Az orosz–ukrán háború már több mint két éve tart, és a Gallup legfrissebb, 2024 októberében végzett kutatása rávilágít, hogy az ukrán lakosság egyre inkább belefáradt a konfliktusba. A felmérés szerint az ukránok 52 százaléka egy gyors, tárgyalásos békét részesít előnyben, míg csupán 38 százalék gondolja úgy, hogy a harcok folytatása a helyes út.
Ez éles fordulatot jelent a konfliktus kezdeti szakaszához képest, amikor 2022-ben még a lakosság 73 százaléka a teljes győzelemig tartó harcot támogatta.
A háborús fáradtság felerősödött az idei év során, amely részben a frontvonalakon történt változásokkal magyarázható. Bár Ukrajna is hajtott végre katonai akciókat – például a Kurszk régióban –, az orosz csapatok az utóbbi hónapokban több területen is előrenyomultak.
Ezzel párhuzamosan Volodimir Zelenszkij „győzelmi terve”, amely a NATO-csatlakozást és hosszú hatótávolságú nyugati rakéták alkalmazását is magában foglalja, vegyes fogadtatásban részesült mind a nyugati szövetségesek, mind az ukrán lakosság körében.
A háború folytatásának támogatottsága minden ukrajnai régióban csökkent. A konfliktus sújtotta keleti területeken például kétszer annyian támogatják a békét (63 százalék), mint a harc folytatását (27 százalék). Még a nyugati és fővárosi régiókban is drámai csökkenés figyelhető meg: Kijevben 39, míg az ország nyugati részén 40 százalékponttal esett vissza a háborús folytatás melletti elköteleződés.
A béke iránti vágyat a területi kompromisszumokra való nyitottság is tükrözi.
Azok közül, akik a gyors tárgyalásos békét támogatják, 52 százalék elfogadná bizonyos területek átadását a béke érdekében, bár a Gallup nem tért ki arra, hogy ezek pontosan mely területek lennének. Még a harc folytatásának hívei között is változnak az elvárások: míg 2022-ben és 2023-ban az ilyen válaszadók 92-93 százaléka a Krím és az összes elvesztett terület visszaszerzését tekintette győzelemnek, ez az arány 2024-re 81 százalékra csökkent.