Magyarországnak csak akkor szabad támogatnia Ukrajna EU-csatlakozását, ha jól jár vele – szögezte le a Nézőpont Intézet közösségi oldalán Mráz Ágoston Sámuel. Az intézet igazgatója szerint jelenleg nem ez a helyzet: a háborúban álló ország felvételével csak azok járnának jól, azok kapnák meg az EU-tagsággal járó eurómilliárdokat, akik már befektettek szomszédunkban.
Éppen ezért szavazok NEM-mel a Voks 2025 szavazáson Ukrajna gyorsított EU-felvételére. A következő hetekben kollégáimmal a Nézőpont Intézetnél tényalapúan fogunk érvelni a mellett, hogy minden magyar alaposan gondolja át a döntését
– hangsúlyozta a bejegyzésben az igazgató.
Nagy a tét
Mint arról a Magyar Nemzet beszámolt, már tart a véleménynyilvánító szavazás Ukrajna uniós csatlakozásáról. A szavazólapokat minden érintetthez eljuttatja a Magyar Posta május végéig.
A véleménynyilvánító szavazás célja, hogy a választók döntsenek: szeretnék-e, hogy Ukrajna csatlakozzon az Európai Unióhoz. A kormány ebben a fontos kérdésben kéri ki a magyar emberek véleményét, hogy az eredmények alapján foglaljon állást az Európai Unió testületei előtt.

Emlékezetes, Orbán Viktor március 15-én meghirdette 12 pontját, amelyben Ukrajna uniós csatlakozása is helyet kapott: „Uniót, de Ukrajna nélkül.” Még előtte, március 6-án rendkívüli csúcstalálkozót tartottak Brüsszelben, amelynek középpontjában Ukrajna EU-csatlakozása és Európa védelmi stratégiája állt. Orbán Viktor a tanácskozás után kifejtette aggályait Ukrajna esetleges EU-tagságával kapcsolatban, szerinte
a csatlakozás komoly gazdasági és biztonsági kockázatokkal járna Magyarország számára mind politikai, mind gazdasági szempontból.
A kormány ezért döntött úgy, hogy véleménynyilvánító szavazást indít Ukrajna uniós csatlakozásáról. A választópolgároknak egy szavazólapot postáznak, amelyen
egyetlen kérdés szerepel: „Támogatja-e ön, hogy Ukrajna az Európai Unió tagja legyen? Igen vagy nem?”
Szavazni ugyanúgy lehet, ahogy egy országgyűlési választáson, az igen vagy a nem válasz fölötti körbe írt X-szel. A szavazólap alapanyaga biztonsági papír – nem fénymásolható, nem sokszorosítható. A szavazólapot ingyenes válaszborítékban lehet visszaküldeni a kormánynak. A szavazatokat közjegyző jelenlétében összesítik.