A kormányzati beszámolók szerint Magyarország eddig igen jól szerepelt az új uniós tagok között a közösségi támogatások felhasználásában, eltekintve az agrártámogatások körüli bonyodalmaktól. Ebből a sikerből azonban maguk a pályázók keveset éreznek egyelőre. Az egységes monitoring információs rendszer adatai szerint máig egyetlen fillért nem fizettek ki nekik az agrár és vidékfejlesztési (avop), a környezetvédelmi és infrastruktúra (kiop), valamint a regionális fejlesztési (rop) operatív programok keretéből. A humánerőforrás-fejlesztési program (hefop) március végén szintén nullán állt, most 52 millió forintnál tart. Egyedül a gazdasági versenyképességi programnál (gvop) érte el a kifizetés az egymilliárd forintot. Igaz, ez utóbbinál több mint 82 milliárd forintot ítéltek oda a hatóságok a múlt év nyara óta.
A nemzeti fejlesztési terv (NFT) keretében eddig összesen 10,5 milliárd forintot költött el Magyarország, ám ennek az összegnek a kilencven százalékát az állami projektek szívták fel, magának a civil szférának, a támogatást hónapokkal ezelőtt elnyert vállalkozásoknak, szervezeteknek alig több mint egymilliárd jutott. Az NFT 2004 és 2006 között 676 milliárd forintos keretének pedig még a 10,5 milliárd forint is alig másfél százaléka.
A pénzükre jó ideje hiába váró szervezetek egyike a Magyar Prostituáltak Érdekvédelmi Egyesülete. Vezetője, Földi Ágnes elmondta: 27,97 millió forintot nyertek még tavaly szeptemberben prostituáltak átképzésére más, piacképes szakmákra. A támogatási szerződést végül március 31-én, fél évvel később írták alá. Az egyesületnek nyolc hónapja van elkülönített bankszámlája, eddig azonban csak a számlavezetés díj gyűlt. Az időközben megindult programjukat kénytelenek voltak kölcsönből „előfinanszírozni„, a vállaltak teljesítését ugyanis számon kérik, különben elvész a támogatás.
– A beadott pályázatunk 247 oldalas, 9,5 kilogrammot nyomott. Ez azonban nem volt elég, az elmúlt hónapokban legalább ennyi gyűlt össze a levelezésekből, a kétszer-háromszor bekért igazolásokból. Napokat álltunk sorba a bíróságon, a közjegyzőnél, a bakban, az adóhivatalban, a vám- és pénzügyőrségnél, a munkaügyi központban – sorolja. Több százezer forintra rúgnak a költségeik, amelynek csak egy részét tudják majd elszámolni.
A Kék Madár Alapítvány három pályázata is nyert, ők 147 millió forintra várnak, amelyből például anyáknak segítenének visszatérni a munka világába. Mészáros Andrea, az alapítvány vezetője elmondta, a szerződést január végén írták alá, már meg kellett volna kapniuk az előleget, ehhez képest újabb és újabb dokumentumokat kérnek tőlük. A szerződés aláírására is többször kaptak időpontot, ám azt telefonon mindig lemondta a hatóság.
A hivataloknak nem, a pályázóknak viszont tartaniuk kell a határidőket. A Kék Madár Alapítványnak emellett 56, a programokban részt vevő embernek kellene bért, utazási költséget fizetnie. Ők hónapok óta ingyen dolgoznak.
A bírálóbizottságok kérhetik a költségvetés vagy a szakmai tartalom módosítását – mondta Tóth Sándor, a humánerőforrás-fejlesztési operatív program irányító hatóságának helyettes vezetője. A pályázati szakaszban ugyanis nincs lehetőség minden pontosítás elvégzésére. Nehéz úgy gyorsan szerződést kötni, hogy a pályázatok 95 százalékánál hibás a költségvetés. A szerződésben viszont semmilyen pontatlanság nem maradhat – hangsúlyozta. A hefopos pályázatoknál előleg is igényelhető, a szerződéskötést követően. Tóth Sándor a következő hetekben áttörést ígér a további pályázati kifizetésekben.
Egyed Géza, a gazdasági minisztérium helyettes államtitkára, a gvop és kiop programok irányító hatóságainak vezetője elégedett, főként a gazdasági versenyképességi program eredményeivel. A támogatási szerződések megkötésének időigénye – mondja – nemcsak a hatóságtól függ, attól is, hogy a kedvezményezettek milyen gyorsan nyújtják be a szükséges dokumentumokat. Sok esetben a benyújtott számlák nincsenek megfelelően kitöltve, vagy olyan költségeket tartalmaznak, ami nem számolható el. Hozzátette, a kedvezményezettek többsége pályázatíró céget vesz igénybe, így a legtöbb esetben még a pályázati útmutatót és a támogatási szerződést sem olvassák el, csak a támogatási döntést követően ismerik meg a kötelezettségeket.
Forrás: Népszabadság

Orbán Viktor: Isten veled, Mester! – fotó