Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív napilapban Rüdiger Soldt Az ipari szív nem ver tovább címmel Észak-Rajna-Vesztfália tragikus jelenét és jövőtlenségét rajzolja meg néhány nappal a tartományi választások előtt. Mára Németország ipari szívéből nem sok maradt: a „Vámunió bánya” Gelsenkirchen közelében az ipari műemlékvédelem egyik mintapéldánya, a bochumi öntöde számos termét rendezvények megtartására alakították át. A demográfiai válság miatt a Ruhr-vidék számos drámai kihívás előtt áll: nemsokára bevándorlók alkotják majd a városi lakosság többségét. Minden ötödik, nem német gyerek iskolai végzettség nélkül szakítja meg tanulmányait, ami annyit is jelent, hogy képtelenek lesznek a munkaadói elvárásoknak megfelelni a szolgáltató szektorban.
A városszociológusok „területi szegregációt” és „szociális polarizációt” jövendölnek. A nagy iparvállalatok jövője is bizonytalan, mint azt a bochumi Opel üzem megmaradása körüli viták is mutatják. Az acélipar leépülését jelentő első modernizációs folyamatot követte a hagyományos ipari munkásságot tovább gyengítő második. Nem utolsósorban éppen ezen lesújtó kilátások miatt esik olyannyira nehezére az SPD-nek, hogy voksolásra mozgósítsa a hagyományosan gondolkodó törzsszavazóit. Miközben Bajorországnak és Szászországnak sikerült jelentős új iparágakat magához csábítania, addig úgy tűnik Észak-Rajna-Vesztfália immár csak ipartörténeti és muzeológiai szempontból számíthat komolyabb érdeklődésre. Azonban, mint az ipar és tudomány helyszíne – tekintettel többek között a befektetések arányára – az eladósodott tartomány messze Bajorország és Baden-Württemberg mögött foglal helyet.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali hírmagazinban Alwin Schröder A tartományok belezuhannak az adósságcsapdába címmel Németország katasztrofális gazdasági helyzetéről cikkezik.
A tartományok most kezdik el érezni az adókiesések drámai következményeit: Alsó-Szászország a csőd szélén áll, Schleswig-Holstein és Türingia zár alá vette költségvetését, hogy elkerülje a katasztrófát. Az új schleswig-holsteini miniszterelnök tudta mire vállalkozik, amikor beiktatási beszédében úgy fogalmazott, „hogy sikerre ítéltettek”. Most Peter Harry Carstensen (CDU) kénytelen volt behúzni a vészféket, és tekintettel a tartomány drámai bevételkiesésére, azonnal zár alá vette a költségvetést, s egyúttal kemény takarékossági programot hirdetett meg.
Arra a kérdésre, hogy Schleswig-Holstein tönkrement, a tartományi pénzügyminisztere Rainer Wiegard (CDU) röviden azzal válaszolt: igen. Kiel nem számít kivételnek, mivel mind a 16 tartomány kénytelen felkészülni a fenyegető bevételkiesésre. 2008-ig az eddig tervezetthez képest közel 29 milliárd euró fog hiányozni a tartományok kasszájából.
Szijjártó Péter: Más dimenzióba került a magyar-holland kapcsolat Geert Wilders pártjának kormányzati szerepvállalásával