Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali hírmagazin A Világbank alkalmazottak terrorakcióktól tartanak címmel ismerteti Paul Wolfowitz kinevezésének egyik várható következményét.
Csütörtökön nevezték ki a Világbank elnökévé Wolfowitzot, aki a munkatársak és a menedzsment számára is biztonsági kockázatot jelent. Az elmúlt héten egy elnökségi ülésen, amelyen Wolfowitz is részt vett, a fenti problémát is megbeszélték. A Világbank munkatársainak kommentárjai szerint Wolfowitz kinevezése biztonsági kockázatot jelent és ronthatja a szervezet munkájának hatékonyságát, különösen azokban a kevéssé biztonságos helyekként számon tartott fejlődő országban, ahol számos Világbank munkatárs dolgozik.
Wolfowitz, aki a Pentagon államtitkáraként kulcsszerepet játszott az afganisztáni és iraki háború megtervezésében, egyszer már célpontja volt egy merényletnek. 2003-ban azt a bagdadi szállodát, ahol megszállt, rakétatámadás érte. Akkor egy amerikai ezredes életét vesztette, 17-en megsérültek, Wolfowitz sérülések nélkül megúszta.
Bieler Tagblatt (bielertagblatt.ch)
A svájci kisváros lapjában Isabel Drews Alábecsülték a veszélyeket címmel készített interjút a német biztonsági szakértővel, Udo Ulfkottevel az unió keleti bővítésének biztonsági következményeiről. (Svájcban jelenleg komoly viták zajlanak arról, hogy érdemes-e az alpesi országnak csatlakoznia a schengeni államokhoz (a szerk.)
Nem fest Ön túl sötét képet Svájc schengeni tagságának várható következményeiről? – hangzott a riporternő első kérdése.
Biztosra vehető- válaszolta Ulfkotte, hogy a belépést követően növekedni fog a kisebb bűncselekmények, mint az autófeltörések, vagy a zsebtolvajlások száma. A szegényebb országok lakói nem azért lesznek bűnözők, mert így születnek, hanem mert a szociális szükség elől így kívánnak elmenekülni. Addig, amíg az új EU-tagállamokban nem alakul ki a működő társadalombiztosítási rendszer, mindig is lesznek olyan kísérletek, hogy csekélyke jövedelmüket bűnözéssel egészítsék ki.
Nem állíthatja komolyan, hogy olyan országokban, mint Csehország, Lengyelország, vagy Magyarország nem létezne társadalombiztosítás- ellenkezett a riporter.
Tény, hogy 2004. május 1-jével jelentősen megnövekedett a svájci határról visszautasított, új EU-tagországokból érkezett személyek száma. Amennyiben a svájci határőrök nem tudják ezeket a személyeket visszaküldeni, érezhetően nőni fog a bűnözés. Németországban is alábecsülték a veszélyeket. A keleti bővítést követő eufóriát egy érezhető kijózanodás követte.
A kelet-európai bűnözői bandák már régen megvetették nyugaton a lábukat, nyilvánvalóan nem várnak addig, amíg a belső határok lehullanak, kérdezett tovább a riporternő. Ami a szervezett bűnözést illeti, ebben igaza van. Németországot, de Svájcot is ez a probléma, a Szovjetunió szétesése óta különösen sújtja – mondta Udo Ulfkotte.
Breuer Péter: „Több ősömet is bedobták a Dunába, ez még viccnek is rossz”