„Megnehezíti a további koalíciós együttműködést”, ha nem sikerül a kisebbik kormányzó párttal Szili Katalint közösen megszavaztatni – erről Gyurcsány Ferenc a közszolgálati televízióban beszélt a hét végén. A jelek jelenleg pont ezt mutatják: az Országgyűlés folyosóin terjengő szóbeszéd szerint a tét már nem az államfői poszt, hanem a kormánykoalíció további sorsa. Mint emlékezetes, a közelmúltban több befolyásos szocialista politikus is utalt arra, hogy amennyiben az SZDSZ „betart” Szilinek, az a koalíció szakítópróbája lehet – írja a stop.hu.
„A szavazás napjáig bármilyen eredmény elképzelhető, mivel a szavazás titkos, semmilyen eredményt nem lehet megelőlegezni” – fogalmazott Suchman Tamás. A Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára hozzátette: személy szerint az SZDSZ-szel való további együttműködés híve. Suchman ugyanakkor a Stop.hu internetes lapnak megjegyezte: furcsállja, hogy a kisebbik koalíciós partner nem él demokratikus jogaival. Az államtitkár úgy fogalmazott, hogy az SZDSZ által felvállalt obstruálás az ellenzék eszköze. A lap úgy tudja, többen úgy vélekednek, hogy ez nem jelenthet mást, minthogy az SZDSZ ellenzékben képzeli el a további politizálást.
Egy szocialista párti informátor arról tájékoztatotta a lapot, hogy az MSZP zsákutcába navigálta magát, amikor összes képviselője aláírta a Szili Katalin államfői jelölését támogató ívet, hiszen ez azt jelenti, hogy a nagyobbik kormánypárt függetlenül az első forduló eredményétől, már nem állíthat újabb köztársasági elnökjelöltet. Suchman erre úgy reagált, hogy Szili Katalin kiválasztása a demokratikus játékszabályoknak megfelelően zajlott, hiszen több jelöltből választották ki azt a kettőt, akiről végül a kongresszus szavazott.
A lap forrása arról is szólt, hogy Szili Katalin esetleges bukása nem rántja magával Hiller István pártelnököt, azonban egyéb információk alapján úgy tudni, hogy amennyiben Sziliből nem lesz államfő, akkor Hiller a párton belül politikai vákuumba kerülhet. Egy másik pártközeli forrás mindezt megerősítette azzal, hogy Szili bukása esetén Hillernek az MSZP kongresszusa előtt kell majd számot adnia.
A szabad demokraták jelenlegi állásfoglalása a hírek szerint a mostani helyzetre vonatkozik, azaz a jelenlegi jelöltekre: Sándor Klára ügyvivő szerint a szocialista jelölőkongresszuson önként visszalépett Bárándy Péter és a Szilivel szemben alulmaradt Glatz Ferenc egyaránt elfogadható lenne számukra. Kétséges persze, hogy az MSZP vállalna-e olyan szintű presztízsveszteséget, ami a házelnök visszaléptetésével járna.
Ebben az esetben viszont az a legnagyobb kérdés, hogy miután az SZDSZ ilyen helyzetbe kormányozta a koalíció hajóját, fenntartható lesz-e az együttműködés a két párt között, vagy pedig a rendszerváltás utáni Magyarország története során első ízben előrehozott választásokra kerül sor – írja a stop.hu.
Kuncze: Elképzelhető, hogy az SZDSZ képviselői közül lesz, aki részt vesz az államfőválasztáson
Az SZDSZ elnöke nem zárja ki annak lehetőségét, hogy pártjának képviselői közül lesz, aki felmentést kér majd a kötelező érvényű frakció döntés alól, amely szerint nem vesznek részt az államfőválasztás parlamenti szavazásában. Kuncze Gábor az MTV Nap-kelte című műsorában elmondta: lehetnek olyan indokok egy-egy képviselő esetében, amelyet a többiek elfogadnak és ezért engedélyt adnak neki. Akik ezzel a lehetőséggel élni akarnak, és nem kapják meg az engedélyt, de ennek ellenére másként szavaznak, annak következményei lesznek. A pártelnök közölte: a felmentés a képviselőcsoport kétharmadának beleegyezésével adható meg, eddig nem kérte senki.
Az egyik felvetésre, miként képzeli a közös kormányzást az SZDSZ az MSZP-vel, azok után, hogy megbuktatta Medgyessy Pétert, most nem hagyja Szili Katalint, és emiatt iszonyatos indulatok forronganak az MSZP szavazói között és a frakcióban is az SZDSZ ellen, Kuncze Gábor elmondta: a két koalíciós párt közösen döntött úgy, hogy másik miniszterelnökkel vág neki a hátralévõ idõnek, és megy el a választásokig. Az államfõ választást illetően jó lett volna a közös döntés. A liberális pártelnök úgy fogalmazott: érzi a feszültséget az MSZP-n és az MSZP szavazó táborán belül. Mint mondta, a 2006-os választásokat illetően végig az volt a terv, hogy a két párt külön-külön méreti meg magát. Hozzátette: ez nem zár ki bizonyos együttműködéseket a kampány során, és majd a választási eredmény és a programok döntik el, hogyan lehet továbbmenni.
Szili: A sorsom a pártom kezében van
Van lehetősége arra az MSZP kongresszusának arra, hogy az államfőjelölés kapcsán bármit lépjen – mondta Szili Katalin a parlamentben újságírói kérdésre, miszerint fontolgatja-e visszalépését a köztársaságielnök-jelöltségtől. – Azt gondolom, hogy nem tehetek semmit, a sorsom a pártom kezében van – tette hozzá. Arra az újságírói kérdésre, hogy vállalja-e a további megmérettetést, ha az első fordulóban nem kap elég támogatást azt válaszolta: „várjuk meg, hogy mi történik jövő hét hétfőn”.

Rejtélyes eltűnés: napok óta keresik a 17 éves Vaskó Krisztofert Taktabájon