Az ukránok többsége már a békét választaná

Az ukrán lakosság több mint fele már inkább a háború mielőbbi befejezését tárgyalásos úton képzeli el, mintsem a harcok folytatását. A Gallup legfrissebb felmérése szerint a békére való törekvés támogatottsága először lépte át az 50 százalékot, míg a háború folytatásának szándéka jelentős mértékben csökkent minden régióban.

Forrás: Gallup2024. 11. 19. 21:22
Egy kisfiú szendvicset eszik, miközben egy nő segítséget kap egy evakuálási ponton a Kupiansk községből érkezett emberek érkezése közben az ukrajnai Harkivban 2024. október 17-én.
Egy kisfiú szendvicset eszik, miközben egy nő segítséget kap egy evakuálási ponton a Kupiansk községből érkezett emberek érkezése közben az ukrajnai Harkivban 2024. október 17-én. Fotó: NurPhoto via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az orosz–ukrán háború már több mint két éve tart, és a Gallup legfrissebb, 2024 októberében végzett kutatása rávilágít, hogy az ukrán lakosság egyre inkább belefáradt a konfliktusba. A felmérés szerint az ukránok 52 százaléka egy gyors, tárgyalásos békét részesít előnyben, míg csupán 38 százalék gondolja úgy, hogy a harcok folytatása a helyes út. 

Ez éles fordulatot jelent a konfliktus kezdeti szakaszához képest, amikor 2022-ben még a lakosság 73 százaléka a teljes győzelemig tartó harcot támogatta.

A háborús fáradtság felerősödött az idei év során, amely részben a frontvonalakon történt változásokkal magyarázható. Bár Ukrajna is hajtott végre katonai akciókat – például a Kurszk régióban –, az orosz csapatok az utóbbi hónapokban több területen is előrenyomultak. 

 Forrás: Magyar Nemzet

Ezzel párhuzamosan Volodimir Zelenszkij „győzelmi terve”, amely a NATO-csatlakozást és hosszú hatótávolságú nyugati rakéták alkalmazását is magában foglalja, vegyes fogadtatásban részesült mind a nyugati szövetségesek, mind az ukrán lakosság körében.

A háború folytatásának támogatottsága minden ukrajnai régióban csökkent. A konfliktus sújtotta keleti területeken például kétszer annyian támogatják a békét (63 százalék), mint a harc folytatását (27 százalék). Még a nyugati és fővárosi régiókban is drámai csökkenés figyelhető meg: Kijevben 39, míg az ország nyugati részén 40 százalékponttal esett vissza a háborús folytatás melletti elköteleződés.

Forrás: Magyar Nemzet

A béke iránti vágyat a területi kompromisszumokra való nyitottság is tükrözi. 

Azok közül, akik a gyors tárgyalásos békét támogatják, 52 százalék elfogadná bizonyos területek átadását a béke érdekében, bár a Gallup nem tért ki arra, hogy ezek pontosan mely területek lennének. Még a harc folytatásának hívei között is változnak az elvárások: míg 2022-ben és 2023-ban az ilyen válaszadók 92-93 százaléka a Krím és az összes elvesztett terület visszaszerzését tekintette győzelemnek, ez az arány 2024-re 81 százalékra csökkent.

Az ukránok a béketárgyalások során inkább az EU-ra (70 százalék) és az Egyesült Királyságra (63 százalék) számítanának, mint az Egyesült Államokra, akár Trump, akár Kamala Harris elnöksége alatt. 

Az amerikai szerepvállalás iránti támogatottság mindössze 50 százalék körül mozog, ami az amerikai politikai bizonytalanságokkal és a katonai segélyek folytatásának kérdéseivel magyarázható.

A Gallup kutatása világosan megmutatja, hogy az ukránok többsége békét szeretne, még ha ez bizonyos területi engedményeket is jelentene. A politikai és katonai bizonytalanságok azonban továbbra is árnyékot vetnek a konfliktus jövőjére.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.