Nem erőssége a földrajz a nyugati politikusoknak

Nyugati politikusok rendszerint összekeverik Szlovákiát Szlovéniával vagy más államokkal - cikkezik a Prager Zeitung. A Frankfurter Allgemeine Zeitung egy tanulmányt ismertet, mely szerint Németországban riasztó méreteket ölt a kannabiszfogyasztás. A hollandok nem szeretnének tovább a legnagyobb nettó befizetők lenni - írja a Der Spiegel.

2005. 05. 19. 6:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Prager Zeitung (pragerzeitung.cz)

A cseh főváros német nyelvű napilapja Szegény szlovákok című rövid írásában a nyugati politikusok földrajzi ismereteit taglalja. A szlovákok az elmúlt hét során ismételten tévedés áldozataivá váltak. A francia együttműködési, fejlesztési és frankofonügyi miniszter Xavier Darcos, amikor megtekintette a PSA Peugeot Citroën autógyárat, helyszínként először Horvátországról beszélt. Ezt követően a Pozsonyban élő franciák tiszteletére adott fogadáson méltatta az uniós alkotmány elfogadását, s köszönetet mondott a litván képviselőknek. Darcos nem az első politikus, aki folyamatosan összekeveri Szlovákiát más államokkal: George W. Bush amerikai elnök és Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök korábban többször is Szlovéniának keresztelte át az országot.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív napilap Kevesebb drog-halott, de „riasztó kannabisz fogyasztás” címmel a berlini kormány kábítószerügyi megbízottjának 2004-es évi jelentését ismerteti. A dokumentum szerint tavaly 1385-en haltak meg kábítószer-fogyasztás következtében, ami 1989 óta a legalacsonyabb szám – nyilatkozta a kormány drogmegbízottja, Marion Caspers-Merk (SPD). 2003-ban Németországban 1477 kábítószer-halottat regisztráltak. Caspers-Merk ugyanakkor riasztónak nevezte a németországi kannabisz fogyasztást, mivel a 12-15 éves korosztály tagjainak 7 százaléka már rendelkezik ilyen tapasztalattal.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazin A hollandok nem kívánnak tovább a legnagyobb nettó befizetők lenni című írásában az uniós alkotmányról rendezendő népszavazást kapcsán az európai értékekről kirobbant németalföldi vitákról tudósít.

Országa egy főre vetítve a legnagyobb befizető – bírálta a fennálló helyzetet Bernard Bot, a holland külügyminiszter. Ezen változtatni kíván, tekintettel a június 1-én az uniós alkotmányról rendezendő népszavazásra. Bot úgy fogalmazott: „Megnyugtatjuk a választókat, hogy már nem sokáig leszünk a legnagyobb befizetők. Befizetéseinket Németország, vagy Svédország színvonalára fogjuk csökkenteni.” A népszavazás kapcsán kétséges, hogy a hollandok vajon hajlandóak lesznek-e támogatni az alkotmányt.

Bot szerint kormánya semmilyen megoldást nem fogad el, mely a kiadások növelésével járna és nem visz közelebb a nettó befizetők által kívánatos célként emlegetett egy százalékos határhoz.

Az EU szeretne a június 16-17-i csúcstalálkozóján megállapodni az unió 2007 és 2013 közötti pénzügyi keretszámairól. Jelenleg a nettó befizetők és a támogatások haszonélvezőinek álláspontja szöges ellentétben áll. A hat nettó befizető – Hollandia, Ausztria, Németország, Svédország, Nagy-Britannia, Franciaország – az országok gazdasági teljesítményének egy százalékában kívánja maximálni az uniós kiadásokat. Ez hét esztendőre elosztva összesen 815 milliárd eurót jelentene. A bizottság ezzel szemben a kiadási határt a GDP 1,26 százalékánál kívánja meghúzni, s törekvésében számíthat a támogatások legfőbb haszonélvezőire, a dél-európai tagállamokra.

Németország is a befizetések átgondolását követeli, és szeretne keresztülvinni egy új kedvezményrendszert, igaz ennek elsődlegesen az eddig kivételezett helyzetben lévő Nagy Britannia látná kárát. Németország lakosonként a harmadik legnagyobb uniós befizető, miközben gazdasági teljesítményét tekintve csak a tizenegyedik a tagállamok közül. Gerhard Schröder legutóbbi prágai látogatása során kijelentette: Németország határozottan kiáll az uniós kiadásoknak a gazdasági teljesítmény egy százalékában történő korlátozása mellett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.