Nagyszabású felmérést készíttetett a brazil környezetvédelmi minisztérium az amazóniai esőerdőkről; a jelentés elszomorító képet fest, mert kiderült, hogy az erdészetek a tavalyi évben majdnem rekordot döntöttek fakivágásban. Tizenkét hónap alatt hatalmas területet, mintegy 26 ezer négyzetkilométert taroltak le, ez az eredmény a valaha volt második legnagyobb – emlékeztetett a BBC. Ennél nagyobb irtást a favágók csak 1995-ben hagytak maguk mögött, akkor közel 29 ezer négyzetkilométeres területet – körülbelül akkorát, mint amekkora Belgium kiterjedése – taroltak le – adta hírül az Environmental News Network. A tavalyi év az előzőhöz képest hat százalékos növekedést hozott a kitermelésben.
A megtisztított területek fele Mato Grosso államban van, ahol a tarvágások helyén szójaültetvényeket létesítettek. 2004-ben a Kínába és Európába szállított szója rekord kereskedelmi többletbevételhez juttatta Brazíliát. Környezetvédő szervezetek, így a Greenpeace munkatársai szerint valójában nem a dél-amerikai állam, hanem csak egy-egy helyi gazda, így például Mato Grossa kormányzója, Blairo Maggi szerez az ültetvényekkel óriási vagyont. Az erdőirtás királya néven elhíresült vállalkozó a világ legnagyobb szójatermelője. Ő és néhány kollégája 10 milliárd dolláros nagyságrendben exportálja a növényt.
Luiz Inacio Lula da Silva kormánya a közelmúltban határozta el, hogy tesz valamit az erdők védelmében. Amiként arról a Magyar Nemzet is beszámolt, az áldatlan állapotokra egy ártatlan misszionárius nővér, az amerikai Dorothy Stang meggyilkolása hívta fel a figyelmet. A 74 éves asszonnyal február 12-én bérgyilkosok végeztek egy fakitermelő üzem területén, Annapu városánál. A közkedvelt apáca a hetvenes évek eleje óta teljesített szolgálatot Para államban. Halála után kétezer katonát vezényeltek a térségbe, hogy megfékezzék az egymással hadakozó favágókat, erdei maffiákat. Huszáros megoldással hatalmas területeket nyilvánítottak nemzeti parkokká a hatóságok és a veszélyeztetett területeket műholdas rendszerekkel kezdték figyelni.
A környzetevédők egyik legnagyobb félelme az, hogy a csökkenő erdőterületekkel rendelkező Amazónia a világ tüdeje helyett lassan környezetszennyező tényező lesz: a kidöntött fákat – mivel ilyen mennyiségű faanyagra nem, viszont a területre szükség van – egyre több esetben elégetik, ezzel viszont káros gázok, köztük széndioxid kerül a levegőbe. Ráadásul minél nagyobb területen irtják ki az erdőket, annál kevesebb oxigén termelődik.

Magyar Péter visszalépése után közleményt adott ki a Női Sikernap szervezője