Egy lépés sem lesz a huszonegyből?

A balatonvilágosi Club Aliga üdülő, a Svábhegyi Állami Gyermekgyógyintézet XII. kerületi és az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet II. kerületi épületének eladásából fedezné Rácz Jenő az egészségügyben meghirdetett 21 lépést. Az ingatlanokat évek óta nem sikerül eladni.

MNO
2005. 05. 11. 8:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rácz Jenő egészségügyi miniszter tegnap bejelentette, hogy a 21 lépés finanszírozását részben egészségügyi intézmények értékesítéséből fedezik, amiből 10 milliárd forint bevételt várna -írja a Napi Gazdaság.

A gyors forrásszerzést – akár már ebben a hónapban megjelenhetnek a pályázati felhívások – azonban legalábbis bizonytalanná teszi, hogy ezekre az ingatlanokra (köztük a Club Aligára) évek óta nem találni vevőt. A KVI-t mindenesetre arra kérte az Egészségügyi Minisztérium, hogy a lehető leggyorsabban bonyolítsa le az eljárást.

Az egészségügyi tárca a Kincstári Igazgatóságtól (KVI) azt kérte, hogy a minisztérium kezelésében lévő három nagy értékű ingatlan értékesítését a lehető leggyorsabb eljárásban bonyolítsale, így azokra a pályázatok a Pénzügyminisztérium jóváhagyását követően még májusban megjelenhetnek – tudta meg a Napi Gazdaság Bardóczy Árpádtól, a KVI értékesítési főosztályvezetőjétől.

A pályázatokban most az eddigiektől eltérően nem határoz meg irányárat a KVI. Az értékesítésből származó bevétel eredményes pályázat eseetén már az idén megközelítheti a 10 milliárd forintot. Kérdés azonban, hogy most mennyivel lesznek kelendőbbek a befektetőknek a tavaly már többször, ám eddig sikertelenül meghirdetett ingatlanok: az akkor nettó 8 milliárd forintért kínált balatonvilágosi Club Aliga üdülő, illetve a Svábhegyi Állami Gyermekgyógyintézet XII. kerületi, négymilliárdra, valamint az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet II. kerületi, egymilliárdra taksált épülete.

Az Egészségügyi Minisztérium tavaly ezek eladásából tervezte pótolni a kormányzati takarékosság miatt elvont forrásait, akkor a sürgősségi betegellátás fejlesztésére, mentőautók vásárlására szánták a bevételt. A budapesti ingatlanok korábbi pályázatait érdektelenség kísérte, ajánlat mindössze az egymilliárdért kínált második kerületi ingatlanra érkezett, az irányár 70 százalékán, amit a KVI nem fogadott el. A befektetőket a magas telekáfa, valamint az ingatlanok övezeti besorolása is távol tarthatta. A KVI szerint előnyösebb értékesítést tenne lehetővé, ha az illetékes II. és XII. kerületi önkormányzatok átminősítenék ezeket a területeket intézményiből lakóövezetivé.

A csaknem ötvenhektáros Club Aliga egybeni megvásárlására két meghirdetés után sem érkezett ajánlat. Az értékesítést az is nehezítette, hogy időközben hatályba lépett a balatoni közhasznú sétány kijelöléséről szóló miniszteri rendelet, amely a balatonvilágosi parti sétányt részben az üdülő területén jelölte ki, ami a korábbi irányárhoz képest mintegy 1,5 milliárdos értékcsökkentést okozhat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.