Jelentős Fidesz-előny, csökkenő MSZP-tábor

Jelentősen nőtt májusban a Fidesz előnye – derül ki a Medián legfrissebb felméréséből. A teljes népességet tekintve 8, a pártot választó biztos szavazók esetében 18 százalékosra nőtt a két nagy párt közti különbség. Az SZDSZ és az MDF egyik kategóriában sem éri el a parlamenti küszöböt.

MNO
2005. 05. 22. 22:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A teljes népesség körében az áprilisi adatokhoz képest 1 százalékkal nőtt a Fidesz támogatottsága (32 százalék), míg az MSZP-é 3 százalékkal csökkent (24 százalék), így a két nagy párt közti különbség eléri a 8 százalékot – derül ki a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet május 6-10-e között készített felméréséből. Múlt hónapban a kutató ennél kevesebb, 4 százalékos különbséget mért. A teljes népesség körében az SZDSZ 4, az MDF 2 százalékot ért el – mindkét párt 1-1 százalékkal növelte támogatottságát.

A választani tudó biztos szavazók körében viszont az SZDSZ támogatottsága az áprilisi 5 százalékról 3-ra csökkent, míg az MDF 1-ről 2-re nőtt. A Fideszé 49-ről 55-re emelkedett, az MSZP-é 44-ről 37-re csökkent. Így a két nagy párt közti különbség egy hónap alatt 5 százalékról 18 százalékra nőtt.

Május elején az emberek 67 százaléka mondta azt, hogy az országban „általában véve rossz irányba mennek a dolgok”. A 2002-es választás óta csak tavaly szeptemberben, Medgyessy Péter lemondását követően volt ennél magasabb a pesszimista véleményen lévők aránya – hívja fel a figyelmet a Medián.

Mint ahogy a kormányválság idején, most is elsősorban a kormánypárti szavazók elkedvetlenedése okozta ezt a változást: az MSZP-szavazók körében az áprilisi 64-ről 53 százalékra csökkent a „jó irányt” észlelők aránya. A pesszimizmus erősödése politikai érdektelenséggel jár együtt, aminek jele, hogy az aktív szavazók aránya is közel van a negatív rekordhoz: csupán az emberek 46 százaléka mondta azt, hogy biztosan részt venne egy „most vasárnapi választáson”. Ennél kevesebben csak a tavalyi EP-választás után nyilatkoztak így.

A biztos szavazók aránya a 2002-es választás óta eltelt három évben szinte folyamatosan csökkent, főleg az utóbbi egy évben, pedig az előző parlamenti ciklusban épp a választás utáni második évben kezdett el növekedni a lakosság potenciális politikai aktivitása: négy évvel ezelőtt 16 százalékkal mondták többen biztosra a választási részvételüket, mint most. A pártot választók és a részvételüket biztosra mondók közös halmaza ma már csak a szavazókorú népesség 39 százalékát teszi ki.

A Medián májusi adatai szerint Szili Katalin a legnépszerűbb politikus (62 százalék), őt követi Mádl Ferenc (61) és Dávid Ibolya (60). Kuncze Gábor 50 százalékkal a 4., Orbán Viktor 49 százalékkal a 4. helyen áll. Gyurcsány Ferenc csupán 41 százalékot ért el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.