Gyurcsány Ferenc sem tudta megállítani a gazdasági folyamatok kedvezőtlen változását, sőt a problémák elmélyültek, az ország most rosszabb helyzetben van, mint a Medgyessy-kormány idején – fogalmazott Áder János, a Fidesz frakcióvezetője, aki felszólította a miniszterelnököt, hogy számoljon el azzal a pénzzel, amely a hitelek felvételéből, az adóemelésekből, a megszorításokból, az uniós támogatások és az áfa-visszatartásából folytak be a költségvetésbe. Ennyi bevételnövelő lépés után javulniuk kellene a gazdasági mutatóknak, a legfrissebb adatokból azonban ez nem látszik – mutatott rá az ellenzéki politikus.
A költségvetési hiány elérte az éves előrejelzés 95 és fél százalékát, az államadósság kétszer olyan mértékben növekszik havonta átlagosan, mint tavaly, az ipari termelés és a gazdasági növekedés úgy általában lassul, az infláció pedig újra nőni kezdett – sorolta Áder János. A Fidesz frakcióvezetője Veres János pénzügyminiszter péntek reggeli interjújára hivatkozva úgy látja, a kormány megszorításokra és adóemelésekre készül a közeljövőben.
Áder János a nyilatkozataival már többet árt az országnak, mint az istencsapása – mondta Göndör István, az MSZP frakcióvezető-helyettese. A szocialista politikus szerint Áder János összefüggéstelen nyilatkozatokat tesz. Mint mondta: mindenki elismeri, hogy 2002 óta a gazdaság a beruházások és az export növekedésére épül, és ez még mindig lényegesen nagyobb, mint amit a gazdaság 1998 és 2002 között teljesíteni tudott.
A Pénzügyminisztérium ugyanakkor nem lát aggasztó jeleket a magyar gazdaságban. Katona Tamás államtitkár azt mondta, hogy a három és fél, négy százalékos éves gazdasági növekedés továbbra is elérhető. Az államadósság nem nő, hanem csökken a tavalyihoz képest, mert azt GDP arányosan és nem összegszerűen kell nézni. Az egész évre tervezett 3,6 százalék tartható lesz. Az inflációnál csupán átmeneti ingadozás van – véli – 3,5, négy százalékos adatot várnak most is.
Az éves tervezett költségvetési hiány száz százalékát szeptemberre valóban eléri az ország – mondta –, de aztán ez az adat már nem fog nőni, mert az október-novemberi hiányt ellensúlyozza majd a decemberi többlet. Az államtitkár hozzátette még, a világgazdaságban vannak rossz jelek, ennek hatása például, hogy az ipari termelés növekedése nálunk is lassul.
(Forrás: Magyar Rádió, MTV Teletext)

Újabb árrésstop jön, mutatjuk, mely termékek leszek jóval olcsóbbak