A 15-44 év közötti népesség 45 százaléka egyáltalán nem beszél semmilyen idegen nyelvet – derült ki a Nemzeti Felnőttképzési Intézet megbízásából a Medián és a Nyelviskolák Szakmai Egyesülete (NYESZE) által készített felmérésből. Az ezerfős reprezentatív mintán lefolytatott vizsgálat hazánkban és európai viszonylatban is egyedülállónak számít, mivel nem csak „önbevallásos” módon zajlott: a megkérdezettek nyelvtudását tesztekkel is fölmérték.
A 45 év alatti korosztály 14 százalékának van csak nyelvvizsgája: három-három százaléknak felső-, illetve alapfokú, nyolc százaléknak pedig középfokú. A nyelvtudást igazoló papír azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy birtokosa beszéli is az adott szinten az adott nyelvet. A felsőfokú nyelvvizsgával rendelkezők 45 százalékának a nyelvismerete csak a középszintet üti meg, 11 százalékuk pedig csak alapfokon beszél. A középfokú nyelvvizsgával rendelkezők 37 százaléka beszéli ténylegesen középfokon az adott nyelvet: nyolc százaléknak a nyelvtudása valójában felsőfokúnak számít, több mint ötven százalékuknak viszont csak alapfokú vagy még annál is rosszabb a nyelvismerete.
Ha nem gyakorolják, a nyelvtudás idővel megkopik. A felmerésből kiderül, hogy a többség – 66 százalék – munkája során egyáltalán nem használja nyelvtudását, 17 százalékuk pedig csak elvétve. Légrádi Tamás, a NYESZE elnöke szerint sokat javítana a helyzeten, ha rendszeresen vetítenének a televízióban feliratos filmeket. Azokban az országokban, ahol ezt a módszert alkalmazzák, jóval magasabb a lakosság idegennyelv-tudása.
Az iskolai végzettség emelkedésével nő a nyelvtudás szintje is: a diplomások 70 százaléka, az érettségizettek 26 százaléka, az érettségivel nem rendelkezőknek pedig az öt százaléka van birtokában használható nyelvtudásnak.
(Forrás: Népszabadság)

Ezt kell tudni a román elnökválasztás esélyeséről