Három nagy gyógyszergyártó cég vezetőjével találkozott tegnap Gyurcsány Ferenc kormányfő és több miniszter. Rácz Jenő, az egészségügyi tárca vezetője a megbeszélés után hangsúlyozta: arról egyeztettek, hogy a cégek miként tudnának közreműködni a kormány által tervezett 21 lépéses egészségügyi program bizonyos elemeinek végrehajtásában. A legfontosabb cél, hogy a betegek úgy juthassanak hozzá gyógyszereikhez, hogy közben kíméljék pénztárcájukat. És mérsékeljék a társadalombiztosító egyre növekvő gyógyszerkiadásait is, noha Rácz Jenő szerint nem ez utóbbi a legfontosabb szempont. A kérdés tehát az: milyen eszközökkel lehet rábírni az orvosokat, a patikusokat és a betegeket, hogy ha lehet, akkor válaszszák a drága, szabadalmi védettség alatt álló innovatív gyógyszerek helyett az olcsóbb, „utángyártott” készítményeket. Ezek ugyanis sokszor azonos értékűnek minősülnek az innovatív változattal.
A kormány a következőket tervezi az átállás érdekében. Júliustól szélesebb körben alkalmazza az úgynevezett fix támogatási formát a tb-támogatott medicináknál. Ez azt jelenti, hogy bizonyos termékeket – attól függően, hogy milyen betegségre használhatók – egy csoportba sorolnak, meghatároznak egy referenciaárat, s ehhez kiszámolnak egy támogatási összeget. Csak ezt a fix összeget (tehát nem a százalékos mértékű támogatást) kaphatja a többi orvosság, akkor is, ha sokkal drágább. Emiatt sokakat kellemetlen meglepetés érhet nyártól a patikában. Ha nem tér át egy olcsóbb készítményre, könnyen lehet, hogy sokkal többet kell fizetnie.
Módosítanák a patikai árrésrendszert is. Jelenleg annál nagyobb a haszna a patikusnak egy készítmény eladásán, minél drágább a szer. Ezt az érdekeltséget szüntetnék meg – mondta Rácz Jenő. Kérdés azonban, hogy mindez „győzedelmeskedhet-e” a gyógyszergyártók sokszor etikátlan befolyásoló eszközei – az eladott termékeik után adott jutalék vagy a jutalomutazások – felett. Nem tudni azt sem, hogy az orvosokat hogyan ösztönöznék az olcsóbb szerek használatára. Az is kérdés, hajlandóak lesznek-e a megszokott gyógyszerükhöz ragaszkodó magyarok átállni egy másik termékre. A beteg meggyőzésére Rácz Jenő szerint alkalmas lehet az interneten és telefonon elérhető Doktorinfo információs szolgálat, ahol megtudható, hogy egy gyógyszert milyen olcsóbbal lehet helyettesíteni. Szigorítanák a gyártói reklámokat és a promóciót is. A konkrétumokról a szakminiszter csak annyit mondott: a gyártók megalkották saját etikai kódexüket, s ha ezt betartják, az már önmagában is szigorítás. Csakhogy ezt sokszor kijátsszák – hívták fel többen is lapunk figyelmét.
Rózsa András, a Teva Magyarország vezérigazgatója leszögezte: ha sikerül a generikumok térnyerésével megtakarítást elérni a gyógyszerek tb-támogatására szánt kasszában, akkor abból a pénzből támogatni lehetne a valóban új, drága készítményeket. – A változással a cégek is jelentős bevételre tennének szert, de közben a betegek is sokat spórolnának – hangsúlyozta Bogsch Erik, a Richter Gedeon Rt. vezérigazgatója. Orbán István, az Egis vezérigazgatója kiemelte: a közeljövőben új, nagy jelentőségű generikus gyógyszerek kerülhetnek a piacra.
Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke sajnálatosnak tartja, hogy az egyeztetésre a Magyarországon eladott gyógyszerek kétharmadát gyártó innovatív multinacionális cégek egyikét sem hívták meg, s így a miniszterelnök nem kaphatott teljes képet a gyógyszerpiac helyzetéről.

Menczer Tamás: Elfogtam egy levelet!