Mégsem kell elhagyniuk az időseknek nyáron a közszférát. Egy júliusban életbe lépő rendelet alapján a 65. év betöltése a közszolgálati pálya végét jelenti. Ennek az egészségügyben és a kulturális intézményekben is beláthatatlan következményei lehetnek – fogalmazott Héthy Lajos, a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium közigazgatási államtitkára tegnap az Országos Humánpolitikai Egyesület (OHE) konferenciáján.
Fehér József, a Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezetének főtitkára szerint a közigazgatás korfája elöregedett, az új szabályozás azonban nem oldja meg a problémát. Az itt dolgozó több mint 110 ezer foglalkoztatott 70 százaléka ötven éven túli, a 62 éven felüliek kétezer-háromszázan vannak. A kormány a pályakezdőket támogató ösztöndíjas-foglalkoztatással kívánja javítani a közszféra átlagéletkorát.
Nem jó, ha az idősebbek tapasztalata kikerül a rendszerből, de szükség van a fiatalításra – ismerte el Hegedűs Lajos, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium főosztályvezető-helyettese.
A Közszolgálati Reform Kormánymegbízotti Hivatal szerint alternatív megoldás lenne, ha a megválás a 65 évesektől nem egyszerre, hanem fokozatosan, 2008-ig történne. Héthy Lajos szerint a kormány várhatóan mégsem vezeti be július 1-jétől a szabályozást.
Az OHE-konferencián összesen tíz aktuális kérdésről egyeztetett a szakszervezet és a kormányoldal. Többek között a dolgozói létszám meghatározása, a teljesítményértékelés bevezetése, illetve átalakítása is várat magára a hazai közszférában.
Forrás: Világgazdaság

Ezt kell tudni a román elnökválasztás esélyeséről