Londoni elemzők a magyar adósság leminősítését jósolják

A vezető londoni befektetési intézetek ma kiadott elemzéseikben megkérdőjelezték a pénzügyminisztérium államháztartási előrejelzését. Egyes vélemények szerint a magyarországi költségvetési folyamatok a magyar szuverén adóskockázati besorolás visszaminősítésének veszélyét hordozzák magukban.

MNO
2005. 05. 19. 14:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A JP Morgan kétli, hogy hiteles lenne az az előrejelzés, amely júliusra és decemberre 40-50 milliárd, illetve 150 milliárd többletet jósol, annak ellenére, hogy ebben a két hónapban alacsony szokott lenni a havi költségvetési hiány. Ez csak akkor valósítható meg az intézet szerint, ha jelentős kiadási tételeket tolnak át ismét a következő évre – adta hírül az eBroker a Távirati Irodára hivatkozva.

A cég azt jósolta, hogy már augusztusra teljesül az évi hiánycél elérése a pénzügyminisztérium által várt szeptemberrel szemben, és saját, 5,4 százalékos GDP-arányos éves hiány-előrejelzéséhez képest is felfelé mutató kockázatokat lát.

A JP Morgan szerint minden bizonnyal számos, előre nem látott tétel fogja növelni a kiadásokat, miközben a bevételi oldal a vártnál lassabb gazdasági növekedés miatt nyomás alá kerül.

A Dresdner Kleinwort Wasserstein (DrKW) előrejelzése szerint az éves deficitterv 84 százaléka teljesülni fog május végére, még úgy is, hogy a minisztériumok az első félévben nem költhetnek el 35 százaléknál többet fejlesztési előirányzataikból az új szabályok alapján.

Az elemzés felhívja a figyelmet: ha a hatóságok nem hoznak jelentős kiigazítási döntéseket, komoly marad a magyar adósi besorolások visszaminősítésének és/vagy a forint meredek árfolyam-korrekciójának kockázata.

A három nagy nemzetközi hitelminősítő közül a Fitch Ratings és a Standard and Poor's elsőrendű befektetői 'A mínusz' szinten sorolja a hosszú lejáratú szuverén magyar devizaadósságot, a Moody's Investors Service ennél két fokozattal magasabb, 'A1'-es besorolást tart érvényben. A Fitch már tavaly nyár óta leminősítést valószínűsítő negatív kilátással tartja nyilván a magyar külső adósosztályzatot a magas ikerdeficit miatt, és a forintadósságot néhány hete már rontotta is.

Ha a Fitch Ratings a devizaadósságot is leminősíti, az visszakerülne a már csak megszorításokkal befektetőinek tartott, az elsőrendű és a spekulatív tartomány közötti, köztes 'BBB' sávba.

(eBroker)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.