Leszavazhatják az EU-alkotmányt Párizsban és Amszterdamban

Jön az angolszász ultraliberalizmus, a munkások védelme szertefoszlik, utcára teszik a dolgozókat – érvelnek Franciaországban az európai alkotmány elutasításáért küzdők. A szintén népszavazás előtt álló Hollandiában is elvetik a közös alkotmányt, melyre a belga parlament igennel szavazott.

MNO
2005. 05. 20. 8:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre valószínűbb, hogy a franciák nemet mondanak az EU első alkotmányára: alig tíz nappal a népszavazás előtt ismét vezet a nem tábor – írja a Magyar Hírlap.

Piros betűs ünnepből fekete hétfővé lett Franciaországban a pünkösd: a kormány makacs ragaszkodása ahhoz, hogy éppen idén legyen először munkanap az eddigi szabadnapból, akár a végső döfést is megadhatja az Európai Unió alkotmányának. A kormány a munkanap bevezetésével a nyugdíjak előteremtésére kívánt többletforrást teremteni. A szolidaritás érzése azonban nem mozgatta meg a francia szíveket, és sokan egyszerűen otthon maradásukkal, mások pedig utcai tüntetésekkel tiltakoztak – olvasható a lapban.

A szolidaritás hiánya az EU-alkotmány kapcsán is megmutatkozik. Az ellenzők többsége leginkább az ország szociális rendszerét féltve és az olcsó keleti munkaerőtől rettegve kíván az uniós alapokmány ellen szavazni. Jön az angolszász ultraliberalizmus, melyben a munkások védelme szertefoszlik, az alacsony adókkal és bérekkel pedig elcsábítják a befektetőket, akik bezárják gyáraikat, és utcára teszik a francia dolgozókat – érvelnek a nem mellett kampányolók, és a döcögő gazdasággal meg magas munkanélküliséggel küzdő gallok isszák szavaikat. A pünkösdi rosszkedv meg is látszott a kedden készült közvélemény-kutatásokban: ismét többségbe kerültek a nemek. A TNS Sofres/Unilog cég felmérése szerint a biztos szavazók 53 százaléka mondana nemet, és csak 47 százalék voksolna igennel. Az Ipsos kisebb különbséget mutatott: 51 százalék nem, 49 igen.

A francia politikusok népszerűtlensége, hibái és karrierépítési botrányai is mind a nemek táborát erősítik. Jacques Chirac április 14-i első tévés kampányvitájában csúfosan leszerepelt. Május 3-án javított ugyan egy keveset a tíz éve elnöklő Chirac, de népszerűsége mélyponton áll, s így sokan már csak az ellene való tiltakozásul is nemmel szavaznának. Nála is népszerűtlenebb legfőbb szövetségese, Jean-Pierre Raffarin kormányfő, aki a heti 35 órás munkaidő meghosszabbításával és számos szociális kedvezmény felszámolásával próbálja rendbe tenni a francia gazdaságot – eddig nem sok sikerrel. (Az Európában egyedülálló 35 órás munkahetet az előző választásokon megbukott szocialista-kommunista-ballibeláris koalíció vezette be, ám a kísérlet azonnal megbukott a gazdasági élet realitásain – a szerk.)

A szocialisták megosztottak, bár a tagság körében tartott szavazás után a párt az alkotmány mellé állt, a pártelnöki babérokra törő volt kormányfő, Laurent Fabius továbbra is az elutasításért kampányol.

A szintén az alkotmány mellett kampányoló Jacques Delors egy lehetséges B tervről beszélt, elvéve a fenyegetések élét. A franciák hisznek neki: 62 százalék véli úgy, hogy az alkotmány újratárgyalható és kedvezőbbé tehető Franciaország számára.

Hollandia nem bízik az EU-ban

Hollandiában a nem tábor 1-10 százalékponttal vezet az igenekkel szemben. Sokan úgy érzik, az EU-ban egyre idegenebbül tekintenek az ország liberális drog-, abortusz- és eutanázia-politikájára. Az unióellenes felhangokat sokan Pim Fortuyn 2002-es népszerűség-növekedését kísérő, lázadó hangulathoz hasonlítják (a bevándorlás határozott szabályozását ígérő politikust meggyilkolták – a szerk.). Jan Peter Balkenende kormányfő helyzetét súlyosbítja, hogy az euró bevetésekor a holland forintot 5-10 százalékkal alulértékelték, így a közös valuta bevezetése jelentős áremelkedéssel járt.

Belgiumban a parlament nagy többséggel elfogadta az Európai Unió alkotmányát. A dokumentumot még jóvá kell hagynia az öt belgiumi regionális parlamentnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.