A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) nyomozása már arra irányul, hogy az Oktatási Minisztérium (OM) illetékese tett-e a törvényi előírásnak megfelelő javaslatot felettesének az érettségi tételek szolgálati titokká minősítéséről, jóváhagyták-e az előterjesztést, és végrehajtották-e szabályosan a minősítési eljárást – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek a tárca egyik, neve elhallgatását kérő tisztségviselője. Rendőrségi forrásokból a lap úgy tuda: a nyomozók egyelőre nem zárják ki, hogy a minősítés rendben megtörtént, ám az erre jogosult személy nem a megfelelő jelzéssel látta el a dokumentumokat. – Erre nem lehet mentség az, hogy a szakminiszteri rendelet az adott dokumentum titokká minősítését általánosan meghatározza, mert a törvény szerint ekkor is írásban kell kezdeményezni és jóváhagyni annak elrendelését, ami csak akkor jogszerű, ha pontosan megfelel minden alaki előírásnak – mutattak rá a többnyire minősített iratokkal dolgozó rendőrtisztek. – Ha a minisztérium illetékese elmulasztotta a szolgálati titokká minősítés alaki feltételeinek megteremtését, akkor a jog szerint megismerhetővé tette a dokumentumot, melynek büntetőjogi következményei lesznek – hangsúlyozta a lapnak nyilatkozó nyomozó.
Horváczy Emese, az NNI szóvivője közölte: megérkezett az ügyészségtől kért állásfoglalás, amely szerint továbbra is fennáll a szolgálati titoksértés gyanúja, és elkészült a titokszakértői vélemény is, ennek eredménye azonban még nem nyilvános, mivel további nyomozati cselekményeket érint. A szóvivő nem kívánta megerősíteni a tárcánál kezdett vizsgálat tényét, de nem zárta ki, hogy az ügynek újabb gyanúsítottjai lehetnek.
Az Országos Közoktatási Értékelési és Vizsgaközpont (OKÉV) az érettségi megszervezése során a titokvédelemre vonatkozó jogszabályoknak megfelelően járt el – áll az OM írásbeli válaszában. Hozzátették: Pósfai Péter, az OKÉV főigazgatója a tételeket az előírásoknak megfelelően minősítette, és ellátta titoktartalomra utaló jelöléssel. Ezzel szemben lapunk úgy értesült, hogy a feladatlapokon nem szerepelt a szolgálati titok felirat, tehát nem tettek eleget a formai követelményeknek. Kedden az oktatási tárca sajtóosztályán a Magyar Nemzet kérdésére azt mondták, hogy a tárcánál nem folyik belső vizsgálat, mivel az érettségi tételek ügyében senkit nem terhel felelősség.
Lapinformációk szerint az ügyben eddig meggyanúsított három fiatalemberrel szemben várhatóan megszüntetik a szolgálatititok-sértés miatt indított eljárást. Ha bebizonyosodik, hogy pénzért adták-vették a tételeket, akkor vesztegetés gyanújával hallgathatják ki őket.
– Az érettségi tételeket a jövőben elektronikus levélben célszerű eljuttatni az iskolákba – erről Pokorni Zoltán beszélt tegnap. – A korábban érettségizettekkel szembeni igazságtalanságot pedig úgy lehet megszüntetni, ha minden továbbtanulni akaró diák legalább egy tárgyból emelt szintű érettségit tesz, mert így összehasonlítható megmérettetésen kell részt vennie ahhoz, hogy államilag évi 4-5 millió forintba kerülő ingyenes helyet kapjon a felsőoktatásban – mondta a Fidesz alelnöke. A zárószavazás előtt álló felsőoktatási törvény a politikus szerint „számos ponton alkotmányba ütköző”. Mint mondta, elfogadása esetén pártja az Alkotmánybírósághoz fordul.

Azt hitte, nem látják: videón, ahogy tiltott tárgyat akarnak bejuttatni a balassagyarmati börtönbe