A hollandok tartanak az európai szuperállamtól

A hollandok szerdán újabb súlyos csapást mérhetnek az uniós alkotmányra. Félnek ugyanis attól, hogy nem lesznek urai saját országuknak, s feloldódnak egy európai szuperállamban – írja a Der Spiegel. Párizsban néhányan egy „alternatív EU”-n gondolkodnak, melynek Németország és Franciaország lenne a magja, s párhuzamosan létezne a mostani unióval – közli a Focus.

2005. 05. 31. 9:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazinban Erich Wiedemann Van élet a nem után? című, Amsterdamból küldött írásában teszi fel a kérdést, mi történik akkor, ha a hollandok a várakozásoknak megfelelően holnap elutasítják az uniós alkotmányt.

Ha a közvéleménykutatások nem csalnak, akkor a hollandok szerdán három napon belül a második súlyos csapást mérik az uniós alkotmányra. Mivel tartanak az európai szuperállamtól, valamint az őket elözönlő idegenektől, ezért elutasítják a szerződést. Kísértet járja be Európát, szerdán Hollandiában huhog. Az előzetes elemzések szerint az elutasítás aránya még magasabb lesz, mint Franciaországban. A holland nemzet abban egyetért, hogy a gazdasági unió hasznos volt, de minek a politikai? Európa, köszönjük nem.

A hágai kormány az utolsó pillanatban még egy drága propaganda- hadjáratot indított a fenyegető nemek ellen, melyben igencsak hamis hangot ütött meg. A reklámfilmekben, melyekben az európai egyesülés áldásait sorolták, fényképeket mutattak a koncentrációs táborokról és srebrenicai tömegsírokról. Alatta a szöveg: „Soha többé.” Így azután aligha lehet csökkenteni az unióval kapcsolatos frusztrációt.

A kormányzó elitek azon kísérletét, hogy az unióval szembeni fenntartásokat saját céljaikra használják fel, általánosan tévedésként értékelik. A hollandoknak végre védekezniük kell az ellen, hogy a közösség legnagyobb nettó befizetői legyenek –dörögte Bernard Bot külügyminiszter. Hollandia majd megmutatja a brüsszeli uraknak, ígérte, s azt sem tartotta kizártnak, hogy az uniós költségvetést blokkolják.

A hollandok félelmét elsődlegesen az a félelem táplálja, hogy nemsokára már nem lesznek urai saját országuknak, s feloldódnak egy európai szuperállamban. A hollandok többségükben szíves vendéglátók és nyitottak a világra, de Hollandia többé nem multi-kulti paradicsom. Néhány éven belül a négy legnagyobb városban a külföldiek alkotják majd a többséget, s ezt sokan nem tartják jónak. Félnek az idegenek özönétől. Országuk felgyorsított nemzetközivé válásához, mindegy miként is nevezik, nem lehet őket megnyerni.

Nagyot fordult a világ. A filmrendező Theo van Gogh halála óta nagyon sokan elveszítették a külföldiek integrálhatóságába vetett hitüket. A külföldiekkel való testvériségről szóló jelszavakban szintén régóta nem hisznek, s ezért ellenzik, hogy a törököket felvegyék az EU-ba. Ennek semmi köze sincs az idegenellenességhez, de a törökök lakta városnegyedekben a munkanélküliség két-háromszorosa az országos átlagnak, ez már bőven elég. A holland gazdaság válságban van, s a vendégbarátság végül is pénz kérdése.

Furcsa, mennyire nem vették észre a képviselők, milyen nagyot változott a hollandok felfogása a kérdésben. Az összes nagy párt támogatta a népszavazást, mert meggyőződésük volt, hogy az igenek maguktól is győznek. Ha sejtették volna az ellenállást, akkor ez a referendum, melyet az alkotmány elő sem ír, elmaradt volna.

Annyi bizonyos: a polgárháború, amivel az igazságügyminiszter, Piet Hein Donner a referendum elutasítása esetére fenyegetőzött, nem fog bekövetkezni. A népszavazás a kormány számára nem kötelező erejű, alacsony 30 százalék alatti részvétel, vagy a nemek minimális arányban történő győzelme esetén várhatóan nem vesz tudomást majd róla. S teszi ezt a baloldali ellenzék támogatásával. Biztosan lenne majd némi tiltakozás, de a hollandok nem a barikádostromlók népe.

A baloldali hírmagazin emellett A kelet-franciák Svájchoz kívánnak tartozni címmel tudósít a megélhetési hovatartozásból fakadó érdekes kezdeményezésről.

A kelet-franciaországi régió, Franche Comté föderalista pártja, a PFCC szokatlan módon reagált az uniós alkotmányt elutasító referendumra. Azt követelik, hogy népszavazást tarthassanak a Svájchoz történő csatlakozásról.

A párt a következő napokban ennek megfelelően aláírásgyűjtésbe kezd- jelentették be a föderalisták. „Ha már az európai újjáépítéséből kimaradunk, akkor inkább egy olyan országhoz tartozzunk, ahol a munkanélküliség négy százalék alatti, és a vásárlóerő a miénk sokszorosa” – áll a párt nyilatkozatában. A PFCC emlékeztet Genf példájára, egy „egykori francia megyéére, amelyik egy szép napon eldöntötte, hogy a Helvét Föderációhoz csatlakozik és onnan sohasem akart visszatérni.”

Az uniós alkotmány elleni szavazatok a „francia rendszer elleni voksok voltak(...) mely alapjában megreformálhatatlan.”

Focus (focus.msn.de)

A müncheni hírmagazinban Manfred Weber Senki többet, harmadszor? című, párizsi keltezésű írásában elemzi a francia EU- alkotmány elutasításának következményeit.

Az EU elleni forradalmuk másnapján a franciák fejfájósan ébredtek. Lassan kiderül, hogy milyen mély szakadékba taszították a nemet mondók Európát és partnerüket, Németországot.

Jacques Chirac nagy tétben játszott és veszített, ami nem új. De a legtöbb esetben az elnök képes volt megmenteni a helyzetet, most azonban már nem tudja javára fordítani vereségét. Kirúghatja a miniszterelnökét, s ezt rövidesen megteszi. De ettől még a honfitársai által széttört cseréphalom nem válik kisebbé.

„Először az elmúlt 50 évben eltérő Németország és Franciaország álláspontja egy fontos európai kérdésben” – sajnálkozott a francia külügyminiszter, Michel Barnier. „Közösen egy inkább politikai és szociális Európát szerettünk volna, s nem az angol-amerikai gazdasági liberalizmus EU szupermarketjét.“

A francia külügyminiszter attól tart, hogy július 1-én Nagy-Britannia veszi át az unió soros elnöki posztját, s Tony Blair kihasználhatja a német-francia hatalmi vákuumot, hogy kiüresítse a már meglévő szerződéseket. Legalább egy évig eltart szerinte, amíg a német-francia uniós motor ismét működni kezd: nagyjából 2006 novemberében, amikor a nizzai szerződés jó esetben a végéhez közeledik.

A nem után különösen offenzíven kívánják érdekeiket keresztül vinni. Egyes követeléseket már kidolgoztak, így például nem kérdőjelezik meg a közszolgálatot, s törekednek egy „szociálisabb Európa” kidolgozására.

A jelenlegi helyzetből eredeti kiútként néhányan Párizsban már egy „alternatív EU” kialakításán gondolkodnak, melynek Németország és Franciaország lenne a magja, s mely párhuzamosan létezne a mostani unióval.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.