„gyur(t)csány”

A napokban került a könyvesboltokba Franka Tibor tollából a gyur(t)csány című munka, ami a jelenlegi miniszterelnök életpályáját kíséri végig a zsidó cukorgyártó által felépített, majd a kommunisták által kisajátított pápai fészertől a „Kádár-kaptár”-beli panellakáson át a Rózsadombig.

Szarka Ágota
2005. 05. 27. 7:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szerző a Magyarok Házában tartott könyvbemutatóján elmondta: eddig minden miniszterelnökről írtak könyvet, volt, akiről többet is, sőt volt olyan, aki magáról is írt, és abból épített villát, ezért úgy érezte, folytatni kell ezt a szép hagyományt. Mint mondta, műve megírása előtt természetesen megkereste levélben Gyurcsány Ferencet is, hogy segítségét kérje portréja lehető leghitelesebbé tételéhez. Ennek érdekében elküldte kérdéseit is a jelenlegi miniszterelnök üzletemberi és magánéleti karrierjének egyes állomásaival kapcsolatban. A könyv előszavában közli is a levelet a kérdésekkel. A pápai, nagy szegénységben eltöltött gyerekkorról, a KISZ-, majd a Demisz-karrierről, házasságairól, a privatizációs tevékenységéről. Franka Tibor szerette volna megtudni többek között, hogy „hogyan képes napi egymilliót keresni mint főállású miniszterelnök”. Szerette volna, ha beszélgetnek a „Leisztinger–Szilvásy–Sáska-tengelyhez fűződő kapcsolatairól”, valamint arra is kíváncsi lett volna, mi a meglátása a balatonőszödi kormányüdülő ügyeivel kapcsolatban. A jelenlegi miniszterelnök azonban – a válaszlevél szerint – elfoglaltságai miatt nem tudott időt szakítani a tényfeltáró beszélgetésre. Ahogyan elődje, Medgyessy Péter sem, akit Franka szintén megkeresett levélben.
Így aztán Gyurcsány portréja az egykori barátok, iskolatársak, tanárok, szomszédok, KISZ-es harcostársak – Franka Tibor által papírra vetett – emlékezéseiből rajzolódik ki az olvasó előtt. A kép meglehetősen lehangoló. Franka Tibor egyébként nem győzi hangsúlyozni: a könyvet „mindkét oldal okulására” írta, és hogy alapjában véve nem is Gyurcsány Ferencről szól, hanem az országról, ahol ő miniszterelnök lehet. A szerző – ahogy mondta – pszichiáter segítségét is igénybe vette, hogy jobban megértse a „Fletó” lelkét mozgató erőket. A könyvbemutatón állította: a szakember, ha a jelenlegi miniszterelnök esetleg perre viszi az ügyet, névvel vállalja véleményét. Teheti, hiszen a Kövér László és Orbán Viktor vélelmezett „lelki torzulásait” újságcikkben elemző Veér Andrásnak sem túl sok kára származott az orvosetikailag erősen megkérdőjelezhető akcióiból. Az inkognitójához egyébként a legtöbb megszólaló ragaszkodott: a régi KISZ-vezető haverok, pártkapcsolatok leginkább. De azért beszéltek – legalábbis a könyv szerint – arról, hogy őket is elképesztette a gyurcsányi szárnyalás, ahogy a rút kiskacsából egyszeriben hattyú lett. Viszont nevét adta a régi barát, „Jesics”, a gazdag, akkoriban reakciósnak számító ügyvédcsalád sarja, ahol a mély nyomorban, elhagyatottságban, szellemi sivárságban tengődő ifjú Gyurcsány Ferenc hosszú évekig menedékre, meleg ételre lelhetett. Az ügyvéddé lett férfi úgy emlékezett a könyvbemutatón is: közös ifjúságuk idején Gyurcsány, a társaságuk tagjaihoz hasonlóan, sűrűn szidta a kommunistákat, a rendszert, sőt amikor az NDK-ba utazott a társaság (Gyurcsány legfőképp a barátok nagylelkűségének köszönhetően mehetett), még magát Honecker elvtársat is szidalmazta… Ám nemsokára drámai fordulat következett. Gyurcsány „Fletó” – vagyis ahogy a középiskolában elnevezték, Fletó Fletovics Jemelján – beállt a KISZ-be, és ez már a barátjának sok volt:
„– Igaz, hogy KISZ-vezető lettél? – kérdeztem tőle. Igaz – válaszolta. – És nem szégyenled magadat? – így én. – Nem – rántott a vállán ő. Majd belülről bomlasztom a Kádár-rendszert” – emlékezik 1981 telén történt szakításukra Jesics, az egykori barát.
Mint mondta, ő még érettségi előtt figyelmeztette Gyurcsányt: ne a pécsi tanárképző lenézett „muskátliherélő” szakára, vagyis a biológia–technika szakra menjen, gondoljon arra, hogy miből fog megélni. De Gyurcsánynak hiába beszélt. Franka információi szerint Gyurcsány mozgalmi karrierje a pécsi Dialógus csoport szétverésekor kezdődött. Egy beszervezett, majd a titkosszolgálatból kiugrott főiskolai tanára így emlékezik ezekre az időkre: a nyugat-európai békemozgalommal kapcsolatokat kereső, legalább százfős egyetemi társaságot legfelsőbb utasításra hallgattatták el, mivel a mozgalom nemcsak a nyugati, de a szovjet leszerelést is követelte. Az egyetem felső vezetése olyan fiatalokat keresett, akik eredményesen szembeszállnak a mozgalommal. Gyurcsány Ferenc mint hithű kommunista ifjú – Franka informátora szerint – erre kapható volt, és a marxista világnézet jegyében „fröcsögött és fenyegetett” mindenkit. Sőt: a könyv szerint ő volt az egyik aláírója azoknak a karriert kerékbe törő jellemzéseknek, amelyeket a volt Dialógus-tagok diplomázásuk után kaptak útravalóul. Mindenesetre ettől kezdve Gyurcsány egyre emelkedett a mozgalmi ranglétrán, majd a rendszerváltozás után az üzleti életben – házasságai és elvtársi kapcsolatai révén. Most pedig miniszterelnök. Franka könyvében olvasható az is: Mellár Tamás, a KSH leváltott elnöke – aki Gyurcsányt is tanította egykor – elmondta: Gyurcsány vizsgája előtt felhívták telefonon, hogy tudatosítsák, „kicsoda” a diák, hogy még véletlenül se buktassa meg. Őt végül megbuktatták az elvtársak – Medgyessy alatt törvénytelenül eltávolították állásából, és az egykori „közepes” diákja most az ország vezetője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.