Ukrajnát felemészti a korrupció

Az energiaszektor nem az egyetlen terület, ahol a korrupció jelen van Ukrajnában. Zelenszkij országa korrupcióval fertőzött államként szerzett kétes hírnevet.

2025. 04. 29. 10:33
Zelenszkij ukrán elnök Fotó: AFP Fotó: TETIANA DZHAFAROVA
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amióta nyilvánosságra került Joe Biden fia, Hunter Biden és a Burisma nevű ukrán energiavállalat kapcsolata, az ukrán energiavállalatok a közvélemény figyelmének középpontjába kerültek. Az Egyesült Államok és Ukrajna között tervezett ásványjogi megállapodás előkészítése mentén fény derült arra is, hogy az ukrán kormány jogtalanul foglalja le az ukrán gáz-, olaj- és ásványkincsekkel foglalkozó magánvállalatok vagyonát Zelenszkij barátai javára. 

ukrajna
Ukrajna: aktivisták szimbolikusan ábrázolják Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt és farkasmaszkot viselő bírákat. Az ukrán korrupciós hivatal már 2020-ban feltárt olyan bűncselekményeket, amelyekben ukrán bírákat vontak felelősségre korrupciós ügyekben való közreműködés miatt. A képen látható demonstráció 2020. szeptember 3-án, Kijevben, az elnöki hivatal közelében zajlott (Fotó: AFP)

Ukrajna vezetése oligarchának játssza át a magánvagyont

Az ukrán állam által megcélzott, és folyamatos támadások alá vont vállalatok között van az Enwell Energy, egy londoni tőzsdén jegyzett állami vállalat, és az Ukrnaftaburinnya (UNB). 

2022 óta az ukrán kormány szisztematikusan halad előre ezen vállalatok vagyonának kisajátításával, csorbítva a magánbefektetők érdekeit, és csökkentve a ténylegesen termelt energia mennyiségét.

A Forbes Ukraine szerint az UNB egykor Ukrajna három legnagyobb magántulajdonban lévő olaj- és gáztermelője közé tartozott. Ukrajna legnagyobb mezőjét, a Szahalin gázkondenzátum-mezőt fejlesztette, amelynek egyébként nincs köze az orosz Szahalin-szigethez. Az orosz–ukrán háború 2022-es kitörésekor Szahalin az ukrán földgáztermelés öt százalékát adta.

2023-ban az ukrán kormány az UNB államosítására tett egyértelmű lépéseket. Egy kijevi bíróság 2023-ban lefoglalta az UNB részesedését, mondvacsinált indokokra hivatkozva. 2024-re a kormány kicserélte a vállalat vezetését, a saját embereire, így az UNB-t teljes egészében állami ellenőrzés alá helyezte. Az új vezetők vállalati üléseket tartottak a cég összetételét megváltoztató határozatok elfogadására, módosították a vállalat alapokmányát, és több mint húszmillió dollárnyi vállalati vagyont osztottak ki osztalékként, részben saját maguknak, míg az osztalékok egy része végül az ukrán államkasszába került. Az UNB eredeti vezetése és részvényesei nem szólhattak bele ezekbe az ügyekbe. 

A cég korábbi vezetői eddig körülbelül húsz pert indítottak, de kevesen bíznak az ukrán igazságszolgáltatás függetlenségében és abban is, hogy javukra dönt az ilyen ügyekben szándékosan lassan dolgotó ukrán bíróság.

Az UNB részvényesei a Forbesnak elmondták, hogy nemzetközi ügyvédi irodákhoz fordultak, hogy több mint egymilliárd dollár kártérítést követeljenek – írta a lap cikkszerzője, Daniel Markind. Andrij Pasisnyik, a brit tulajdonú ukrán olaj- és gázipari magánvállalat, a JKX Oil and Gas Group vezérigazgatója a Forbesnak hangsúlyozta:

Az ukrán bíróságok nem sietnek az igazságot és a jogállamiságot érvényesíteni. Visszamenőleges hatállyal új törvényeket hoztak, és mesterséges indokokat találtak az állami tulajdonba vétel legitimálására. Ez nyílt rablás, nemes szlogenek mögé rejtve.

Ukrán vezetők is elismerik az országban eluralkodott korrupciót

Oleksij Goncsarenko, az ukrán parlament költségvetési bizottságának tagja megerősítette, hogy a korrupció továbbra is komoly probléma Ukrajnában, és nem korlátozódik az energiaágazatra. 

Részben igaz, hogy egyes elkobzások indokoltak, mert az orosz oligarchák tulajdonát képezték. A helyzet azonban kiterjedhet az oligarchák tulajdonán túlra is, ami nagyon súlyos problémává teszi a kérdést

– fogalmazott. 

Zelenszkij bosszúja

Goncsarenko kijelentéseit támasztja alá a Smart Energy története is, amely szintén az egyik legnagyobb magánkézben lévő olaj- és gázipari vállalat Ukrajnában. Két termelő vállalata, az UGV és az Enwell Energy tavaly leállította termelését. Az Enwell Energy 2024 novemberében bezárta ukrajnai üzemeit, miután az ukrán kormány szankciókkal sújtotta egyes részvényeseit, és felfüggesztette a vállalat kitermelési engedélyeit

Először a nemzetbiztonsági tanács szankcionálta Vadim Novinszkijt, aki kapcsolatban áll az ukrán ortodox egyházzal, amelyet az ukrán kormány Moszkva irányítása alatt álló szervezetnek tart. 

Mint ismert, Zelenszkij betiltotta az ortodox egyház működését Ukrajnában. 2024 augusztusában az ukrán elnök aláírta az Ukrán Ortodox Egyház (UPC) betiltását lehetővé tevő törvényt, amelyet el is fogadott az ukrán parlament.

Novinszkij vagyonát egy offshore cégbe helyezte át, a ciprusi székhelyű céget is szankcionálták. 

Az Enwell engedélyeit tíz évre felfüggesztették, ami a vállalatot gázkútjainak bezárására kényszerítette.

Egy másik cég, a JKX Oil and Gas Group februárban jelentette be, hogy rendőri razziát tartottak a cégnél, és rágalmazási kampány indult ellenük Ukrajnában, amelynek célja, hogy jogalapot teremtsenek egy büntetőeljárás megindításához. Bírói parancs nélküli házkutatásokat végeztek a leányvállalat, a Poltava Petroleum Company irodáiban és vezető tisztségviselőinek otthonában, akik közül néhányan amerikai állampolgárok.

Miközben az ukrán hatóságok a korrupciós célok megvalósításáért az energiavállalatokat is célkeresztbe vették, Ukrajna energiaellátási problémái egyre súlyosabbá válnak. A Gas Infrastructure Europe szerint Ukrajna földgáztároló kapacitása az egész kontinens 56 százalékához képest mindössze 12 százalékra csökkent. Az ország létezését fenyegető veszély azonban korántsem foglalkoztatja annyira az ukrán vezetést, mint a korrupció fenntartása. 

A Forbes cikkének szerzője szerint Ukrajnában a korrupció olyan endemikus, vagyis mélyen beivódott, szinte természetes jelenség, hogy az már az ország  jövőjét is veszélyezteti. 

 


Ukrajna: a korrupció több területet érint

Az energiaszektor nem az egyetlen terület, ahol a korrupció jelen van Ukrajnában. Amint arról korábban beszámoltunk, az országnak nyújtott amerikai katonai segélyek körül is korrupciós botrányok vannak. A segélyek összege a 2022-es orosz háború kezdete óta mintegy 177 milliárd dollár volt, de Zelenszkij a támogatás összegéről is rendszeresen mást mond, van amikor 175, van amikor már csak 75 milliárd dollárról beszél. Az ukrán elnök bizonytalan kijelentései is egyértelművé teszik a pénzek egy részének eltűnését és a segélyek kezelésének átláthatatlanságát. 

Ukrajna korrupcióval fertőzött országként szerzett kétes hírnevet, amelyet saját energiaágazata elleni lépései is alátámasztanak. 

Szakértők szerint ez nem csak politikai problémát jelent, de egyértelműen rontja a befektetési hajlandóságot az országban, miközben Ukrajnának minden külföldi befektetésre szüksége lenne – emelte ki a cikk szerzője, hozzátéve: ha Zelenszkij nem tudja meggyőzni a befektetőket arról, hogy pénzük biztonságban van, Ukrajna problémái csak most kezdődnek.

Borítókép: Zelenszkij ukrán elnök (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.