem alakul ki a működő társadalombiztosítási rendszer, mindig is lesznek olyan kísérletek, hogy csekélyke jövedelmüket bűnözéssel egészítsék ki.

Nem állíthatja komolyan, hogy olyan országokban, mint Csehország, Lengyelország, vagy Magyarország nem létezne társadalombiztosítás- ellenkezett a riporter.

Tény, hogy 2004. május 1-jével jelentősen megnövekedett a svájci határról visszautasított, új EU-tagországokból érkezett személyek száma. Amennyiben a svájci határőrök nem tudják ezeket a személyeket visszaküldeni, érezhetően nőni fog a bűnözés. Németországban is alábecsülték a veszélyeket. A keleti bővítést követő eufóriát egy érezhető kijózanodás követte.

A kelet-európai bűnözői bandák már régen megvetették nyugaton a lábukat, nyilvánvalóan nem várnak addig, amíg a belső határok lehullanak, kérdezett tovább a riporternő. Ami a szervezett bűnözést illeti, ebben igaza van. Németországot, de Svájcot is ez a probléma, a Szovjetunió szétesése óta különösen sújtja – mondta Udo Ulfkotte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.