Szili Katalin a múlt évben jellemzően 51-53 közötti rokonszenvpontszámokat kapott a választóktól, az idén januártól viszont ennél magasabb, 55-57 pont közötti népszerűségi indexeket regisztrált a Szonda Ipsos. Ezzel szemben év eleje óta folyamatosan gyengül Dávid Ibolya pozíciója, összesen 5 pontot és a régóta birtokolt második helyét veszítette el.
Visszaesése nem köthető valamely társadalmi csoporthoz, majdnem mindegyikben ugyanolyan mértékben csökkent a reputációja. A politikusok közül nem ő az egyetlen, akinek kisebb a mostani pontszáma az év elejinél: Gyurcsány Ferencre, Magyar Bálintra és Herényi Károlyra is igaz ez. A miniszterelnök esetében a pontszámcsökkenésnek politikai okai vannak. Januárban a Fidesz támogatói 34 ponttal fejezték ki érzéseiket Gyurcsánnyal kapcsolatban.
Az ellenzékiek mostani hozzáállása negatívabb a kormányfőhöz, ezt az általuk adott 23 pont jelzi. Az MSZP-sek körében változatlanul kedvező maradt a megítélése (januárban 75, most 77 pont), de a szabad demokraták és a bizonytalanok véleménye romlott (66 pontról 54 pontra, illetve 55 pontról 45 pontra csökkent a rokonszenvindexe). Az oktatási miniszter megítélése a vidéken élők, az alsó közép társadalmi kategóriákban esett vissza az átlagosnál nagyobb mértékben. Az MDF frakcióvezetőjéről mindenekelőtt a fiatalok és a Fidesz-tábor körében romlottak a vélemények.
Sűrű a politikusi középmezőny, szinte a véletlen műve, hogy valaki a tizenegyedik vagy huszonegyedik. Az előbbi pozícióban lévő Baráth Etele és az utóbbiban található Demszky Gábor közötti eltérés statisztikai értelemben minimális. Kettejük – továbbá a közöttük lévő kilenc politikus – népszerűsége 2005 áprilisában lényegében azonos. Ugyanakkor célszerű figyelni hosszabb időtávot s tendenciákat is.
Például azt, hogy Baráth Etele értékelését hivatalba lépése – tavaly október – óta a 43 és 47 pont közötti mutatók jellemezték. Ugyanebben az időszakban Demszky Gábor minősítő pontszámai 39 és 42 közöttiek voltak. Nem volt olyan hónap, hogy Baráth Etele előzte volna meg Demszkyt, a különbségek minimuma 3, maximuma 9 pont volt. Ha egy adott hónapban nem is, de távlatosan mindenképpen kimondható, hogy Baráth Etelének kedvezőbb a megítélése a lakosság körében, mint Demszky Gábornak. A jelenség még szemléletesebb példáját adja Pokorni Zoltán és Áder János idei megítélése. Pokorni pontszámai januártól áprilisig mindig magasabbak voltak Áderénál, de legfeljebb 3 ponttal. A statisztikai értékhatáron belüli eltérés miatt egyik alkalommal sem lehetett volna kijelenteni, hogy Pokorni a népszerűbb politikus. Együttesen tekintve a 2005-ös évet viszont elmondható, hogy ez idő tájt Pokorni Zoltán valamivel kedveltebb, mint Áder János.
(Szonda Ipsos, Népszabadság)















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!