Pusztító merénylet Irak kurdok lakta részén – 60 halott

Legalább 60 ember meghalt, 150 megsebesült az iraki Irbilben, amikor az északi, kurdok lakta városban öngyilkos merénylő az egyik párt székháza előtt robbantotta fel magát. A toborzóirodaként is működő épület előtt rendőrújoncok nagy tömege várakozott. Elemzők szerint az utóbbi idő erőszakhulláma a tegnap hivatalba lépett új kormányt próbálja megrendíteni.

Orosz Zoltán
2005. 05. 04. 8:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az eddigi információk szerint legalább 60 ember életét vesztette, és 150-en megsebesültek, amikor bomba robbant Irak egyik kurdok lakta városában – jelentette a Reuters hírügynökség helyi kórházi forrásokra hivatkozva. Ibril városában a Kurdisztáni Demokrata Párt toborzó központként is működő székháza előtt öngyilkos merénylő hozta működésbe a pokolgépet. Az áldozatok többsége a helyi rendőrség soraiba jelentkezni szándékozó újonc, akik hatalmas tömegben gyülekeztek az épület előtt, amikor a robbanószerkezet működésbe lépett. A támadás része az utóbbi napokban Irak-szerte újra megerősödött erőszakhullámnak, amelynek továbbra is a helyi biztonsági erők, és azok toborzóközpontjai az első számú célpontjai.

A Kurdisztáni Demokrata Párt egyike a két legnagyobb kurd politikai csoportosulásnak Irakban. A párt a másik nagy kurd párttal közös listán indulva a második legnagyobb támogatottságot kapta a január 30-án tartott általános választásokon az arab országban.

Emlékezetes: a Bagdadtól 350 kilométerre északra található Ibrilben a múlt héten legalább 101 fő vesztette életét egy kettős merényletben. Az AP hírügynökség jelentése szerint a merénylet helyszíne most is kaotikus: mentőkkel és taxikkal egyaránt próbálják mielőbb orvosi segítséghez juttatni a rengeteg sebesültet.

Az új iraki ügyvivő kormány, amelynek miniszterelnöke Ibrahim al-Dzsaafari, épp csak tegnap tette le hivatali esküjét és még most is folynak az egyeztetések több – közöttük a szunniták által betöltendő – miniszteri posztról. A BBC helyi tudósítója arra emlékeztet: az új, a vallási csoportok közötti ellentét csökkentésére törekvő kormány számára igen fontos, hogy a szunnitákat is be tudja vonni a kormányba, mert ez kiváló lehetőséget nyújtana a főleg szunnita felkelők bázisának további visszaszorítására. (Mint ismert, a lakosság közel 20 százalékát kitevő szunniták Szaddam Husszein megdöntését követően szorultak ki a hatalomból amit addig gyakorlatilag kisajátítottak. – a szerk.)




Háttér

Emlékezetes: a múlt héten jelent meg az amerikai hadsereg két elemzése is az Irakban folyó felkelésről. Ezek szerint a fegyveresek egyrészt egyre kifinomultabb módszereket használnak, ami megnehezíti a merényletek megelőzősét, másrészt jelentősebb mértékben nem is sikerült visszaszorítani vagy meggyengíteni őket. Elemzők ugyanakkor arra is felhívják a figyelmet, hogy az utóbbi időben az iraki felkelők már inkább a jóval sebezhetőbb, kevésbé szervezett és kiképzett helyi biztonsági erőket támadják, az amerikai és szövetséges katonák elleni merényletek száma pedig csökkent.

Ezzel egy időben mégis egyre nagyobb a nyomás az Irakban és Afganisztánban szolgálatot teljesítő csapatokon, ráadásul az expedíciós erők fenntartása egyre komolyabb erőfeszítést követel az Egyesült Államoktól – közölte a Reuters hírügynökség egy kongresszusi meghallgatáson ismertetett Pentagon-jelentés alapján. Richard Myers tábornok, az amerikai egyesített vezérkar főnöke elmondta: az Egyesült Államok a két ázsiai országban való jelenlétével (Irak 130 ezer; Afganisztán: 16 ezer fő) egyre jobban elveszíti azt a képességét, hogy szükség esetén újabb háborúban való részvételre legyen képes.

Érdekes lehet, hogy a hidegháborúban érvényben lévő stratégiai okmányok szerint „két és fél háború” megvívására kellett képesnek lennie az amerikai fegyveres erőknek, ami azt jelentette, hogy két háborúban való teljes, és egyben részleges részvételre készültek a Pentagonban. Ehhez igazították a létszámot és a felszerelést is – utóbbi mennyiségét és összetételét egyaránt. Ezt a '90-es évek végén másfélre csökkentették, mivel a katonai vezetés felismerte: erre szükség sincs, és a valóságban nem is képesek. Jelenleg hivatalosan sem Irakban, sem Afganisztánban nem áll háborúban az Washington.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.